W samo południe 20 kwietnia br. we wszystkich sądach w Polsce odbyły się zebrania sędziów, w czasie których stworzone zostało „forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego”. W ten sposób przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości chcieli zaprotestować przeciwko rządowym planom zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądowniczej.
Sędziowie sądowi nie mają prawa do strajku, więc wspomniane zebrania, podczas których nie są prowadzone żadne rozprawy, są obecnie jedyną możliwą ogólnokrajową formą sprzeciwu przeciwko szykowanym w błyskawicznym tempie zmianom w KRS. Zdaniem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości tezmiany „zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności”[paywall].
Prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis” sędzia Irena Kamińska wyjaśniła, że zebrania przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych są obecnie jedynym ogólnokrajowym organem samorządu sędziowskiego. – W tak zwanym obiegu medialnym funkcjonowało stwierdzenie, że 20 kwietnia dojdzie do protestu sędziów. To nie jest żaden protest. Mamy obowiązek reagowania na problemy, które się pojawiają i dotyczą wymiaru sprawiedliwości i które mogą stanowić zagrożenie dla niezawisłości sędziów i niezależności sądów – powiedziała sędzia I. Kamińska.
Idea zebrań sędziów pojawiła się w drugiej połowie marca br., podczas posiedzenia w Warszawie z udziałem przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów z całego kraju. Debatowano wówczas o rządowych planach zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Obecnie oba te projekty są już na etapie prac legislacyjnych w Sejmie.
Pierwotnie 20 kwietnia br. przerwy w rozpatrywaniu spraw przez sędziów miały trwać od 30 do 40 minut. Sędziowie prosili obywateli o wyrozumiałość, argumentując, że chodzi o obronę ich praw do rzetelnego procesu. Zebranie odbyło się także w Sądzie Okręgowym w Przemyślu. Rozprawy od rana toczyły się normalnym trybem. O g. 12 zostały przerwane na 15 minut. Wówczas 15 sędziów z 21 pracujących w przemyskiej „okręgówce” przerwało pracę. Pozostałych nie było z różnych względów, m.in.: wcześniej zaplanowanego urlopu, oddelegowania do ministerstwa czy wyjazdu na delegację.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Do tej kasty powinno sie strzelać. To zło uprzywilowanych nerobów, pasoźytów. Sądy to fabryka ludzkich dramatów i produkcja wyroków. Póty nie bedzie wyborów sędziów przez społeczność lokalną, zniesienie immunitetu oraz rozpraw z ławą przysięglych - będzie bezprawie. Jak moźe być dobrze jeśli guwniarz sędzia karze oskrźonego poza rozprawą z art 49 kk (obraza Sadu za nagrywanie) i jest bezkarna. Nib kto ją ukarze - kolega?
Do tej kasty powinno sie strzelać. To zło uprzywilowanych nerobów, pasoźytów. Sądy to fabryka ludzkich dramatów i produkcja wyroków. Póty nie bedzie wyborów sędziów przez społeczność lokalną, zniesienie immunitetu oraz rozpraw z ławą przysięglych - będzie bezprawie. Jak moźe być dobrze jeśli guwniarz sędzia karze oskrźonego poza rozprawą z art 49 kk (obraza Sadu za nagrywanie) i jest bezkarna. Nib kto ją ukarze - kolega?