We wrześniu 1939 r. polska armia, słabiej uzbrojona od wojsk niemieckich i zdecydowanie mniej liczna, miała małe szanse na odparcie natarcia wroga. Mimo to dzięki wielkiej odwadze i waleczności udało się skutecznie opóźnić nazistowską inwazję. Jedna ze zwycięskich bitew rozegrała się 13 września na krzywieckich wzgórzach. Ta data w Krzywczy uroczyście wspominana jest co roku. Nie inaczej było tym razem.
13 września br., dokładnie 85 lat od doniosłych dla krzywczan wydarzeń, w miejscowości odbyły się uroczyste obchody wspominające bohaterskich uczestników bitwy pod Krzywczą.
Przypomnijmy, dzień przed starciem na krzywieckich wzgórzach – 12 września 1939 – do nieodległych Babic dotarła 11. Karpacka Dywizja Piechoty, którą tworzyły: 48. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych ze Stanisławowa, 49. Huculski Pułk Strzelców z Kołomyi, 53. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych ze Stryja oraz 11. Karpacki Pułk Artylerii Lekkiej. Dowodził nimi płk Bronisław Prugar-Ketling (jego stryj Wojciech był proboszczem w Babicach). Dzięki rodzinnym powiązaniom pułkownik świetnie orientował się w topografii okolicznych terenów, co uskuteczniło obronę przed natarciem Niemców, czyli 7. Bawarskiej Dywizji i częściami 2. Dywizji Strzelców Górskich. W 85. Rocznicę bitwy w Krzywczy zorganizowano upamiętniające ją uroczystości. Ich częścią była okolicznościowa msza św. w kościele parafialnym w Krzywczy w intencji żołnierzy 11. Karpackiej Dywizji Piechoty poległych podczas bitwy krzywieckiej, a także apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów przy kwaterze[paywall] poległych w starciu żołnierzy, zlokalizowanej na Cmentarzu Komunalnym w Krzywczy (wojskową asystę honorową wystawiła 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej). Społeczność Szkoły Podstawowej w Krzywczy, noszącej imię 11 Karpackiej Dywizji Piechoty, przygotowała też nawiązującą do historycznych wydarzeń okolicznościową akademię. W murach placówki gości powitali jej dyrektor Elżbieta Urban oraz wójt gminy Krzywcza Wacław Pawłowski. Częścią obchodów były też okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali: przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Piotr Pękalski, wicestarosta Jan Janusz oraz członek Zarządu Powiatu Przemyskiego Lucjan Mielnikiewicz.
Z okazji 85. rocznicy bitwy pod Krzywczą złożono także kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Obrońców Ziemi Krzywieckiej w latach 1939 – 1946, na którym widnieje tablica z listą poległych żołnierzy, jak i pod krzyżem na krzywieckim wzgórzu, ustawionym tu ku pamięci bohaterów walk stoczonych 13 września 1939 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze