– W wysokiej trawie idealne warunki do rozwoju znajdują owady i pajęczaki, które przenoszą czynniki chorobotwórcze na nas i naszych czworonogów. Bardzo często słyszymy o kleszczach, ale w trawie są również inne gatunki dokuczliwych owadów – przestrzega Kamil Stachura, zajmujący się deratyzacją, dezynsekcją i dezynfekcją.
Koszenie traw to od pewnego czasu bardzo drażliwy temat w Przemyślu. Jedni uważają, że kosić należy jak najrzadziej i swobodnie rosnącą roślinność określają kwietnymi łąkami. Inni z kolei twierdzą, że wysokie trawy są nieestetyczne i na dodatek niebezpieczne. Wielu kierowców wskazuje, że szczególnie na obwodnicy łączącej ul. Lwowską z Pikulicami, na jezdnię często wybiegają dzikie zwierzęta, a pośród wysokiej i bujnej roślinności trudno je wcześniej dojrzeć. Stwarza to realne ryzyko wypadku.
Zwolennicy wysokich traw podnoszą, że dzięki nim w czasie upałów temperatura powietrza jest nieco niższa. Poprawiają ponadto nawodnienie gleby. Władze miasta zapowiedziały, że[paywall] w związku z suszą, w tym roku koszona trawa będzie miała nieco większą długość. „Trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Utrzymuje także wilgoć i zapobiega erozji ziemi – czyli mówiąc wprost, przeciwdziała jej przesuszaniu się” – czytamy w krótkim komunikacie na stronie internetowej miasta.
Prezydent Wojciech Bakun zapowiedział jednocześnie systematyczne prowadzenie koszenia, „tak aby utrzymać stałą estetykę terenów zielonych”. odbywa się ono etapami, a obie obwodnice miasta znajdują się w dwóch ostatnich etapach.
Na zupełnie inną kwestię zwraca uwagę Kamil Stachura, właściciel firmy DDD – Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja, która zajmuje się zwalczaniem szkodników, gryzoni, czy uciążliwych owadów.
– W wysokiej trawie idealne warunki do rozwoju znajdują owady i pajęczaki, które przenoszą czynniki chorobotwórcze na nas i naszych czworonogów. Bardzo często słyszymy o kleszczach, ale w trawie są również inne gatunki dokuczliwych owadów – przestrzega.
Ma on na myśli: komary, biedronkę azjatycką, rubinowce, komarnicę warzywną i komarnicę błotną.
– Zacznijmy od kleszcza, który przenosi boreliozę i wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Kleszcz atakuje nie tylko ludzi i zwierzęta domowe, ale również i dzikie. Pozostaje on na gospodarzu przez kilka dni, gdy pobiera krew, po czym opada na ziemię, gdzie w kryjówkach przechodzi w następne stadium. W nieskoszonych trawnikach ma bardzo dobre warunki, ponieważ roślinność jest gęsta i znajdują się w niej miejsca wilgotne, preferowane przez kleszcze. Ostatnie opady deszczu dodatkowo im sprzyjają – opisuje K. Stachura.
Dokuczliwa jest także biedronka azjatycka. Z pozoru wygląda jak nasza rodzima biedronka siedmiokropka, ale jej ubarwienie jest zmienne. – Czasem zdarzają się nawet biedronki całe czarne z czerwonymi plamkami. We wrześniu i październiku gromadzą się w dużych skupiskach w naszych domach i mieszkaniach. Biedronki azjatyckie potrafią ukąsić, a ich wydzieliny wywołują uczulenie alergiczne, zapalenie spojówek, a nawet astmę – mówi pan Kamil.
– W trawach możemy się także natknąć na roztocze zwane brzuchaczami, które u osób uczulonych mogą powodować gorączkę, bóle głowy i wymioty. Gram jadu brzuchacza jest tysiąc razy bardziej toksyczny niż jeden gram węża grzechotnika. Oprócz tych roztoczy w trawie mogą być rubinowce i swędziki jesienne – wylicza K. Stachura.
Jego zdaniem koszenie traw musi się odbywać regularnie, ponieważ w ten sposób możemy zapewnić bezpieczne okolice do spacerów dzieci i dorosłych. – Nie powinniśmy tutaj szukać oszczędności – uważa.
K. Stachura zaleca, aby po powrocie z lasu, a także z wszystkich miejsc, gdzie były dość wysokie trawy, sprawdzić, czy na naszym ciele nie znajduje się „nieproszony gość”. Należy obejrzeć także czworonogi. – Sam mam wychodzącego kota. Pomimo, że ma obróżkę z insektycydem, wieczorem siada mi na kolana, a ja zaczynam poszukiwania niebezpiecznych dla mojego pupila pasożytów. On sam nie powie, że cierpi, dlatego my musimy wziąć odpowiedzialność za naszych pupili – podkreśla.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.obecny prezydent wraz ze swoim stowarzyszeniem chyba ma mieszkańców za deb.ili. Prze lata nikt nie zwracał uwagi na koszenie trawy, po prostu robiono jak należy. Teraz jest dziadostwo, wstyd przed turystami, brudno, zarośnięte. Trwa już nawet przy krawężnikach ulic prawie na asfalcie wyrasta, cmentarze zakrzaczone, ścieżka rowerowa za chwilę zniknie pod trawą, a prezydent zamiast pogonić do roboty odpowiedzialne słuzby, to na fajsbuniu z kolesiami ze stowarzyszenia próbują wmówić, że niekoszona trawa jest lepsza, bo... Czy wy myślicie, że mieszkańcy są skończonymi idiotami? Swoją nieudolność nawet przy takim gó.wnianym problemie jak trawa, próbujecie przerobić na sukces, że niby to takie zaplanowane? Panie prezydencie, kończ waść, wstydu oszczędź! Metoda goebelsa, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą niestety chyba się przy problemie trawy nie sprawdzi ...
A może wzorem innych państw europejskich zrobić rabaty bylinowe lub zasadzić krzewy, ich nie trzeba kosić
Myślałem że Choma to najgorszy Prezydent myliłem się, ja już nie chcę Cię widzieć w moim mieście , spaliłeś się chłopie...
a tak liczylismy na młodość ze ma swieze pomysly i motywacje ....Niestety wszystko strzeliło w łeb
Kasy na koszenie nie ma bo przecież podwyżki, premie i bonusy kosztują
A jednak trzeba było zaufać Panu Hamryszczakowi!!!
Pan od Randapu nie może się pozbierać po swojej marnej karierze politycznej no jak można nie truć środowiska syfami chemicznymi
Tak wysokie trawy, sprawiają, że utrudniona jest widoczność dla kierowców pojazdów, szczególnie przy włączaniu się do ruchu.Kilka kolizji lub nie daj Bóg wypadków spowoduje, że w mieście rozwiąże się problem Prezydenta. Będzie Komisarz z uwagi na bankructwo, Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawnie obciążą za zaniedbania Prezydenta. I po co ci to było chłopie. Nie lepiej było w hurtowni u taty?
Chłopie czy ty zdajesz sobie sprawę jakie super brednie wypisujesz ?!?
''Ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje, są dużo głupsi'' - Tomasz LisKOSIĆ CZY NIE KOŚIĆ ? OTO JEST PYTANIE!- ZYCIE.PL
W niektórych przypadkach jest tak, np. jak ten wymieniony powyżej, że trzeba skosić, ale nie żeby robić to wszędzie, konsekwentnie i sukcesywnie z uporem i zacięciem nawiedzonego maniaka, rujnując i zatruwając tym samym nasze zdrowie i życie !!!SŁUSZNIE KLNIESZ NA KOSIARZY. KOSZENIE TRAWY SZKODZI I NIE MA WIĘKSZEGO SENSU - INNPOLAND.PL
ktoś ma NAS za idiotów[może dlatego że TAK zagłosowalismy w wyborach samorzadowych]
I do not know what to say really what you share very well and useful to the community, I feel that it makes our community much more developed, thanks 8 ball
Zła widoczność , nic w tym ładnego, kleszcze, pajęczaki, i śmieci w trawie piękny widok. Wykosić to natychmiast bo wygląda tragicznie i jest coraz bardziej niebezpiecznie. A Pan radny Majkowski sprowadził do miasta fachowca od zieleni niech ktoś sprowadzi fachowca od ukąszeń kleszczy itp. jak się nie daje rady to trzeba się uderzyć w pierś i odejść a nie doprowadzić miasto do ruiny. Czy kasa jest najważniejsza ? Czy człowiek nie jest najważniejszy? Dramat
"Stop suszy przy drogach".https://nowiny24.pl/drogowcy-nie-beda-juz-kosic-pasow-zieleni-niemal-do-zera-to-swiadome-dzialania-w-ramach-akcji-stop-suszy-przy-drogach/ar/c4-15019951
M&M z jednej strony dba o tereny zielone a z drugiej strony,pragnie je niszczyć,proszę zwrócić uwagę na wizualizację Rybiego Placu.
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,26020600,gddkia-ograniczy-koszenie-traw-akcja-stop-suszy-przy-drogach.html
To w Pl tez juz zaczyna brakować pieniążków skoro gddia nie bedzie kosic trawy
Ostatnio czytalem ze P. MAJKOWSKI z jakim tam kolesiem od traw i krajobrazów che wdrazyc program nie kosimy trawy na obwodnicach miasta ruszy pilotazowy program gdzie trawa juz po pas a zwierzyna tylko wybiega na droge i tylko szczescie ze niedoszlo jeszcze do zadnego wypadku.
https://m.facebook.com/patriotycznypsl/?tsid=0.07028423696779629&source=result#!/story.php?story_fbid=3011276622243415&id=569029753134793&__tn__=%2As%2As-R
Szanowny Panie,Roundup jest stosowany na chwasty nie na owady. Kolejna sprawą jest to że spróbowałem czegoś nowego czyli wystartowania do Rady Miasta i ja się tego nie wstydzę. Nie można nazwać jak to Pan napisał "marnej karierze polityczne" bo nawet tej kariery nie było. No tyle w tym temacie. Serdecznie Pozdrawiam
Do Pana Radical NewsSzanowny Panie,Moje słowa które wypowiedziałem na potrzeby tego artykułu poprze Pan Prof. S. Ignatowicz z SGGW z Warszawy z Entomologi Stosowanej. Jeżeli ma Pan zastrzeżenia proszę napisać do gazety a ja poproszę o wypowiedz do naszej Przemyskiej gazety Pana Profesora. Pozdrawiam
Spróbuję dołączyć do wielu ekspertów od trawy. Mam taką prośbę, zanim pojawi się kolejny artykuł może warto zapytać krowy, co o niej myśli, byłoby to naprawdę ciekawe spojrzenie na ten problem i bardzo odkrywcze. Nie wiem tylko, czy i kozy nie zaprosić do udziału w panelu, ale to już niech zadecyduje Redakcja Życia.
No widzisz Poa pretensis weźmiemy ciebie będziesz jak krowa i koza bo tacy to mogą trawę wier.....
Masz wyobraźnię DDDDkamil :) Z trawy robić krowę lub kozę .... Bo nie mógłbym podejrzewać Cię o to, że nie wiesz czym jest "Poa pratensis".
W Krakowie taką trawę pozostawia się celowo jako łąkę kwietną lub zwykłe trawsko mające na celu magazynowanie wilgoci... Trawy się boicie? Nie przeginacie pały? Bida aż skwirczy w tym mieście a wy trawą się przejmujecie...
obecny prezydent wraz ze swoim stowarzyszeniem chyba ma mieszkańców za deb.ili. Prze lata nikt nie zwracał uwagi na koszenie trawy, po prostu robiono jak należy. Teraz jest dziadostwo, wstyd przed turystami, brudno, zarośnięte. Trwa już nawet przy krawężnikach ulic prawie na asfalcie wyrasta, cmentarze zakrzaczone, ścieżka rowerowa za chwilę zniknie pod trawą, a prezydent zamiast pogonić do roboty odpowiedzialne słuzby, to na fajsbuniu z kolesiami ze stowarzyszenia próbują wmówić, że niekoszona trawa jest lepsza, bo... Czy wy myślicie, że mieszkańcy są skończonymi idiotami? Swoją nieudolność nawet przy takim gó.wnianym problemie jak trawa, próbujecie przerobić na sukces, że niby to takie zaplanowane? Panie prezydencie, kończ waść, wstydu oszczędź! Metoda goebelsa, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą niestety chyba się przy problemie trawy nie sprawdzi ...
A może wzorem innych państw europejskich zrobić rabaty bylinowe lub zasadzić krzewy, ich nie trzeba kosić
Myślałem że Choma to najgorszy Prezydent myliłem się, ja już nie chcę Cię widzieć w moim mieście , spaliłeś się chłopie...