Reklama

W forcie Łuczyce rodzi się Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej

Na bardzo ciekawy, a zarazem unikatowy w swoim założeniu pomysł wpadli opiekunowie Fortu III „Łuczyce” w gminie Przemyśl. Chcą w nim zorganizować Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej – szkła i ceramiki. Jeśli plan się powiedzie, będzie to pierwszy taki obiekt na Podkarpaciu.

Fort główny artyleryjski trzeci w Łuczycach to oczywiście jeden z elementów Twierdzy Przemyśl. Powstał w miejscu szańca obozu warownego z lat 1854 – 1857. Zbudowany w latach 1892 – 1900 jako nietypowy jednowałowy fort artyleryjski. Jego głównym zadaniem była osłona doliny Wiaru, poprzez domknięcie jej na prawym brzegu rzeki. Po 1970 r. został częściowo rozebrany, ale zachował się w dobrym stanie (w porównaniu do innych tego typu obiektów rozsianych w okolicach Przemyśla – przyp. aut.)[paywall]. Zachowane są koszary na całej długości oraz większość poprzecznic na wałach, wraz z tzw. schronem głównym. Zachowała się również ceglana brama wjazdowa w „szyi” fortu oraz jeden z kojców w fosie. Obiekt można zwiedzać bez ograniczeń. W latach 2013 – 2015 był w całości odkrzaczony, jednak pozbawiony opiekuna ponownie zaczął zarastać.

Do czasu. A właściwie do czerwca br., kiedy kilkuosobowa grupa pasjonatów historii wzięła go pod opiekę. I ruszyła z kopyta z planami zagospodarowania. Uporządkowali koszary, odsłonili – odkrzaczając z krzewów i chwastów – basteję obrony wejścia, schrony pogotowia, kiosk obserwatorów artylerii dla baterii ciężkich armat, wartownię z kuchnią i łaźnią, parking i oraz ok. 800 m drogi prowadzącej do fortu. Doprowadzili do porządku i funkcjonalności ścieżkę, prowadzącą do punktu widokowego z panoramą na forty – Optyń (IV) i Grochowce (V). Zamontowali drewniane tabliczki informacyjne. Najciekawszym pomysłem jest urządzenie w nim Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej – szkła i ceramiki.

Reklama

Cegły w kazamatach

– Ekspozycja ma być udostępniona w kazamatach budynku koszarowego. Będzie można w niej zobaczyć różnego rodzaju cegły pochodzące z cegielni z terenu całej Galicji oraz Kresów Wschodnich. Cegły te służyły do budowy fortyfikacji stałych Twierdzy Przemyśl oraz infrastruktury fortecznej, czyli koszar, szpitali, prochowni, kamienic – powiedziała Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Pokazane mają być również starsze cegły gotyckie, tak zwane palcówki pochodzące z XVIII w. Wspomniane prace wspomaga firma „Zeplak” z Kuńkowiec, ale... – Niemal wszystkie prace wykonywane są przez członków stowarzyszenia społecznie, z niewielką pomocą finansową gminy Przemyśl oraz Związku Gmin Fortecznych. Jesteśmy pod dużym wrażeniem – dodała K. Marciniak.

Wspomniana grupa pasjonatów jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o tworzenie stowarzyszenia. Dzięki temu będzie im łatwiej z wszelkiej maści formalnościami. A plany mają spore. Chcą doprowadzić prąd do koszar, zamontować okna i drzwi, stworzyć nowy szlak poprzez Punkt Oporu Łuczyce – w 08. Przemyskim Rejonie Umocnionym w kierunku łuczyckiego fortu. Marzą także o zorganizowaniu szybowiska dla pasjonatów szybowców oraz małego pola namiotowego.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama