Reklama

Zamiast lądować w koszu, znicze dostają drugie życie i na nowo zdobią groby

Na cmentarzach parafialnych w Gniewczynie Łańcuckiej, Gorzycach, Tryńczy oraz Jagielle stanęły regały na używane znicze. Pożyteczna akcja to inicjatywa trynieckiego Centrum Usług Społecznych. Podobny ekotrend coraz częściej można zaobserwować również na innych nekropoliach w Polsce.

Na regałach, które pojawiły się przy wymienionych wyżej 4 parafialnych cmentarzach, można zostawiać dobrej jakości znicze, które mogą posłużyć innym do ponownego wykorzystania.

Musimy jednak pamiętać, że aby ktoś mógł ponownie ich użyć, powinny[paywall] być czyste i nieuszkodzone. Osłony nie powinny mieć śladów pęknięć, być kompletne i pozbawione zużytych wkładów. Zamysł doskonale wpisuje się w promowane obecnie ekotrendy. Chodzi w nim bowiem o to, by dać zniczom drugie życie, ograniczając jednocześnie do minimum ilość wyrzucanych odpadów.

Z tej specjalnej póki z używanymi zniczami może skorzystać każdy, kto pragnie uczcić pamięć zmarłych, zapalając im światełko.

Ekologiczne i ekonomiczne zarazem rozwiązanie to projekt Centrum Usług Społecznych w Tryńczy.

– Regały na znicze do ponownego użytku coraz częściej pojawiają się na polskich cmentarzach, stąd też pomysł na organizację takich regałów w naszej gminie. Pozwala to ograniczyć produkcję odpadów, a dzięki temu znicze zyskują drugie życie – mówi o inicjatywie dyrektor wspomnianej instytucji Marta Harapińska.

Reklama

Ogromna liczba szklanych zniczy każdego roku w czasie Wszystkich Świętych, ale nie tylko, trafia do cmentarnych kontenerów, co – jak wiadomo – stanowi koszt dla gminy, ale też problem ekologiczny związany z utylizacją.

Pomysł wydaje się zatem trafiony i wart naśladowania.


fot.UG Tryńcza
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości