Niedawno spadła cześć gzymsu z kamienicy przy ul. Opolskiej. Na szczęście nikt w tym czasie nią nie przechodził. O wsparcie prywatnych właścicieli w remontach zabytkowych kamienic upominają się jarosławscy radni, którzy zabezpieczyli na ten cel w tegorocznym budżecie pół miliona złotych. Burmistrz Jarosławia uważa za niestosowne dofinansowanie remontów prywatnych obiektów z pieniędzy publicznych.

fot.Roman Kijanka
Gzyms, który spadł z kamienicy przy ul. Opolskiej. na szczęście nikomu nie zrobił krzywdy.
– Wpłynęło 12 wniosków na dofinansowanie remontów obiektów zabytkowych, które nie są własnością miasta. Wnioskodawcy to: Parafia NMP Królowej Polski, klasztor Sióstr Niepokalanek, wspólnoty i właściciele nieruchomości: Trybunalska 1, Słowackiego 32, Grunwaldzka 22, pl. św. Michała/Grodzka 2, Ostrogskich 2, Rynek 2, Rynek 16, Grunwaldzka 18, Słowackiego 1, Grunwaldzka 6. Kwota 120 tysięcy złotych została już przeznaczona na dofinansowanie remontu zabytkowej plebani przy ulicy 3 Maja 12 (Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu), a kwota 20 tysięcy złotych trafiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia (ul. Głęboka – przyp aut.) – wylicza Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza.
– Burmistrz wyjaśniał, że powyższe dotacje zostały przekazane, gdyż dotyczą miejsc ogólnodostępnych, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Natomiast pozostali wnioskodawcy to prywatni właściciele, w tym również wspólnoty mieszkaniowe. Burmistrz uważa, że skoro miasto posiada własne obiekty zabytkowe, wymagające dużych nakładów finansowych, w pierwszej kolejności musi przeznaczyć środki właśnie na nie, gdyż gmina ma obowiązek utrzymania ich w należytym stanie. Miasto może dofinansowywać zabytki, które są prywatną własnością, jeśli pozwala na to budżet – dodaje.
– Zaciągamy ogromny kredyt, aby sfinansować remont własnych zabytków i inne inwestycje, wobec czego uważam za niestosowne dofinansowanie remontów prywatnych obiektów z kredytu, który będą spłacać wszyscy mieszkańcy. Pragnę również podkreślić, że w tym roku Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w ramach dotacji przeznaczył bardzo dużą kwotę dla naszego miasta na ochronę zabytków, w tym również na remonty prywatnych kamienic – tłumaczy burmistrz Waldemar Paluch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze