Do Paryża pojechało dwadzieścia obrazów Mariana Strońskiego z dużej kolekcji prac znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Obrazy wybitnego przemyskiego artysty będą eksponowane w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Są to[paywall] wybrane prace o tematyce ludowej, przykłady malarstwa portretowego, pejzażowego, a także abstrakcyjnego, powstałe w okresie od lat 20. do lat 60. XX w. Marian Stroński dwukrotnie odbył podróże do Paryża.
Oba pobyty miały na niego duży wpływ. Tam w 1928 roku, w Galerii Sztuki Henri Manuel zorganizował wystawę swoich prac, co było wyjątkowe dla nieznanego w tamtejszym środowisku młodego artysty. Tam spotykał się z artystyczną Polonią, a także z Mojżeszem Kislingiem, odwiedzał Olgę Boznańską, poznał Henriego Matisse’a i Pabla Picassa.
Wystawie Strońskiego towarzyszyć będzie wystawa jego wnuczki Grażyny Gawrońskiej-Kasse, od lat mieszkającej w Paryżu marszandki i malarki, która pokaże obrazy, które namalowała podczas częstych pobytów w Przemyślu. Szerzej o paryskiej wystawie napiszemy w jednym z najbliższych numerów ŻP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze