Reklama

W przemyskiej oświacie znowu wrze

W przemyskiej oświacie będą zmiany. Wrze z dwóch skrajnie różnych powodów. Jedni nauczyciele chcą połączenia z inną placówką oświatową w mieście, inni nie widzą możliwości, aby w jednym budynku mogli funkcjonować gimnazjaliści i... dorośli, którzy uczęszczają do klas ponadgimnazjalnych w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2.

Od nowego roku szkolnego 2015 – 2016 miałoby dojść do dwóch zmian w sieci szkół na terenie Przemyśla. Wydział Edukacji Urzędu Miasta zaproponował, aby Gimnazjum nr 2 im. św. Królowej Jadwigi przy ulicy Ratuszowej zostało włączone do Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego przy ul. Kilińskiego oraz aby uczących się dorosłych w klasach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 przenieść do dwóch budynków – przy ulicy Dworskiego oraz 3 Maja, gdzie swoją siedzibę ma Gimnazjum nr 1.

Ten pierwszy pomysł nie budzi żadnych kontrowersji. Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 2 skierowało do prezydenta miasta Roberta Chomy pismo w sprawie podjęcia bardziej zdecydowanych działań dotyczących przyłączenia ich szkoły do ZSEiO. Nauczyciele niepokoją się przede wszystkim o dalszy los swój i swoich podopiecznych. „(...) Do szkoły docierają różne nieoficjalne wiadomości o planach władz miasta, co niewątpliwie negatywnie wpływa na rodziców i uczniów Gimnazjum nr 2, którzy mają problem chociażby z zapisem ucznia do szkoły, której nie wiadomo, gdzie będzie siedziba od września 2015 r. (...)” – czytamy w piśmie. Mając na uwadze ich dobro, a także kończący się 31 maja br. ruch służbowy apelują o wpisanie projektu uchwały dotyczącego włączenia Gimnazjum nr 2 w struktury ZSEiO w porządek obrad najbliższej sesji Rady Miasta Przemyśla.
– Projekt tej uchwały został już podpisany przez prezydenta miasta i złożony w Kancelarii Rady Miejskiej. Decyzja o skierowaniu go na sesję należy do radnych. Gimnazjum nr 2 tworzą w tej chwili ledwie trzy oddziały szkolne, stąd pomysł o włączeniu go do Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących. Konieczne było podjęcie działań, które pozwolą szkole nadal funkcjonować, ale w innej formie. Rady Pedagogiczne obydwu palcówek wyraziły pozytywne opinie co do tego projektu – wyjaśnił rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.

Decyzje jeszcze nie zapadły
Zupełnie inaczej wygląda pomysł z przeniesieniem dorosłych uczących się w klasach ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 do Gimnazjum nr 1 przy ulicy 3 Maja.
– To niedopuszczalne! Nie zgadzamy się na to w żadnym wypadku – grzmią rodzice uczniów chodzących do tej placówki. – Proszę sobie wyobrazić, że nasze dzieci będą miały na co dzień styczność z osobami dorosłymi, które na przerwach wychodzą na przykład zapalić papierosa – dodają.
Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 funkcjonuje obecnie w dwóch budynkach: przy ulicy Bilana i Dworskiego. Koncepcja, która jest rozpatrywana przez władze miasta, zakłada przeniesienie klas gimnazjalnych dla dorosłych z budynku przy ulicy Bilana do budynku przy ulicy Dworskiego i klas ponadgimnazjalnych do Gimnazjum nr 1 przy 3 Maja, gdzie pomieszczenia byłyby wynajmowane na zasadzie użyczenia. – Nie jest to połączenie, ale jedynie fizyczna zmiana lokalizacji dla części oddziałów szkoły. To jednak na razie pomysł. Decyzje w tej sprawie nie zapadły, prowadzone są rozmowy i rozpatrywane inne rozwiązania. Także w tej szkole liczba oddziałów spada i proponowane rozwiązanie ma pozwolić na lepsze wykorzystanie bazy. W efekcie budynek przy ulicy Bilana zostałby całkowicie opróżniony i przekazany do zasobów miasta – dodał W. Wołczyk.
Sprawy nie chce komentować dyrektor Gimnazjum nr 1 Bogusław Klisowski: – Nie gdybam. Odsyłam do wydziału edukacji. Cokolwiek będzie można powiedzieć, kiedy już zapadną jakieś decyzje.
Bardziej rozmowny był dyrektor CKUiZ nr 2 Adam Winiarski. – To nie jest najlepszy pomysł.   Nie tędy droga do szukania oszczędności. Nie można umieszczać w jednym budynku młodzieży gimnazjalnej i osób dorosłych. Poza tym budynek przy Bilana jest dobrze wyposażony. Tam, gdzie mają trafić nasi podopieczni, nie ma odpowiedniej infrastruktury. Doprawdy nie wiem, po co generować kolejne problemy – stwierdził.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama