Nie tylko bukszpan i rzeżucha są roślinnymi symbolami nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Do mniej znanych należy sasanka zwyczajna, w Europie zwana również kwiatem wielkanocnym (pasqueflower, easter flower).
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) to jedna z piękniejszych wiosennych bylin. Należy do rodziny jaskrowatych. Jest niewielka, ale niezwykle urokliwa. Kępiasty pokrój, atrakcyjne, pierzaste, pokryte meszkiem liście i piękne fioletowo-liliowe kwiaty to jej główne atuty. W naturze można ją spotkać przede wszystkim w Europie zachodniej i środkowej. Niestety, w naszym kraju próżno jej szukać – choć jeszcze na początku XX wieku porastała słoneczne zbocza, suche łąki czy sosnowe lasy Lubelszczyzny, Kujaw i Wielkopolski, dziś uznana jest za wymarłą. Okazy spotykane w ogrodach to najczęściej jej rozmaite mieszańce. W zależności od odmiany ich kwiaty mogą być białe, czerwone, fioletowe lub purpurowe. Rozkwitają od końca marca do maja.
Ze względu na wczesnowiosenne kwitnienie sasanka symbolizuje ożywienie przyrody po zimowej martwocie. Wymowny jest również kolor jej kwiatów. Fiolet, kolor wielkopostnej żałoby, w tym przypadku oznacza raczej jej koniec, chrześcijańską nadzieję i radość ze zmartwychwstania. Dlatego ta urokliwa roślina bywa nazywana nie tylko kwiatem wielkanocy, ale również kwiatem zmartwychwstania Chrystusa. Warto wiedzieć, że zawarty w jej liściach zielony barwnik był niegdyś używany do barwienia pisanek.
Sasankę wysiewamy w drugiej połowie lipca z nasion, które bez problemu kupimy w sklepach ogrodniczych. Pod uprawę wybieramy stanowisko jasne, najlepiej na glebie wapiennej i lekkiej, koniecznie dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej. Jako roślina naturalnie porastająca tereny górzyste sasanka nie boi się ani słońca, ani okresowej suszy. Będzie stanowić wspaniałą ozdobę skalniaków!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze