Reklama

Urząd dla mieszkańca czy odwrotnie?

– Odnoszę nieodparte wrażenie, że nasze władze zapominają, że urząd jest dla mieszkańca, a nie mieszkaniec dla urzędu. Przykłady? Proszę bardzo – tymi słowami zaczął swój wywód przemyślanin, który zwrócił się do nas z prośbą o interwencję w magistracie w sprawie obowiązujących godzin przyjmowania petentów.

Coraz więcej miast i gmin wychodzi ostatnio naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wydłużając godziny pracy urzędów. Niektóre ich komórki czynne są nawet do godziny 18, a czasem i w soboty. Jednym z liderów w tej materii jest Kraków, ale i na naszym poletku nie brakuje chlubnych przykładów. Całkiem niedawno na takie posunięcie zdecydował się Urząd Miasta Radymna, w którym zdecydowano, że od maja w poniedziałki urzędnicy będą przyjmować petentów dłużej, bo w godzinach od 7.30 do 17.

– U nas sytuacja zupełnie odwrotna – mówi pan Jacek i za przykład podaje próbę rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, który tylko jednego dnia czynny jest do godziny 16, ale niestety kasa już tylko do 15.30. – Czy nie można choć jednego dnia wydłużyć przyjęć petentów i pracy kasy? – pyta. – Na wymianę dowodu osobistego trzeba sobie zarezerwować 2 dni urlopu. Jeden na złożenie wniosku wraz z pobraniem odcisku palca, drugi na odbiór dokumentu, bo wszystko możliwe jest tylko w godzinach od 8 do 15, które standardowo są godzinami pracy, no chyba że ktoś pracuje w systemie zmianowym – nakreśla.

Reklama

Jako trzeci przykład podaje kwestię awizo. Jakiś czas temu otrzymał awizo z informacją, że o godzinie 13 pracownik nie zastał nikogo w domu. Jak również, że przesyłkę mogę odebrać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 17 w budynku głównym urzędu miejskiego.

– Ja rozumiem, że Przemyśl nazywany jest miastem emerytów, ale nie wszyscy przesiadują nieustannie w domu. Jeśli magistrat chce oszczędzać na przesyłkach pocztowych, to lepiej, by pracownik roznosił je w godzinach wieczornych lub w sobotę – zauważa. Zwraca też uwagę na lokalizację miejsca odbioru przesyłek, którą stanowi ścisłe centrum miasta. – Gdzie można znaleźć wolne miejsce parkingowe w godzinach pomiędzy 8 a 17? Łatwiej by było w sobotę, ale widać ważniejszy jest urząd niż mieszkaniec – kwituje mężczyzna...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 67% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/05/2024 18:01
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kgocko_585 2024-05-24 19:35:12

    praca urzędników na bardzo niskim poziomie merytorycznym ( brak odpowiednich szkoleń, za co odpowiedzialność ponosi kadra kierownicza ). Nie do pomyślenia jest nie obsługiwania stron w godzinach pracy, jak to ma miejsce w przemyskim MOPSiE. Półgodzinna przerwa skutecznie uniemożliwia przyjmowanie stron. To jest karygodne i musi być zlikwidowane natychmiast. \za taki stan rzeczy ponosi Prezydent miasta pan Bakun, który nadzoruje i pośrednio kieruje podległymi komorkami. Panie prezydencie do roboty . Ustanowił pan bardzo niskie standardy w pracy urzędników, ale nie tylko, niski poziom utrzymania w czystości miasta, pielęgnacja zieleni, komunikacja miejska, oznakowanie poziome ulic ( których praktycznie w wielu miejscach nie ma ), coraz trudniejsze poruszanie sie po mieście pieszo, a także rowerem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama