Rośliny zielne najlepiej zbierać latem. Właśnie teraz, dzięki dużemu nasłonecznieniu w ich liściach, łodygach i nasionach wytwarza się znaczna ilość związków organicznych i olejków eterycznych, dzięki którym zioła osiągają pełnię smaku, aromatu i dobroczynnych właściwości.
Większość gatunków ziół zbiera się w dni pogodne, około południa, kiedy zniknie już poranna rosa, a nagrzane powietrze nie spowoduje niekorzystnych przemian biochemicznych prowadzących do zmniejszenia ilości wonnych olejków zawartych w części nadziemnej rośliny. Wyjątek stanowią zbiory roślin, które się łatwo osypują (np. owoc kminku) – dzięki obecności rosy lub kropli deszczu torebki nasienne będą wytrzymalsze. Zbiór przeprowadzamy zawsze przy pomocy sekatora, nożyczek lub innego narzędzia - w przypadku roślin, które zbieramy tylko raz w okresie wegetacji tniemy tuż nad ziemią, w przeciwnym wypadku na wysokości 5 – 15 cm od ziemi. Staramy się nie wyrywać roślin z korzeniami, gdyż uniemożliwi to odrastanie rośliny i ponowny zbiór.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze