Reklama

Z telefonem śpię, jem, czyli prosta droga do uzależnienia

02/08/2021 09:30

Rozmowa z dr. Maciejem Dębskim, założycielem i prezesem Fundacji „Dbam o mój zasięg”, wykładowcą w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, ekspertem Najwyższej Izby Kontroli oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Co powinno zaniepokoić?

– Objawy tzw. zespołu odstawiennego. Osoba uzależniona od nowych technologii, gdy odetnie się jej możliwość korzystania z nich, odczuwa niepokój, poddenerwowanie, lęk, rozdrażnienie. Bywa, że wpada w panikę. Czasami dochodzi do agresji słownej, a nawet rękoczynów. Kolejnym niepokojącym symptomem jest poczucie wewnętrznego  przymusu bycia przy telefonie, oczekiwania na połączenie. To wynika z braku samokontroli i czasami wymaga nawet leczenia farmaceutykami przez psychiatrę. Następna niepokojąca rzecz to zwiększenie ilości czasu spędzanego z telefonem w ręku czy przed komputerem. Używanie nowoczesnych technologii sprawia naszemu mózgowi przyjemność dzięki dopaminie, która się w takich sytuacjach wydziela. Z czasem mózg potrzebuje jej więcej i więcej. I ktoś, kto korzystał z nowych technologii rok temu przez godzinę dziennie, teraz robi to przez kilka godzin.

Reklama

 

Dlaczego telefon czy komputer tak bardzo wciągają? 

– Przez internet, do którego dostęp nam zapewniają i który zaspokaja nasze potrzeby – przede wszystkim potrzebę bycia w relacji z innymi, bardzo silną zwłaszcza u młodych ludzi. Negatywne konsekwencje nadużywania go mogą być bardzo poważne i dotyczyć zdrowia fizycznego, psychicznego oraz relacji społecznych.

 

Objawy fizyczne?

– To przemęczenie, niewyspanie, brak koncentracji – co było widoczne bardzo wyraźnie podczas edukacji zdalnej. Nałogowi gracze internetowi mają problemy z  odwodzeniem kciuków, bóle szyi i kręgosłupa. Coraz poważniejszym problemem jest także otyłość, spowodowana brakiem ruchu i spożywaniem energetyków, słodyczy itd. U coraz większej grupy młodych ludzi wykrywane są także na przykład wrzody żołądka. To skutek jedzenia posiłków  z telefonem w ręku czy przed komputerem; zbyt krótko się wtedy przeżuwa.

Reklama

 

Jak nadużywanie telefonu wpływa na psychikę?

– W naszej fundacji prowadziliśmy badania,  z których wynika, że nadużywanie telefonu komórkowego wbrew pozorom nie sprawia, że młody człowiek czuje się bardziej samotny. Wywołuje natomiast lub pogłębia stany depresyjne i depresję. Poważnym problemem jest odczuwanie lęku przed tym, że ominie nas jakaś ważna informacja i z tego powodu odczuwamy potrzebę stałego przeglądania telefonu, komputera. Do tego dochodzi obniżony nastrój, a u młodych dziewczyn – poczucie bycia nie dość piękną, atrakcyjną, za grubą itd. Nieustannie są bowiem narażone na porównania z wyretuszowanymi zdjęciami na przykład instagramerek.

Reklama

 

Co robić, żeby się nie uzależnić?

– Tak jak codziennie dbamy o higienę ciała, dbajmy też o higienę cyfrową. Wprowadzajmy zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Z tym że muszą dotyczyć nie tylko dzieci, ale wszystkich w domu, inaczej nie zadziałają. Ustalmy na przykład, że do posiłku nie siadamy z  telefonem, że nie bierzemy go do sypialni (można przecież kupić zwykły budzik) czy do łazienki. Stwórzmy dzieciom alternatywę dla świata cyfrowego: można tyle rzeczy robić wspólnie… Zróbmy sobie cyfrowy detoks: zaplanujmy na przykład sobotę bez telefonów dla wszystkich domowników. Rodzie muszą też bardziej świadomie towarzyszyć dzieciom we wchodzeniu w świat nowych technologii: rozmawiać o tym, jak chronić prywatność, jak reagować, gdy w internecie ktoś je obrazi.

Reklama

 

Znam rodziców, którzy chwalą się tym, że ich dwulatek wspaniale radzi sobie z komórką.

– Wg WHO tak małe dziecko w ogóle nie powinno mieć styczności z nowymi technologiami.

 


Małgorzata Mazur
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Agatka - niezalogowany 2021-08-24 08:24:34

    Coraz więcej osób boryka się z uzależnieniem od telefonu, które fachowo nazywa się fonoholizmem. Na szczęście są miejsca, gdzie można leczyć tego typu uzależnienia behawioralne. Jednym z nich jest ten ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie: https://osrodeknowezycie.pl/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości