Prawdopodobnie nawet o 90 groszy za metr kwadratowy wzrosną opłaty mieszkaniowe dla lokatorów Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Prezes PSM tłumaczy, że podwyżka czynszów jest podyktowana wzrostem minimalnego wynagrodzenia i konieczna do zbilansowania kosztów.
Tak wysokiego wzrostu opłat i na tak dużą skalę, jaka jest planowana na przyszły rok, w PSM nie było od dawna. Zmiany dotyczą prawie wszystkich budynków. Stawki wahają się od 30 do 90 groszy za metr kwadratowy. Z tym, że budynków, których dotyczą najniższe podwyżki rzędu 30 i 40 groszy, jest niewiele[paywall] – są to głównie obiekty na osiedlu Glazera. Z kolei na Rycerskim większość mieszkańców zapłaci od 80 do 90 groszy więcej za metr kw. Dla każdego budynku podwyższenie opłat jest inne, jednak większości dotyczą podwyżki od 60 groszy wzwyż.
W przypadku mieszkania 60-metrowego i podwyżki o 50 groszy, miesięczne opłaty wzrosną o 30 zł. Według prognoz władz miasta o ok. 15 zł więcej od osoby zapłacimy również za odbiór odpadów. Biorąc tylko te czynniki, trzyosobowa rodzina zapłaci 75 zł miesięcznie więcej.
– Główny powód zwiększenia opłat to najniższe wynagrodzenie, które wzrasta o 350 złotych oraz pochodnych od tego. Obejmie ono u nas ponad 70 pracowników – mówi prezes PSM Zbigniew Kurosz. – Ponieważ zatrudniamy ponad 50 osób, od stycznia będziemy zobligowani wprowadzić PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe – aut.), które również stworzą dodatkowy koszt dla pracodawcy – dodaje.
Jak zaznacza Z. Kurosz, dodatkowym czynnikiem jest inflacja i wzrost opłat za media oraz cen materiałów „niezbędnych do właściwej eksploatacji nieruchomości”. Wprawdzie mieszkańcy płacą rachunki za zużycie mediów w swoich mieszkaniach, ale części wspólne są wliczone w opłaty eksploatacyjne.
Dlaczego podwyżki są tak bardzo zróżnicowane w różnych budynkach? – Od kilku lat każdą nieruchomość rozliczamy indywidualnie, ponieważ narzuca nam to ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Koszty te są zróżnicowane między innymi ze względu na zakres robót wykonywanych w danym roku na nieruchomościach. Jeśli koszty nie bilansują się z przychodami w danym roku, to musimy je pokryć lub w przypadku nadwyżki wykorzystać w roku następnym – wyjaśnia prezes.
Podwyżki opłat są pewne. O tym, czy będą tak wysokie, jak proponuje zarząd PSM, zdecyduje rada nadzorcza spółdzielni. Znając nastroje panujące w tym organie, trudno się spodziewać jednomyślności. Nie należy jednak oczekiwać, że czynsze pozostaną na dotychczasowym poziomie. Być może ich wzrost zostanie tylko w jakimś stopniu ograniczony. Nowe stawki będą naliczane od 1 kwietnia przyszłego roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Haha, ale was wyruchała dobra zmiana PiS. Teraz płaczcie i płaćcie. A to dopiero początek. Po wyborach prezydenckich dostaniecie po kieszeni podwyżką energii. Czyli znowu wszystko podrożeje. Dalej sluchajta w tym ciemnogrodzie księdza i Kuchcińskiego.
B.Dobrze-chcieliście PIS to teraz 3 lata w d..e a w czwartym roku 300plus i znow ciemny naród zagłosuje
''Minister biorąc biskupa pod rękę szepce mu na ucho: ty trzymaj ich w głupocie, a ja przytrzymam ich w biedzie!'' - Reinhard Mey - Sei Wach Sam
''Skrótem od szalonego demona (demon crazy) jest demokracja. Wszystkie demony i bandyci zbierają razem głosy i zasiadają na stanowiskach. Ich jedynym interesem jest grabież'' - Prabhupada
super frajerów trzeba doić pozostaje im tylko biadolenie w autobusie albo na zielonym rynku a podwyżki z każdej strony bo nic w życiu nie jest za darmo... To co się weźmie trzeba oddać z wysokim procentem a potem już tylko szczaw...
co do energii to jeba..na unia naciska że mamy najtańszy prąd , Niemcy nas wykańczają
nie masz dzieci to narzekasz ::P sieroto a w każdym państwie jest socjal tylko inaczej się nazywa a jak taka menda jak Ty nie pracuje i nie ma dzieci to to jest dopiero żenada
... bo ludzie wiecej maja kasy to łup cup i po kieszeni.
Kurcze nie wiedziałem że głosowałem na prezydenta z PIS, jakas masakra .
Czyli jak ktoś ma mieszkanie 60 metrów to zapłaci 45 zł miesięcznie więcej?
Niestety ale radny łysy co prawda jest w radzie PSM, ale nie ma nic do powiedzenia bo jest w mniejszości. Rządzi klika prezesa.A co do podwyżek to zobaczycie co się będzie działo po nowym roku - chleb pewnie z 6 zł za bochenek. Już akcyza ma pójść do góry o 10% !!!!!!Cóż socjal owszem potrzebny ale nic nie ma za darmo !
No gdyby ta POprzednia liberalno-lewacka, złodziejska ekipa rządziła to by w/g ciebie Polska by była krajem miodem i mlekiem płynącym!
Pisiorki zaraz będą zwalać winę na Bakuna lewaków albo na ruskich... podkarpacka ciemnota...
A prezes PSM i jego świta to z PiS-u niby są ?
W TVP i S oglądamy i słyszymy jest pięknie bezrobocie spada Polakom żyje się coraz lepiej tylko szkoda że nie w Przemyślu
masz racje, idioci naobiecywali a drudzy zagłosowali, a teraz płacz ..Najgorzej szkoda mi emerytów, ich świadczenia nie pójdą o 20 % w górę, czeka ich jeszcze gorsze ubóstwo. Zresztą nam też zabiorą 15% z OFE, a póżniej opodatkują przy emeryturze 17%-dwa raz za to samo..ZŁODZIEJE I OSZUŚCI.
Do "nick"W mieście Przemyślu rządzi cyt" : klika radnego łysego",to niech "radny łysy " spowoduje aby PWIK , MPEC nie podnosiły cen , przecież to spółki miejskie. Niech nie rośnie cena prądu , benzyny , minimalnego wynagrodzenia z kwoty 2.250 na 2600 to wtedy 'klika prezesa" nie będzie zmuszona podnosić wysokości opłatŻeby zabierać głos na forum to w/g mnie trzeba mieć coś do powiedzenia. Hejt nie przystoi kulturalnemu człowiekowi.
Rozumiem, że druga warstwa styropianu na blokach na osiedlu Kmiecie i co za tym idzie zmniejszenie się powierzchni balkonu (ciekawe czy wogóle balkon jest wliczany w metraż? - bo jedna warstwa styropianu już poszła), wpłynie na zmniejszenie się metrażu mieszkania?
Jak nie stać kogoś na opłaty czynszu.Niech:1. Zmieni pracę na lepiej płatną.Tak, serio to możliwe. Nie wiedziałeś o tym? - To już wiesz. :D2. Wyprowadzi się do mniejszego lokalu.
Vales, czubku, to, że w innych krajach idioci płacą za darmo, nie oznacza że w Polsce ma być tak samo. Chcieli wspomóc rodziny, to moglibpodnieść kwotę wolną od podatku do 30 tyś, wprowadzić ulgę w wysokości 3 tyś /dziecko a nie rozdawać pieniądze nierobom i darmozjadów. O kryterium dochodowym już nawet wspominał nie będę, podobnie jak o tym, że nie ja narobiłem ci dzieci więc dlaczego mam dawać ci na ich utrzymanie?
Oh wao, this article you hav written is so nice to read and the pictures you have shown to us was just fantastic. You should post some more like this. If your are a escort seeker and want high quality verified hot services in Dwarka then this webpage is for you. Visit Dwarka Escort site.https://ahua.in/dwarka-escort.html
Haha, ale was wyruchała dobra zmiana PiS. Teraz płaczcie i płaćcie. A to dopiero początek. Po wyborach prezydenckich dostaniecie po kieszeni podwyżką energii. Czyli znowu wszystko podrożeje. Dalej sluchajta w tym ciemnogrodzie księdza i Kuchcińskiego.
B.Dobrze-chcieliście PIS to teraz 3 lata w d..e a w czwartym roku 300plus i znow ciemny naród zagłosuje
''Minister biorąc biskupa pod rękę szepce mu na ucho: ty trzymaj ich w głupocie, a ja przytrzymam ich w biedzie!'' - Reinhard Mey - Sei Wach Sam