Reklama

Wyjątkowy pokaz „Dam i Huzarów” [ZDJĘCIA]

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” po raz pierwszy w swojej krótkiej, ale przebojowej historii, zorganizowało wyjątkowy spektakl – pokaz strojów historycznych z przełomu XIX i XX wieku, obowiązujących na terenie ziemi przemyskiej.

Idea powołania do życia tej grupy, której działalność wiąże się z rekonstrukcją strojów historycznych, rodziła się powoli w głowie pasjonata i rekonstruktora historycznego Andrzeja Kaweckiego, a w przeszłości znanego piłkarza m.in. Polonii czy Czuwaju Przemyśl. Przez wiele miesięcy odwiedzał sklepy z używaną odzieżą w poszukiwaniu wyjątkowych strojów i galanterii, namawiał także koleżanki do przebrania się w nie i robienia stylizowanych fotografii[paywall]. Przypadek, a może zrządzenie losu połączyły marzenia pana Andrzeja z pasją pani Krystyny – krawcowej, która przez wiele lat szyła wspaniałe kreacje u angielskich projektantów mody. Po powrocie z Anglii chciała się zająć działalnością społeczną, prowadzić warsztaty kroju i szycia dla młodzieży, a także stworzyć wyjątkową kolekcję odzieży. Wspólny cel, przyjaciele, chęć dobrej zabawy i spędzania czasu w wyjątkowy sposób zaowocowały założeniem stowarzyszenia pod nazwą „Damy i Huzary”. Z miesiąca na miesiąc organizacja się rozrastała, uczestnicząc w wielu miejskich imprezach. Swoją obecnością zaszczycali także przedsięwzięcia organizowane na terenie powiatu przemyskiego i Podkarpacia.

Powstanie, barok, secesja

3 marca w siedzibie Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej 8 w Przemyślu zdecydowali się zorganizować pokaz swoich historycznych stylizacji. A mają się czym pochwalić. – Do tej pory pokazywaliśmy się na różnych imprezach, ale taki pokaz zrobiliśmy po raz pierwszy. Dzięki uprzejmości pana dyrektora biblioteki udało się znakomicie. Chodziło nam także o wnętrza. Te biblioteczne były wymarzone – powiedział A. Kawecki. – W pokazie wzięło udział trzydziestu członków naszego stowarzyszenia. Nawiązując do okrągłej rocznicy powstania styczniowego, zaprezentowaliśmy przede wszystkim stroje z tamtego okresu. To były smutne czasy, więc dominowały wówczas ciemne kolory. Wmieszaliśmy w tę stylistykę pięć strojów z późnego baroku oraz stroje secesyjne, balowe. Myślę, że wyszło całkiem fajnie– powiedział.

Reklama

Sami szukają dodatków

Stowarzyszenie tworzą ludzie o różnych zainteresowaniach, o różnym przekroju wiekowym – uczniowie, osoby czynne zawodowo, emeryci. Obecnie liczy aż 70 osób. Dla każdej z nich powstaje kolekcja odzieży stylizowanej na wybrane okresy z przełomu XIX i XX w.

– Zgłębiamy archiwa, muzea, analizując stroje. Tworzymy projekty, sami zaś kupujemy materiały. Każdy dodaje coś od siebie. Panie wyszukują w sklepach z używaną odzieżą biżuterię, stylizowane buty, rękawiczki czy kapelusze, panowie z równie dużym zapałem koszule, spodnie i inne męskie dodatki. Nawiązaliśmy kontakt z paniami, które mają hurtownie materiałów i chętnie nam pomagają. Sporo rzeczy dostajemy od naszych sympatyków. Pieczę nad wszystkim sprawuje nieoceniona pani Krysia – podsumował A. Kawecki.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości