Reklama

Upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej

16/04/2016 09:39

Symbolem upamiętnienia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej jest w Studzianie krzyż z wygrawerowaną i poświęconą sześć lat temu tablicą. To przed nim co roku przedstawiciele władz i lokalna społeczność spotykają się, aby pomodlić się, złożyć kwiaty i zapalić znicze.

W szóstą rocznicę tragedii smoleńskiej mieszkańcy Studziana tradycyjnie uczcili pamięć osób, które zginęły w katastrofie. O 11.30 w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego odprawiona została msza św. pod przewodnictwem  proboszcza, ks. prałata Tadeusza Gramatyki. Następnie mieszkańcy oraz przybyli goście w procesji udali się pod krzyż, by oddać hołd ofiarom.

Sołtys Studziana Antoni Żyła podkreślił, że tutejszy krzyż jest trzynastym w Polsce obiektem, który powstał dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Znajduje się na posesji Stanisława Zardzewiałego. Niegdyś stał tutaj inny krzyż, który w latach 50. został zniszczony przez burzę. Władze komunistyczne nie pozwoliły postawić nowego. Dopiero w 2010 r. postanowiono go odtworzyć. Widniejąca na krzyżu wygrawerowana tablica upamiętnia nie tylko ofiary katastrofy. Została ona poświęcona 6 czerwca 2010 r., w dniu beatyfikacji  ks. Jerzego Popiełuszki i jest upamiętnieniem również tego wydarzenia.


fot.Barbara Chmura
Znicze przed krzyżem zapalili m.in. strażacy z OSP Studzian.


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ktosia ! - niezalogowany 2016-04-16 10:11:58

    To Tupolew rozbił się w Studziannej ?? Nawet nie wiedziałam :-)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-04-16 13:33:22

    Teraz przy każdej kapliczce i figurce przy drodze ma być krzyż i tablica o poległych pod Smoleńskiem aby miejscowi się nie nudzili i co miesiąc mieli gdzie chodzić. Odpowiednie służby sfilmują, sfotografują kto chodzi a kto nie i.... będzie jeszcze ciekawiej niż za komuny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-04-16 18:20:10

    Oto  prawda   dala niektórych niedowiarków   o   Schetynie/Ujawniamy! Schetyna przyznał w liście do szefa amerykańskiego MSZ, że poparł antypolską ustawę za co prosił USA o ochronę Ujawniamy! Schetyna przyznał w liście do szefa amerykańskiego MSZ, że poparł antypolską ustawę za co prosił USA o ochronę 14 Kwi 2016 Napisane przez  wg Wydrukuj Email Skomentuj jako pierwszy! fot: youtube „Warszawska Gazeta” dotarła do listu jaki Grzegorz Schetyna, jako minister spraw zagranicznych wysłał do swojego amerykańskiego odpowiednika Johna Kerrego 20 kwietnia 2015 r. Jego treść jest szokująca. Szef polskiego MSZ przyznaje, że poparł uhonorowanie członków ludobójczej organizacji OUN-UPA. Doprasza się w zamian od USA ochrony i protekcji. – Dotrzymując umowy z Panem spełniłem prośbę ambasadora Mulla i poparłem ustawę Rady Najwyższej Ukrainy uznającą za bojowników o wolność członków OUN­UPA, mimo iż brali bezpośredni udział w ludobójstwie etnicznych Polaków podczas II wojny. Moja inicjatywa wywołała niebywałe oburzenie zarówno obywateli, jak i polityków w Polsce, w tym PO, której jestem członkiem. Otrzymałem pogróżki śmierci i wezwania do podania się do dymisji. Proszę o zrewanżowanie się gestem dobrej woli i użycie wszelkich wpływów Departamentu Stanu dla zmniejszenia presji na mnie i na mój zespół -­ napisał Schetyna. KLIKAJCIE I POBIERAJCIE CAŁY LIST GRZEGORZA SCHETYNY! Więcej w najnowszym wydaniu „Warszawskiej Gazety”. Kupujcie już teraz e-wydanie najnowszego numeru: https://wogoole.pl/kwiecien/224-warszawska-gazeta-152016.html -----------  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości