Reklama

Uzupełniamy zielarskie zapasy

04/08/2016 08:18

Rośliny zielne najlepiej zbierać latem. Właśnie teraz, dzięki dużemu nasłonecznieniu w ich liściach, łodygach i nasionach wytwarza się znaczna ilość związków organicznych i olejków eterycznych, dzięki którym zioła osiągają pełnię smaku, aromatu i dobroczynnych właściwości.

Większość gatunków ziół zbiera się w dni pogodne, około południa, kiedy zniknie już poranna rosa, a nagrzane powietrze nie spowoduje niekorzystnych przemian biochemicznych prowadzących do zmniejszenia ilości wonnych olejków zawartych w części nadziemnej rośliny. Wyjątek stanowią zbiory roślin, które się łatwo osypują (np. owoc kminku) – dzięki obecności rosy lub kropli deszczu torebki nasienne będą wytrzymalsze. Zbiór przeprowadzamy zawsze przy pomocy sekatora, nożyczek lub innego narzędzia - w przypadku roślin, które zbieramy tylko raz w okresie wegetacji tniemy tuż nad ziemią, w przeciwnym wypadku na wysokości 5 – 15 cm od ziemi. Staramy się nie wyrywać roślin z korzeniami, gdyż uniemożliwi to odrastanie rośliny i ponowny zbiór.
AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama