4 kwietnia br. oficjalnie odsłonięty został drugi z trzech murali projektu pod nazwą „Szlak murali Twierdzy Przemyśl”, którego pomysłodawcą jest Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
27 marca br. przy kamienicy przy ul. Słowackiego 29 doszło do odsłonięcia pierwszego muralu. Wszystkie trzy poświęcone są mieszkańcom wielonarodowego Przemyśla w okresie monarchii austro-węgierskiej. Widnieje na nim mieszkaniec Przemyśla wyznania mojżeszowego. Kamienica, na której powstał, została wybudowana około 1905 r. i należała do Nathana Teicha, a następnie Samuela Schreibera, narodowości żydowskiej.
Dzisiaj, 4 kwietnia br., obok kamienicy przy ul. Chrobrego 58 odsłonięty został drugi mural. Przedstawia węgierskiego generała 23. Dywizji Piechoty Arpáda Tamásy von Fogarasiego, który bronił przemyskiej twierdzy w czasie II oblężenia. Jednym z gości był konsul generalny Węgier w Polsce dr Tibor Gerencsér.
Trzeci i ostatni mural powstaje na ścianie bocznej bloku przy ul. Rzecznej 10. To postaci trzech tańczących kobiet – mieszkanek miasta Przemyśla – Polki, Węgierki oraz Ukrainki, przedstawione w strojach ludowych. Jego odsłonięcie planowane jest 15 kwietnia br.
Wykonawcą prac malarskich jest jarosławski artysta Eliasz Dyrow.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Proszę o wskazanie nazwy miasta w naszym kraju które znajdowało się w zaborze rosyjskim bądź pruskim w którym powstał mural przedstawiający generała pruskiego lub odpowiednio rosyjskiego. Jeśli takie miasto w Polsce występuje to zawnioskuję i pokryję koszty muralu z podobizną cara rosyjskiego który w Przemyślu przez chwilę przebywał a nawet podobno nocował. Dla mnie ten węgierski generał to zaborca a skoro może być jeden to może być i więcej. A tym panom ze Związku proponuję oddzielić świat fikcji przedstawiony przez Jarosłava Haska oraz Kazimierza Sejdę od tragicznych faktów historycznych. Od 08 lutego 1867 Węgry obok Austrii stają się zaborcą części Rzeczypospolitej, Węgrzy walczyli i ginęli m.in. w twierdzy Przemyśl w walce przeciwko Rosji lecz nie w interesie naszego kraju.
Proszę o wskazanie nazwy miasta w naszym kraju które znajdowało się w zaborze rosyjskim bądź pruskim w którym powstał mural przedstawiający generała pruskiego lub odpowiednio rosyjskiego. Jeśli takie miasto w Polsce występuje to zawnioskuję i pokryję koszty muralu z podobizną cara rosyjskiego który w Przemyślu przez chwilę przebywał a nawet podobno nocował. Dla mnie ten węgierski generał to zaborca a skoro może być jeden to może być i więcej. A tym panom ze Związku proponuję oddzielić świat fikcji przedstawiony przez Jarosłava Haska oraz Kazimierza Sejdę od tragicznych faktów historycznych. Od 08 lutego 1867 Węgry obok Austrii stają się zaborcą części Rzeczypospolitej, Węgrzy walczyli i ginęli m.in. w twierdzy Przemyśl w walce przeciwko Rosji lecz nie w interesie naszego kraju.