Reklama

Ulica Mariacka: miasto przy swoim, konserwator przy swoim

Dlaczego miasto dąży do wylania na ulicy Mariackiej w Przemyślu asfaltu, skoro w budżecie na br. są zabezpieczone pieniądze na jej przebudowę na bazie istniejącej tam kostki brukowej? Można jedynie przypuszczać, że to pierwsze przedsięwzięcie jest tańsze i z przeznaczonej kwoty można byłoby coś zaoszczędzić. Pytanie tylko na co?

Wracamy do tematu przebudowy ulicy Mariackiej w Przemyślu, bo dotychczasowe informacje go dotyczące nie są za bardzo spójne. W planie inwestycyjnym, będącym integralną częścią uchwały budżetowej 2021, widnieje punkt „Przebudowa ul. Mariackiej w Przemyślu” za kwotę 550 tys. zł.

Zakres prac ma objąć: rozebranie istniejącej kostki, chodników, krawężników i ich wymiana, budowę nowych wpustów ulicznych oraz wykonanie nawierzchni jezdni z kostki kamiennej pochodzącej z rozbiórki. Innymi słowy: radni przegłosowali, że na ulicy Mariackiej ma pozostać kostka brukowa.

Pod taką decyzją „podpisała się” także[paywall] Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Wykonawcą inwestycji ma być Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu. Jednak gdzieś po drodze plany się zmieniły. ZDM rozpoczął procedurę przetargową na „Przebudowę ul. Mariackiej w Przemyślu”, ale musiał ją unieważnić, bo dokumentacja projektowa zawiera ułożenie na ulicy Mariackiej (od ul. Mickiewicza do ul. Wincentego Pola), pominąwszy oczywiście wyremontowane przejście kolejowe, nawierzchni bitumicznej.

Zupełnie niezgodne z wytycznymi wspomnianego planu inwestycyjnego. – Unieważniliśmy postępowanie, bo musimy zmienić specyfikację warunków zamówienia. Będziemy się starać raz jeszcze o uzyskanie zgody konserwatora zabytków na zmianę nawierzchni tej ulicy z kostki na asfalt – powiedział dyrektor ZDM Jacek Cielecki.

Reklama

Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu B. Kot do zmiany nie zamierza do tego dopuścić.

– Nie rozważam możliwości, aby na Mariackiej pojawiła się nawierzchnia bitumiczna. Ustalenia były zupełnie inne i tego się trzymam. Stan kostki jest dobry, trzeba znaleźć odpowiedniego wykonawcę do rozebrania obecnej nawierzchni, zabezpieczenia jej i ułożenia z powrotem. Najłatwiej jest zalać wszystko asfaltem – powiedziała kilka tygodni temu i zdania nie zmienia.

Dla poprawy komfortu jazdy

Co ważne, pieniądze, które są zabezpieczone na tę inwestycję, muszą być wykorzystane w br. Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, dlaczego zmieniły się plany związane z przebudową ulicy Mariackiej, skoro zagwarantowane pieniądze nie były przeznaczone na stworzenie tam nawierzchni bitumicznej, lecz poprawę istniejącej nawierzchni.

Dyrektor ZDM w Przemyślu nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast prezydent miasta Wojciech Bakun tak tłumaczy tę kwestię:

– Rzeczywiście pierwotnie ulica Mariacka miała zostać przebudowana z wykorzystaniem istniejącej tam kostki brukowej, jednak zdecydowaliśmy, że dla poprawy komfortu jazdy i wytrzymałości jezdni wskazane byłoby wykonanie nawierzchni bitumicznej. Ta ulica jest łącznikiem pomiędzy drogami o dużym natężeniu ruchu i sami mieszkańcy zwracali uwagę, że warto wykonać asfaltową nawierzchnię w tym miejscu. Historyczna kostka z tego miejsca byłaby w takim przypadku wykorzystana do remontu ulic Sienkiewicza i Ratuszowej w centrum miasta, jako element przywracania wizerunku Starego Miasta sprzed lat.
Tyle, że dalej nie wiadomo, na co zostałyby przeznaczone ewentualne oszczędności.

Reklama

To skandal

– Jeśli faktycznie nie będzie remontu ulicy Mariackiej z powodu zmiany koncepcji, nad którą głosowaliśmy, uważam to za skandal. Jeśli prawdą jest, że dokumentacja i cała procedura była już w trakcie i dotyczyła nawierzchni w postaci kostki, a nagle się ją zmienia, pytanie brzmi: co to ma na celu? Trudno obwiniać konserwatora zabytków, skoro uzgodnienia były zupełnie inne. Rodzi się kolejne pytanie: czy rzeczywiście Mariacką chce się remontować? Jeśli nie, to po co projekt znalazł się w budżecie? Jeżeli faktycznie do remontu nie dojdzie, gdzie tutaj sens i logika, a przede wszystkim szacunek dla mieszkańców i radnych, którzy nad tym głosowali? – podsumował przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Michu - niezalogowany 2021-05-08 17:40:49

    Po co tam lać asfalat? Po roku będą dziury i trzeba będzie łatać. Kostka jest w dobrym stanie i przetrwała tyle lat. Przemyśl to miasto zabytkowe, a nie Rzeszów, gdzie wszędzie jest beton. Kostka idealnie wtapia się w krajobraz miasta.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ss - niezalogowany 2021-05-08 18:25:44

    Zburzyli piekna wille przy Matejki 3 i buduja betonowy blok, zniszcza tez wybrukowana ulice Mariacka i zaleja asfaltem. Takie to miasto zabytkow... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    t - niezalogowany 2021-05-08 18:31:17

    Wrocław piękne miasto niesamowicie rozwojowe , kostki zatrzęsienie i nikt tam nawet nie myśli o jej zalaniu, tam inteligencja tu prostactwo...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama