Reklama

Urzekająca historia zamknięta w pięknym muralu. Nowe dzieło Arkadiusza Andrejkowa w Birczy

Artysta Arkadiusz Andrejkow po raz kolejny zachwycił. Tym razem w Birczy. Na jednej ze ścian budynku, w którym znajduje się restauracja „Forest”, gdzie można posmakować m.in. dań z dziczyzny, namalował imponujący mural. Doskonale znanego w całej okolicy mieszkańca Birczy Jana Siewargę i jego ukochanego konia Bułana.

W ten sposób J. Siewarga i jego ukochany koń Bułan stali się żywą legendą i reklamą Birczy.

A jakie były początki? O nich opowiada Mariusz Drel:

– W 1968 roku mieszkaniec Birczy Stanisław Zimoń zakupił[paywall] na Lubelszczyżnie dwa piękne konie. Jednego z nich odkupił właśnie pan Jan Siewarga. Koń nazywał się Wojtek. W późniejszym okresie zmienił mu imię na Bułan ze względu na to, iż dzieci z birczańskiej szkoły podstawowej karmiły go ciągle bułkami, za co dawał się głaskać i prowadzić za uzdę. Ja sam wiele razy karmiłem go bułkami, głaskałem i za zgodą pana Jana, mogłem nim powozić w drodze pomiędzy sklepami spożywczymi w Birczy. Podobnie robili inni moi koledzy z pierwszych klas szkoły podstawowej. Bułan był bardzo łagodnym koniem. Nigdy nie był wykorzystywany do ciężkich prac polowych. Właściciel traktował go jak członka rodziny. Dosłownie pili wodę z przydomowej studni z jednego wiadra.

Jan Siewarga jako pracownik GS w Birczy przez wiele lat przy pomocy Bułana zaopatrywał w pieczywo z miejscowej piekarni geesowskiej w Birczy sklepy spożywcze z okolicznych miejscowości. Do sklepów birczańskich dostarczał pieczywo trzy razy dziennie. – Po skończonej pracy pan Jan zmiatał starannie platformę wozu z okruch pieczywa i karmił nimi jako dodatkiem do paszy swojego Bułana. 9 sierpnia 1970 roku syn pana Jana – Wacław na Bułanie przyprowadził uroczystą banderię, złożoną ze stu gospodarzy na swoich koniach, z Wesołej Ujazd koło Dynowa z symbolami Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej w dniu peregrynacji do birczańskiego kościoła. Było to ogromne wyróżnienie dla konia i jego gospodarza.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ingo - niezalogowany 2021-06-23 11:42:51

    Chlebuś z Birczy jest naprawdę wspaniały

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2021-06-23 12:57:25

    Bardzo ładny mural!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asd - niezalogowany 2021-06-23 13:14:51

    W Przemyślu dodaliby jeszcze logo firmy która zburzyła zabytkową willę przy Matejki 3 i wybudowała w jej miejsce blok...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama