Około 25 tys. dzieci i młodzieży szkolnej skorzysta z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” w latach 2024 – 2028. Dotacja wojewody podkarpackiego trafi do wszystkich 160 gmin. W sumie to ponad 34 mln zł.
Najważniejszym elementem rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” jest zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości zjedzenia gorącego posiłku serwowanego w stołówce szkolnej. Wsparcie obejmuje jednak nie tylko młode osoby z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Program dofinansuje także posiłki dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są w stanie same przygotować sobie codziennie gorącego dania. Posiłki z reguły będą dostarczane bezpośrednio do domu potrzebujących dorosłych, ale może być też taka sytuacja, że na terenie danej gminy przygotowane zostanie także miejsce, do którego osoby samotne, starsze, niepełnosprawne będą dochodziły.
– Pieniądze zostaną przeznaczone dla wszystkich 160 gmin na Podkarpaciu, bez wyjątku
Reklama
– powiedziała podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
– Pierwotne założenie tego programu było takie, żeby 60 procent stanowiła dotacja z budżetu państwa, a 40 procent było wkładem własnym samorządu terytorialnego. Udało się nam jednak zdobyć dodatkowe 6 milionów złotych na ten cel i dlatego zostanie zwiększony poziom dofinansowania do 72 procent ze strony budżetu państwa
– dodała.
Całkowity koszt tej jakże cennej i potrzebnej inicjatywy, który oszacowali na podstawie zapotrzebowania złożonego przez gminy pracownicy Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, to kwota 51 mln zł. Dotacja wojewody dla 160 gmin naszego regionu wynosi ponad 34 mln zł.
Jedną z instytucji, która otrzymała dofinansowanie, jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurawicy. Kwota to 166 tys. 422 zł, zaś całkowita wartość przedsięwzięcia opiewa na 231 tys. 142 zł.
Cały program nie sprowadza się wyłącznie do możliwości zjedzenia gorącego posiłku serwowanego w stołówce szkolnej. Składają na niego trzy elementy: wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży, posiłek adresowany do osób starszych oraz doposażenie i poprawa standardu już działających stołówek (mających własną kuchnię i jadalnie) lub doposażenie tych, które nie działają tak, aby mogły zostać uruchomione albo też stworzenie nowych, a także wsparcie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni. I tak będzie to realizowane m.in. na terenie gminy Żurawica.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze