Reklama

Wójt ukarał nauczycieli?

20/11/2017 21:00

Zupełnie niespodziewany przebieg miało wręczenie nauczycielom nagród wójta w gminie Wielkie Oczy. Mimo że rady pedagogiczne wskazały kandydatów do tego wyróżnienia, wójt Tomasz Lorenc sam wybrał zupełnie inne osoby. Plotki mówią o powodach politycznych tej decyzji. Sam T. Lorenc zaprzecza i tłumaczy, że musiał dokonać bardzo trudnego wyboru.

Nagrody wójta, czy burmistrza są jednymi z ważniejszych, jakie otrzymują nauczyciele z okazji Dnia Nauczyciela. Zwyczajowo kandydata do niej wskazuje dyrektor szkoły, mając za sobą pozytywną opinię rady pedagogicznej. Choć nie są to opinie wiążące, szefowie gmin na ogół je respektują. Jak twierdzą nasi rozmówcy, tak też było zawsze w gminie Wielkie Oczy. W tym roku miała jednak sytuacja bez precedensu[paywall].

Gmina Wielkie Oczy ma dwie szkoły: w Łukawcu i Wielkich Oczach. Z każdej z nich miał zostać wyróżniona jedna nauczycielka. Wnioski zostały przekazane przed 14 października. Uroczystości wręczenia nagród miały się odbyć w poszczególnych placówkach odrębnie w drugiej połowie miesiąca. Na pierwszy rzut poszły Wielkie Oczy. Ku wielkiemu zdumieniu wszystkich wójt ogłosił, że wyróżniona zostaje inna osoba. Podobna sytuacja powtórzyła się w Łukawcu. – Ludzie byli zdruzgotani tym, co zrobił wójt – słyszymy komentarze. Od razu pojawiły się także spekulacje na temat powodów tej decyzji. Plotka głosiła, że decyzja była podyktowana motywami politycznymi, a wójt chciał kogoś w ten sposób ukarać. Za co? Jedna z nauczycielek, która została pozbawiona nagrody, przymierzała się do startu w poprzednich wyborach samorządowych. Nagle zrezygnowała, co już wtedy zrodziło wiele domysłów. Druga z pań trzyma się natomiast z daleka od polityki. Także nagrodzone nauczycielki nie są działaczkami politycznymi.

Reklama

Wnioski wpłynęły po terminie

Zasady przyznawania nagród dla nauczycieli określa regulamin przyjęty w drodze uchwały w 2009 r. Zgodnie z nim decyzję w sprawie przyznania nagrody wójta podejmuje wójt. Nie musi zasięgać opinii jakiegokolwiek organu, nie musi też kierować się na złożonym wnioskiem. Jest natomiast zapis, że wnioski powinny wpłynąć na miesiąc przed planowanym terminem przyznania nagrody, ale nie później niż do 14 września. – Wnioski dyrektorów wpłynęły po tym terminie – zaznacza Tomasz Lorenc.

Jak podkreśla, w tym roku wybranie najlepszych nauczycieli było bardzo trudne. – Mimo uchybień formalnych, pod uwagę byli brani pod uwagę nauczyciele zgłoszeni przez dyrektorów oraz inni. Każdy z pedagogów wykazywał się ogromnym zaangażowaniem w pracę zawodową – tłumaczy.

Reklama

Aktywni i cenieni nauczyciele

– W jednej ze szkół o przyznaniu nagrody zadecydowała opina rodziców, a nawet skierowanie do mnie petycji, aby nauczyciel dalej nauczał ich dzieci w oddziale 6-latków. Podnosili takie argumenty, że nauczycielka na wyśmienity kontakt z uczniami i rodzicami, jak również z dzieckiem niepełnosprawnym. Nauczyciel również angażuje się w życie kulturalne miejscowości oraz brał aktywny udział przy realizacji projektu unijnego PO Kapitał Ludzki – dodaje.

Z kolei drugi z wyróżnionych nauczycieli aktywnie bierze udział w realizacji wielu inicjatyw. – Przez cały rok realizuje akcję czytania książek dzieciom przez rodziców czy osoby pełniące różne funkcje. Z organizacjami pozarządowymi takimi jak Oaza Dorosłych i Dom Pomocy Społecznej w Wielkich Oczach, wspólnie zorganizowali spektakle z okazji dnia św. Józefa, dzięki czemu młodzież obyła się ze sceną, nauczyła się przełamywać stres, czy integrowała się z młodzieżą niepełnosprawną z miejscowego DPS- u. Największym sukcesem nauczyciela, jak i całej szkoły w ostatnich latach było zajęcie w ogólnopolskim konkursie „Zdrowo jem, więc wiem” trzeciego miejsca na 3300 zgłoszonych szkół – uzasadnia T. Lorenc.

Reklama
Wójtowi trudno odmówić słuszności przytaczanych argumentów, niemniej jednak pewną wątpliwość budzą okoliczności, w jakich doszło do ogłoszenia jego decyzji. Wydaje się, że mało komfortowo poczuli się zarówno nauczyciele wyróżnieni, jak i ci, którzy spodziewanych nagród nie otrzymali, a także cała społeczność szkolna i lokalna.


fot.Paweł Bugira
– Każdy z pedagogów, który był brany pod uwagę, wykazywał się ogromnym zaangażowaniem w pracę zawodową – tłumaczy wójt Tomasz Lorenc.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    belfer - niezalogowany 2017-11-20 22:39:08

    To przecież nagroda wójta a nie kolegów!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brawo wójt - niezalogowany 2017-11-21 05:32:06

    Fajne te Wielkie Oczy. W centrum gówno płynie w rowach bo nie ma w całej gminie metra kanalizacji. Smród i syf

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2017-11-21 07:45:46

    oh ten błysk w oczach wójta. Przemęczenie, radość, przepicie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama