Sobota, 16 września, stała się dniem wyjątkowym dla prawie 2 milionów dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie DKMS. To dzień, który jest ukłonem wobec ich bezinteresownego wsparcia i bezcennego daru, jakim chcą się dzielić z potrzebującymi.
Pierwszy zabieg przeszczepienia szpiku kostnego odbył się w latach 50. ubiegłego wieku. Od tamtej pory już ponad milion pacjentów otrzymało komórki macierzyste od dobrowolnych dawców, którzy zechcieli pomóc im w walce z nowotworami i innymi chorobami krwi i szpiku kostnego. Dzień Dawcy Szpiku to też okazja do poszerzonych akcji informacyjnych, które prowadzą do zwiększenia bazy potencjalnych dawców. To z kolei prowadzi do zwiększenia szans pacjentów, dla których przeszczep może być jedyną opcją powrotu do zdrowia i sprawności.
W Polsce główną instytucją zajmującą się rejestracją dawców jest Fundacja DKMS. Tylko w ubiegłym roku powiększyła swoją bazę o kolejne 78 tys. zarejestrowanych. Tym samym mogła wejść w 2023 rok z 1 mln 874 tys. 117 zarejestrowanymi dawcami szpiku. Jak przekazało biuro prasowe DKMS:
„Od początku działalności Fundacji DKMS już 11458 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” z Polski i świata. W 2022 roku do donacji przystąpiło 1442 dawców, a krwiotwórcze komórki macierzyste zostały pobrane dla pacjentów z Polski, USA, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, ale też tak odległych zakątków, jak m.in. Argentyna, RPA, Nowa Zelandia czy Urugwaj”.Reklama
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze