Reklama

Wernisaż wystawy ,,IKONY Marzeny Walickiej” [ZDJĘCIA]

03/06/2024 16:23

Wierszem ,,Gdyby” Małgorzata Żak-Lorenowicz otworzyła wernisaż wystawy ,,Ikony Marzeny Walickiej”, który odbył się 17 maja w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.

Marzena Walicka ukończyła Liceum Renowacji Zabytków Architektury w Przemyślu. Dyplom magistra uzyskała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej – na wydziale Prawa i Administracji w Lublinie, filia w Rzeszowie. Ukończyła Przemyską Szkołę Ikonopisania. Uczestniczyła w warsztatach pozłotniczo-ikonograficznych w Czarnej Sędziszowskiej oraz w warsztatach ikonograficznych w Budach Głogowskich u Doroty Żak i Magdaleny Andres, w Nowicy na warsztatach prowadzonych przez brata Marcina Świądra „Ikona w duchu Jerzego Nowosielskiego”. Obecnie zajmuje się sztuką pisania ikon w technice tempery żółtkowej. Jest przede wszystkim zainteresowana naśladownictwem ikon z okresu XIV – XVI w., dlatego tworzy ikony, kontynuując tradycje średniowiecznych mistrzów ziemi przemyskiej – których dzieła znajdują się w polskich muzeach (Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Narodowe w Przemyślu). Naśladuje również Jerzego Nowosielskiego –- współczesnego mistrza ikon. Swoje prace wystawiała na wielu wystawach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej,  Ministerstwie Finansów, Centrum Kulturalnym w Przemyślu, Szkole Ikonopisana w Przemyślu, Cerkwi Grekokatolickej w Chotyńcu, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Nadleśnictwie Bircza,  Zarządzie Okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Przemyślu czy też w Klubie „Piwnice” w CK.

Pisanie ikon jak modlitwa

Podczas wernisażu odczytano przygotowany przez ikonopisarkę bardzo wartościowy wykład o ikonach, ich symbolice, znakach, kolorach. Sama artystka opowiadała o tym, skąd u niej zamiłowanie do pisania ikon i że praca nad nimi jest swoistą modlitwą, kiedy to odczuwa bliski kontakt z Bogiem.

Reklama


Wydarzenie uświetnił występ Duetu ,,Fidelis” Teresy Kuczery i Jana Nowakowskiego, tańczyły aniołki ze Studia Baletowego Terpsychora Galiny Koval i- Przedszkole ,,Mały Nazaret”.  Wystąpił zespół ,,Posłani” ze Wspólnoty Posłani w Duchu Świętym przy kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu, a także artyści muzycy - Jerzy Markowicz z autorskimi utworami oraz Aleksander Kłapa i Janusz Stojak, wykonując utwory utrzymane w klimacie spotkania. Poetkia Stefania Klukiewicz - Bigos i Małgorzata Żak-Lorenowicz, zainspirowane pracami artystki, przeczytały swoje utwory.  


Spotkaniu towarzyszył niezwykły klimat refleksji, zadumy i wzruszeń. Podziwiając wystawę, zebrani dziękowali Marzenie Walickiej, że dzieli się z innymi swoją wrażliwością, talentem i pasją. Wystawa ,,Ikony Marzeny Walickiej” dostępna będzie  w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu do 30 czerwca br. Zachęcamy do jej obejrzenia.  Warto się zatrzymać i wejść w głębię napisanych prac.

Reklama


Małgorzata Żak-Lorenowicz   
 

,,A gdyby te wszystkie postaci namalowane
przez ciebie
zeszły teraz z obrazów
przeskoczyłyby ramy
obeszłyby je
i stanęły

Gdyby zaczęły
chodzić siadać mrugać poprawiać włosy
Poczulibyśmy ich dotyk na skórze
zapach i naturę […].

Fragment wiersza Małgorzaty Żak - Lorenowicz

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/06/2024 16:23
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama