Reklama

Z żałobnej karty: Pożegnano Stanisława Kawiaka

31/07/2016 20:03

W ubiegłym tygodniu na Cmentarzu Głównym w Przemyślu pożegnano Stanisława Kawiaka. Zmarły był jedną z barwniejszych postaci powojennej piłki nożnej w Przemyślu.

Jako chłopiec z Zasania i uczeń dzisiejszej SP 14, swoją przygodę z piłką rozpoczął w Czuwaju. W roku 1951, grając między innymi z takimi zawodnikami, jak Edward Krajewski, Leszek Sznajder, Bogusław Seneczko zdobyli mistrzostwo województwa rzeszowskiego juniorów, a później jako uczeń Technikum Drogowo-Mostowego w Jarosławiu mistrzostwo Polski zrzeszenia sportowego „Zryw”. Jako 18-latek grał już w drużynie seniorów Czuwaju Obdarzony dobrym przeglądem sytuacji, mocnymi i precyzyjnymi strzałami od razu był postrachem bramkarzy. W sezonie 1956/57 zdobył tytuł „króla strzelców” III ligi lubelsko-rzeszowskiej. Przez jeden sezon grał w II ligowej Stali Rzeszów, wyraźnie zaznaczając swój talent i umiejętności strzeleckie. To dzięki Jego jedynej bramce z rzutu wolnego Stal, wygrywając z Wawelem Kraków, utrzymała się w II lidze.

W roku 1959 wrócił do Przemyśla i rozpoczął grę w Polonii. Jak powiedział w wywiedzie udzielonym naszej gazecie (ŻP, nr 30 z 28 lipca 2004 r – przyp.autora): „ z jednej strony ciągnęło do wielkiej piłki, ale wybrałem Przemyśl, bo tu było moje miejsce, fajna atmosfera, swoja paczka; i teraz, po latach nie żałuję tej decyzji”. Grę w piłkę zakończył w roku 1966. W tym ostatnim roku swojej piłkarskiej kariery pomógł Polonii w trudnym dla tej drużyny okresie przebudowy zespołu, dając przykład sportowej postawy swoim następcom.

Reklama

W pracy zawodowej realizował się jako ceniony pracownik gospodarki komunalnej.

Zmarł w wieku 82 lat.

Cześć Jego Pamięci 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama