Reklama

Zakończyły się prace renowacyjne w archikatedrze [ZDJĘCIA]

Bazylika Archikatedralna w Przemyśla jest jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków miasta, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Tak wartościowy obiekt sakralny wymaga jednak systematycznych prac, pozwalających zachować go w dobrym stanie. Niedawno zakończono te prowadzone w archikatedrze w ostatnich miesiącach. Ich podsumowaniem była sobotnia (9 bm.) wieczorna msza św. w intencji wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców.

By uchronić wnętrza Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu przed postępującą destrukcją i przywrócić im pierwotną estetykę, konieczne było wykonanie prac remontowych i  konserwatorskich. Te objęły przede wszystkim ołtarz Matki Bożej Jackowej wraz z cudowną figurą i ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przeszły kompletną renowację.

Nowy blask zyskała też biało-czarna posadzka w prezbiterium, ponadto restaurację przeszła nawa główna wraz ze sklepieniem, dzięki czemu odzyskała pierwotną kolorystykę.

Reklama

W ramach konserwacji odnowionych zostało też osiem fresków pod sklepieniem, a na swoje dawne miejsce powróciła zasłona cudownej figury Matki Bożej Jackowej w nawie bocznego ołtarza. Odsłonięciu i zasłonięciu maryjnego wizerunku będą towarzyszyć specjalnie skomponowane fanfary, które możemy usłyszeć codziennie przed pierwszą mszą św. – w momencie odsłonięcia Cudownej Figury Matki Bożej Jackowej i po ostatniej mszy – w chwili zasłonięcia.

By zaakcentować zakończenie zrealizowanych prac i wyrazić wdzięczność za ich pomyślny przebieg i szczęśliwy finał, w przemyskiej archikatedrze odprawiono okolicznościową[paywall] mszę św., podczas której homilię wygłosił metropolita przemyski abp Adam Szal. Podczas eucharystii z udziałem parafian i sympatyków przemyskiej archikatedry dziękowano za kolejny etap „przyozdabiania” Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. W wygłoszonym słowie Bożym metropolita nawiązał do obchodzonej w dniu 9 listopada br. okrągłej, tysiąc siedemsetnej rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie i podkreślił znaczenie tej świątyni dla całego Kościoła. Przypomniał też bogatą i ciekawą historię przemyskiej archikatedry. Kilka słów do uczestników mszy św. skierował też z okazji zakończenia prac w świątyni proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Mieczysław Rusin.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/11/2024 12:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama