Bazylika Archikatedralna w Przemyśla jest jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków miasta, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Tak wartościowy obiekt sakralny wymaga jednak systematycznych prac, pozwalających zachować go w dobrym stanie. Niedawno zakończono te prowadzone w archikatedrze w ostatnich miesiącach. Ich podsumowaniem była sobotnia (9 bm.) wieczorna msza św. w intencji wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców.
By uchronić wnętrza Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu przed postępującą destrukcją i przywrócić im pierwotną estetykę, konieczne było wykonanie prac remontowych i konserwatorskich. Te objęły przede wszystkim ołtarz Matki Bożej Jackowej wraz z cudowną figurą i ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przeszły kompletną renowację.
Nowy blask zyskała też biało-czarna posadzka w prezbiterium, ponadto restaurację przeszła nawa główna wraz ze sklepieniem, dzięki czemu odzyskała pierwotną kolorystykę.
W ramach konserwacji odnowionych zostało też osiem fresków pod sklepieniem, a na swoje dawne miejsce powróciła zasłona cudownej figury Matki Bożej Jackowej w nawie bocznego ołtarza. Odsłonięciu i zasłonięciu maryjnego wizerunku będą towarzyszyć specjalnie skomponowane fanfary, które możemy usłyszeć codziennie przed pierwszą mszą św. – w momencie odsłonięcia Cudownej Figury Matki Bożej Jackowej i po ostatniej mszy – w chwili zasłonięcia.
By zaakcentować zakończenie zrealizowanych prac i wyrazić wdzięczność za ich pomyślny przebieg i szczęśliwy finał, w przemyskiej archikatedrze odprawiono okolicznościową[paywall] mszę św., podczas której homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal. Podczas eucharystii z udziałem parafian i sympatyków przemyskiej archikatedry dziękowano za kolejny etap „przyozdabiania” Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. W wygłoszonym słowie Bożym metropolita nawiązał do obchodzonej w dniu 9 listopada br. okrągłej, tysiąc siedemsetnej rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie i podkreślił znaczenie tej świątyni dla całego Kościoła. Przypomniał też bogatą i ciekawą historię przemyskiej archikatedry. Kilka słów do uczestników mszy św. skierował też z okazji zakończenia prac w świątyni proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Mieczysław Rusin.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze