Dwie drużyny UKS Pancerni Żurawica (U13 i U16) wystąpiły na Światowych Igrzyskach Młodzieży rozgrywanych w Klagenfurcie w Austrii. Obie spisały się doskonale i ostatecznie zajęły 4. miejsca, tylko minimalnie przegrywając mecze o brąz. Turniej był zwieńczeniem najlepszego sezonu w historii klubu.

Nim przejdziemy do opisu zawodów w Klagenfurcie, warto przypomnieć co się działo od jesieni ubiegłego roku. – W kategorii młodzików rocznik 2006 i młodsi (U13) wygraliśmy ligę makroregionalną małopolsko-podkarpacką i bez straty punktowej zameldowaliśmy się w finale Mistrzostw Polski, które odbyły się w maju w Zielonce koło Warszawy. Zajęliśmy tam 7. miejsce, najlepsze w historii naszych występów w lidze młodzików – mówi Rafał Korczyński, trener i prezes klubu.
W tej samej kategorii wiekowej w zawodach[paywall] szkolnych w Sanoku w grudniu 2018 r. drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurawicy zdobyła srebrny medal w finale wojewódzkim Igrzysk Dzieci, a SP 2 w Żurawicy – 5. miejsce. W finale ogólnopolskim szkół Igrzysk Dzieci, które odbywały się 8 i 9 czerwca w Elblągu, reprezentanci SP 1 Żurawica zajęli 9. miejsce.
W kategorii junior młodszy U16, chłopcy z UKS Pancerni Żurawica, po dwóch turniejach zajęli 2. miejsce w swojej południowej grupie eliminacyjnej, co dało im przepustkę do startów w turniejach najlepszych 12 zespołów w Polsce. Przegrali jednak w Orzyszu turniej o awans do finałowej szóstki, ale potem w finale B Mistrzostw Polski (rozgrywanym w Żurawicy) zajęli 3. miejsce. – Ostatecznie dało nam to 10. miejsce Mistrzostw Polski, najlepsze w historii naszych występów w lidze juniora młodszego – zauważa R. Korczyński.
Żurawica była również gospodarzem finału wojewódzkiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej w grudniu 2018 r. w tej kategorii wiekowej. Pancerni zajęli 4. miejsce, by w finale Ogólnopolskim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Elblągu, po dobrym turnieju zająć wysokie 5. miejsce.
– Liga klubowa i turnieje szkolne pozwoliły zawodnikom na ogranie się w kilku dużych turniejach i z optymizmem można było jechać w nieznane do Austrii. Na Światowe Igrzyska Młodzieży otrzymaliśmy zaproszenie od organizatorów. Myślę, że ktoś zobaczył nasze wyniki z ligi młodzików i stąd to zaproszenie – mówi trener.
– Wyjazd do Austrii był zwieńczeniem naszej trzyletniej pracy w tych dwóch rocznikach.
W Austrii, spotkały się szkółki unihokejowe z krajów alpejskich: Austrii, Niemiec, Słowenii, Szwajcarii oraz Czech – mówi R. Korczyński.
Drużyna UKS Pancerni Żurawica w kategorii U13, po zajęciu drugiego miejsca w grupie C, awansowała do ćwierćfinału, w którym po niesamowitym meczu wygrała ze szwajcarskim UHC Speicher Bears 5:4. Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie, od 2:0 dla Pancernych, przez 3:1, by w końcu Szwajcarzy doprowadzili do wyrównania po 3. Drużyna z Żurawicy nie dała im jednak wyjść na prowadzenie, a zwycięską bramkę zdobyła na 9 sekund przed zakończeniem meczu. Szwajcarzy wprawdzie wyrównali, ale już po końcowym gwizdku i bramka nie została uznana. To młodzieńcy z Żurawicy byli w grze o medale! Sędziowie i obserwatorzy z wielu krajów uznali ten mecz za przedwczesny finał. W półfinale Pancerni nie sprostali rywalowi i pozostała im walka o 3 miejsce.
Z kolei Pancerni Żurawica U16 grali w kategorii U17 (czyli z zawodnikami o rok starszymi). W turnieju eliminacyjnym rozgrywanym w formie ligi, zajęli 4. miejsce, co uprawniało ich do walki o miejsca 3 – 4. Tak więc obie drużyny zameldowały się w „małym finale” z szansą na brązowe medale.
Najgorsze – najlepsze miejsce
Zawodnicy U13 zagrali kapitalny mecz o z drużyną KAC Floorball z Austrii, remisując 4:4. O zwycięstwie zadecydował konkurs rzutów karnych wygrany przez drużynę z Austrii 2:0. Mimo świetnego występu nie powiodło się też starszemu rocznikowi, który przegrał z Torpedo ze Szwajcarii 4:5. Tym samym Pancerni w dwóch kategoriach zajęli tak nielubiane przez sportowców czwarte miejsca. Mimo to, jest to ogromny sukces na arenie międzynarodowej drużyny z podprzemyskiej Żurawicy.
– To był najlepszy rok w historii unihokejowych występów dzieci i młodzieży z Żurawicy, a Światowe Igrzyska Młodzieży w Klagenfurcie były podsumowaniem pracy trenerów, dzieci, młodzieży oraz ich rodziców – mówi R. Korczyński. – Wyjazd do Austrii, uświadomił nam jak wielki wysiłek organizacyjny podjęliśmy, wspólnie z rodzicami i ludźmi dobrej woli, którzy byli przyjaźnie nastawieni do unihokeja. Mam nadzieję, że młodzież z Żurawicy, która opuszcza już mury naszych szkół, znajdzie przychylnych nauczycieli wf i będzie dalej reprezentować unihokej w swoich nowych szkołach. Natomiast młodsi, ufam, że będą szkolić się w starszych grupach – podsumowuje R. Korczyński.
Skład drużyny w Austrii:
U13 – Badlik Michał, Hrynkiewicz Kacper, Jakubiszyn Jakub (Br), Lula Mateusz, Nehrebecki Mikołaj, Partyka Szymon, Partyka Kacper (Br), Piekarski Karol, Radoń Bartosz,
U17 – Bojko Kamil, Łabuz Jakub, Łuc Maciej, Owoc Jakub(Kpt), Płocica Kacper, Popowicz Karol (Br), Tajchman Adrian, Tajchman Alan, Wilowski Kacper, Węgrzyn Mateusz, Zawalski Cyprian (Br),
Opiekunowie i trenerzy: Bernadeta Sielska, Maria Korczyńska, Wojciech Smuczek, Rafał Korczyński, Marek Parol.
Drużyny Pancernych Żurawica składają serdeczne podziękowania dla osób i firm wspierających ich wyjazd do Austrii:
F.H.U. „AD-BUD” Adam Tajchman – Żurawica, F.H.U. ADMOT, Bank Spółdzielczy Żurawica, Beer Witold, Becker Dorota, Blecharczyk Agnieszka, Bojko Adam, EUROVIT, Gabinet weterynaryjny rzeKotka, Gałuszka Beata i Maciej, Ks. Hofman Marian, INGLOT, Elżbieta i Zbigniew, Jakubiec Ewa, Jaremczuk Marek, Jaroch Krzysztof, KAZAR Group Sp. z o.o., Karasiński Dariusz, Ks. Konieczny Paweł, Kostecki Michał, Kowalik Waldemar PP-U-H KARIN, Kukułka Paweł, Łucko Mirosław, Lach Andrzej – FH – Żurawica, Lis Agnieszka – Lis Poland, MARCEL – Piekarnia Bolestraszyce, Marek Beata, Martowicz Józef - WIAR NOWA SP. Z O.O. Sierakośce, OKNOPLAST, Pstrąg Anna – Kwiaciarnia, Pusz Henryk, Raba Grzegorz, Seryło Katarzyna, Socha Tadeusz, Szeliga Marian, Urząd Gminy Żurawica,
Wojnarowicz Henryk, Wróblewska Anna, 3 osoby wsparły nasz wyjazd anonimowo.
(Od klubu: przepraszamy za ewentualny brak któregoś z darczyńców lub przekręcenie nazwy firmy, nie jest i nie było to zamierzeniem celowym).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Super, gratulacje dla zawodnikow a takze trenerow, ktorzy poswiecili swoj czas a najwazniejsze ze pozwolili zawodnikom walczyc ????????
Super, gratulacje dla zawodnikow a takze trenerow, ktorzy poswiecili swoj czas a najwazniejsze ze pozwolili zawodnikom walczyc ????????