Na cmentarzach parafialnych w Gniewczynie Łańcuckiej, Gorzycach, Tryńczy oraz Jagielle stanęły regały na używane znicze. Pożyteczna akcja to inicjatywa trynieckiego Centrum Usług Społecznych. Podobny ekotrend coraz częściej można zaobserwować również na innych nekropoliach w Polsce.
Na regałach, które pojawiły się przy wymienionych wyżej 4 parafialnych cmentarzach, można zostawiać dobrej jakości znicze, które mogą posłużyć innym do ponownego wykorzystania.
Musimy jednak pamiętać, że aby ktoś mógł ponownie ich użyć, powinny[paywall] być czyste i nieuszkodzone. Osłony nie powinny mieć śladów pęknięć, być kompletne i pozbawione zużytych wkładów. Zamysł doskonale wpisuje się w promowane obecnie ekotrendy. Chodzi w nim bowiem o to, by dać zniczom drugie życie, ograniczając jednocześnie do minimum ilość wyrzucanych odpadów.
Z tej specjalnej póki z używanymi zniczami może skorzystać każdy, kto pragnie uczcić pamięć zmarłych, zapalając im światełko.
Ekologiczne i ekonomiczne zarazem rozwiązanie to projekt Centrum Usług Społecznych w Tryńczy.
– Regały na znicze do ponownego użytku coraz częściej pojawiają się na polskich cmentarzach, stąd też pomysł na organizację takich regałów w naszej gminie. Pozwala to ograniczyć produkcję odpadów, a dzięki temu znicze zyskują drugie życie – mówi o inicjatywie dyrektor wspomnianej instytucji Marta Harapińska.
Ogromna liczba szklanych zniczy każdego roku w czasie Wszystkich Świętych, ale nie tylko, trafia do cmentarnych kontenerów, co – jak wiadomo – stanowi koszt dla gminy, ale też problem ekologiczny związany z utylizacją.
Pomysł wydaje się zatem trafiony i wart naśladowania.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze