„Byłem Polakiem – Obywatelem Ukrainy” – to temat wystawy, którą zaprezentowano w dniu 1. rocznicy pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Jest ogólnodostępna i budzi spore zainteresowanie mieszkańców. Tablice umieszczono na ogrodzeniu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.
– Polacy i osoby polskiego pochodzenia w Ukrainie aktywnie włączyli się w organizację akcji pomocowych, a niektórzy w czynną walkę o wolność i integralność terytorialną państwa, w którym się urodzili i mieszkają. Żołnierze polskiego pochodzenia również oddają swe życia za Ukrainę – przypomina Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Konsulat wspólnie z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku oraz Fundacją Wolność i Demokracja zorganizowali wystawę unaoczniającą tę pomoc w dniu trudnej rocznicy inwazji rosyjskiej – 24 lutego.
Na tablicach można znaleźć krótkie życiorysy kilkunastu bohaterów Ukrainy i Polski, którzy polegli w walkach o wolność i niezależność swojej ojczyzny od 2014 roku do dziś. To swoiste oddanie hołdu bohaterom.
– Historia każdego z nich jest inna, byli w różnym wieku, pochodzili z różnych miejscowości, jednak łączyła ich miłość do swego kraju – tłumaczą organizatorzy wystawy.
To nie jedyna inicjatywa podjęta tego dnia przez jego pracowników. W pięknym geście wyrażającym poparcie dla Ukrainy i jej walki, pracownicy konsulatu we Lwowie własnoręcznie uszyli flagę Ukrainy.
Flaga została zawieszona na budynku placówki, w której pracują i Polacy, i obywatele Ukrainy. Każdego z nich i ich rodziny historia wojenna dotknęła bezpośrednio.
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Rok wojny w Ukrainie – wideo:
W Przemyślu na Rynku również tego dnia wspólnym spotkaniem mieszkańców polskiego i ukraińskiego pochodzenia i minutą ciszy upamiętniono ofiary wojny:
8 lat i 365 dni. Rocznica zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę [ZDJĘCIA]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze