Reklama

W Przemyślu powstanie park kulturowy. Kto się tym zajmie?

W Przemyślu ma powstać drugi na Podkarpaciu park kulturowy. To jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce, chroniąca określony obszar krajobrazu kulturowego oraz wyróżniające się krajobrazowo tereny z zabytkami nieruchomymi, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Brzmi ciekawie. Pytanie tylko, czy i jak miasto będzie się tym zajmować?

Pierwszym i do tej pory jedynym parkiem kulturowy na Podkarpaciu jest Park Kulturowy Zespołu Staromiejskiego oraz Zespołu oo. Dominikanów w Jarosławiu, który utworzony został w 2009 r. (w Polsce funkcjonuje łącznie 26 takich parków). W granicach parku znajduje się: historyczne centrum miasta wraz z systemem obwarowań miejskich, placem przed Bramą Krakowską, kościołem pw. św. Ducha, zespołami kościelno-klasztornymi dawnego Opactwa Sióstr Benedyktynek i oo. Dominikanów oraz otaczającymi je fortyfikacjami[paywall]. – Obszary objęte granicami naszego parku są terenami o szczególnie cennych i unikatowych wartościach kulturowych i krajobrazowych – usłyszeliśmy w jarosławskim urzędzie miasta.

Po co tworzyć park?

Park kulturowy może utworzyć rada danej gminy – po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków – na podstawie uchwały. Ta określa nazwę parku kulturowego, jego granice i sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia, które mają obowiązywać na jego terenie. Mogą dotyczyć: prowadzenia robót budowlanych oraz działalności przemysłowej, rolniczej, hodowlanej, handlowej lub usługowej, zmiany sposobu korzystania z zabytków nieruchomych, umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego.

Reklama

Ochrona parku kulturowego powinna też zostać uwzględniona w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Park kulturowy o szczególnej wartości może też być uznany za pomnik historii lub jako pomnik historii wpisany na „Listę dziedzictwa światowego UNESCO”.

Bardzo dobry pomysł

26 kwietnia br. w przemyskim magistracie odbyła się debata pod hasłem „Rola Parku Kulturowego we współczesnej przestrzeni miejskiej opartej o historyczne struktury miasta”. To zalążek pomysłu utworzenia takiego parku w nadsańskim mieście. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa – dyrektor Anna Fortuna-Marek i Jadwiga Stęchły.

– Dotychczas dostępne instrumenty administracyjno-prawne: plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy i pozwolenia budowlane okazały się nieskuteczne w działaniach na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego, stąd pomysł ustanowienia u nas parku kulturowego – tłumaczy rzecznik przemyskiego magistratu Witold Wołczyk. – Powołanie parku związane jest z wieloma działaniami, których forma nie jest jednoznacznie zdefiniowana prawem. Po podjęciu uchwały o utworzeniu parku kulturowego i opracowaniu planu jego ochrony, powołany zostanie zarząd i rada parku. Równolegle dla parku powinien zostać wykonany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz lokalny program rewitalizacji, umożliwiający ubieganie się o dotacje. Środowa debata ma przede wszystkim na celu przybliżenie idei powołania parku kulturowego i rozpoczęcie dyskusji na ten temat, która pozwoli nam z jednej strony poznać oczekiwania mieszkańców, a z drugiej ich obawy – podsumował W. Wołczyk.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    przem. - niezalogowany 2017-04-24 20:40:23

    Kto naiwny niech wierzy że w Przemyślu coś konkretnego , porządnego powstanie , tak jak  ściągnięto wielu inwestorów , powstała cała masa firm , przedsiębiorstw,  naprawdę żałosne. Jestem pewien że na tytule w gazecie się skończy , zresztą jak zawsze w Przemyślu. Dopiero  w ub. tygodniu wyżebrali od Ortyla jakieś miliony na zrujnowany tabor autobusowy i inne pierdoły, Tu chodzi panowie = władzo o inwestycje , przedsiębiorstwa ,  zakład ,pracy dla młodych a nie parki  czy  inną nieistotną  drobnicę,  pierdoły Na resztę szkoda czasu i słów.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2017-04-24 22:59:36

    jak mają powstać inwestycje, skoro nikt za nimi nie chodzi... ani się za nie nie bierze. jak? Powstaną Parki kulturowe= "skanseny" życia codziennego!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kpm_719 2017-04-25 08:13:37

    W dniu 24 kwietnia Życie pisze, że 26 kwietnia "odbyła się debata" i nawet podaje kto wziął udział. Mam prośbę podajcie mi numery najbliższego totka ....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama