Reklama

Zabytkowy akwedukt nie zniknie? Jest wola uratowania go

Władze miasta skierowały do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu prośbę o finansowe wsparcie przygotowania dokumentacji projektowej, potrzebnej do uratowania zabytkowego akweduktu przy ulicy Stanisława Augusta. To pierwszy ważny krok, aby ten obiekt nie popadł w zupełną ruinę.

Na początku br. w materiale Kto uratuje zabytkowy akwedukt? Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot stwierdziła, że odpowiednie wyeksponowanie fragmentów akweduktu przy ul. Stanisława Augusta byłoby kolejną turystyczną atrakcją miasta. I że czeka na wniosek o dofinansowanie. Sama złożyć go nie może, gdyż uczynić to może jedynie właściciel terenu, czyli władze miasta. Te się jednak długo nie kwapiły[paywall].

Problem zauważali mieszkańcy miasta, w pewnym momencie w sprawę zaangażowali się przemyscy radni. Być może to oni, być może mieszkańcy, a może cykl materiałów prasowych sprawił, że wreszcie coś drgnęło.

Reklama

– Zwróciliśmy się do pana prezydenta Bakuna z prośbą o przeznaczenie niewielkich pieniędzy w celu zabezpieczenia sporych rozmiarów dziury, która wypadła we fragmencie akweduktu. Jego stan techniczny z każdym miesiącem jest coraz gorszy. Za niedługo nie będzie czego ratować. W dalszej perspektywie marzy się nam, ale nie tylko nam, bo pewnie wszystkim miłośnikom przemyskich zabytków, aby to miejsce zostało odpowiednio zaaranżowane, aby wyeksponować ten wspaniały obiekt inżynierii wodnej sprzed lat – powiedzieli radni Maciej Kamiński i Daniel Dryniak, autorzy interpelacji w tej sprawie.

Dodali, że miejsce to może służyć nie tylko celom turystycznym, ale także wypoczynkowym, bo wokół jest piękny teren. – Nikogo nie trzeba przekonywać, że odrestaurowany akwedukt byłby oryginalną atrakcją. Osobliwością niespotykaną w innych miejscach. W tym wypadku musimy działać wspólnie, bo to nasze wspólne dobro – powiedzieli.

Reklama

Prace przy akwedukcie

W połowie lutego br. władze miasta  – wspólnie ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl – zobligowały się do podjęcia natychmiastowych kroków w sprawie zabezpieczenia ubytku w obiekcie. Zobowiązały się do wykonania oznakowania dotyczącego zasad bezpieczeństwa, wykonania tymczasowych zabezpieczeń – krat do włazów oraz zabezpieczenia uniemożliwiającego wejście na akwedukt. Zaplanowane zostały także prace pielęgnacyjne w zakresie utrzymania zieleni, czyli przycinki drzewostanów i wycinki samosiewów.

– Doskonale wiemy, że obiekt ulega degradacji. Że trzeba rozpocząć działania w celu zaprzestania jego dewastacji, a w przyszłości przywrócenia mu świetności, stwarzając ciekawą atrakcję turystyczną. W celu przeprowadzenia prawidłowych prac konserwatorskich i budowlanych w zespole zbiorników wodnych Zasanie musi zostać sporządzona profesjonalna dokumentacja projektowa. 3 lutego skierowaliśmy do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu pismo z prośbą o finansowe wsparcie przygotowania dokumentacji projektowej – stwierdził prezydent Wojciech Bakun.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Beershare - niezalogowany 2020-03-02 18:31:16

    Dosc dlugo sie nie kwapili. 1.5 roku tej kadencji i 16 poprzedniej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gosia - niezalogowany 2020-03-02 21:47:03

    Haha racja 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ??? - niezalogowany 2020-03-02 21:55:18

    Wyeksponować akwedukt??? A to ciekawe. Niby jak, skoro od strony ulicy i chodnika powstało w minionym roku wielkie chałupsko zasłaniające całkowicie widok na ową atrakcję turystyczną.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama