Oburzenie dużej grupy mieszkańców wzbudziło usunięcie pomnika żołnierzy, którzy walczyli z UPA. Oliwy do ognia dolał fakt, że stało się to 11 lipca, a więc w rocznicę „krwawej niedzieli”.
Pomnik od wielu lat znajdował się przy wjeździe do Birczy od strony Przemyśla, przy samej drodze krajowej nr 28. Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, konieczna była zmiana tablicy. Przy okazji miał zostać ustawiony nowy obelisk. Jak twierdzą mieszkańcy, którzy się do nas zwrócili, nowy kamień miał przygotować kamieniarz z Bieszczad. Tymczasem[paywall] 11 lipca, kiedy przypadał Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, dotychczasowy obelisk został wyburzony, a w to miejsce przywieziono kamień. – Ale nie był to kamień z kamieniołomu w Bieszczadach, ale z pola jednego z radnych. Paskudny kamień, pokryty mchem – mówi Mariusz Drel.
– Nie ma zgody społeczeństwa, żeby coś takiego służyło za pomnik. Jeśli gminy nie stać, chcemy przeprowadzić zbiórkę na zakupienie pięknego głazu – dodaje.
– Doszło do szeregu nieporozumień – mówi wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola. Tłumaczy, że przyczyną rozbiórki obelisku był remont samego pomnika, a w szczególności jego podstawy, która zaczęła się rozsypywać. – Baliśmy się, że przy demontażu cokół nam się rozsypie, dlatego przywieźliśmy kamień, który miałby tam być tymczasowo. Chodzi o to, że pomnik większych gabarytów wymaga odpowiednich pozwoleń, a procedura trochę by trwała. Chcieliśmy, żeby przez ten czas stało tam cokolwiek – wyjaśnia.
Obelisk się jednak nie rozsypał i wyczyszczony ma wkrótce wrócić na swoje miejsce.
Wójt przyznaje, że data prac przy obelisku była niefortunna. Zaprzecza natomiast temu, że obiecał zakup nowego kamienia w Bieszczadach.
W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania władz gminy z grupą mieszkańców. G. Gągola powiedział nam, że doszło do porozumienia ze społecznikami. – Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, wyjaśniliśmy sobie pewne rzeczy. Na razie wróci dotychczasowy obelisk. Pojawił się pomysł postawienia większego pomnika i podejmiemy kroki formalne w tej sprawie – zrelacjonował.
Innego zdania jest M. Drel. – Nie ma żadnego porozumienia – stwierdził. Kością niezgody stało się powołanie komitetu (lub stowarzyszenia), którego celem będzie zbiórka funduszy na miejsca upamiętnień w gminie. Według wójta postanowiono się z tym wstrzymać ze względów organizacyjnych. Zdaniem pana Mariusza władze gminy nie chcą współpracować z określonymi ludźmi. – Dążyliśmy do tego, żeby powstał nowy pomnik wkładem społeczeństwa. Niestety nam to odebrano – powiedział.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Z ta Bircza jest coś nie tak jak się nam wmawia.A to usunieto ja z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza,a to rozebrano pomniczek poświęcony tamtym czasom.Ludzie powiadają,że z tymi walkami też coś było nie tak i że walczyli nie tylko z UPA
Ludzie też opowiadają, że jesteś synem tryzuba i że masz czarne podniebienie
Ludzie opowiadają różne, niestworzone rzeczy...
Tadziu nie znasz faktów, to nie pier.ol.
Ukrainec zbudzi się nawet w południe ale się zbudzi.
To nie Ukraińcy wymazali Birczę z tablicy na Grobie nieznanego ŻołnierzaTo nie Ukraińcy rozebrali ten nieszczęsny pomnik w Birczy.Zapytamy więc kto.Zapytajmy też dlaczego."Patrioci" odpowiedzi nie udzieląA pytać naprawdę warto.Nawet lokalni historycy wola milczec na ten temat.
Przestań Tadeusz prowokować ,judzić i jątrzyć. To były straszne czasy, ludzie oprócz pobudek patriotycznych niestety z różnych przyczyn w tym z nienawiści czy zwyczajnej chciwości , zemsty , obawy o życie dopuszczali się strasznych czynów. Najwyższy czas zostawić kości z tamtych lat w spokoju. Urządzić cmentarze i pochować te kości najlepiej razem we wspólnej mogile aby z jednej strony były przestrogą a z drugiej nauką dla żyjących. A każdemu politykowi czy duchownemu który "gra" na swoją korzyść kośćmi nie żyjących należy powiedzieć dobitnie : DOŚĆ, na tyle głośno aby zrozumiał. Francuzi, Niemcy,Anglicy którzy strzelali do siebie w czasie wojny potrafią usiąść i wypić piwo razem i pośmiać się ,po prostu żyć. A u nas? Ile jeszcze pokoleń będziemy pielęgnować nienawiść? Kiedy w końcu zmądrzejemy?
Cześć i Chwała Polskim Bohaterom z Birczy,że walczyli o bezpiczenstwo okolicy,a że byli z Milicji Obywatelskiej to nie powinno przekreślac ich patriotyzmu.Należy potepić Come i Bartminskiego,którzy gloryfikuja UPA co jest namacalne nazywaja w Przemyślu ieden zPlaców biskupa który był zdrajcą Narodu Polskiego,który współpracował z SS,a potem z UPA i działał przeciw Narodowi Polskiemu,a nazywał się Kocyłowski.Ci panowie na pewno nazywając ten pacyk tym tfu imieniem nie sa POLAKAMI
Francuzi Anglicy i Hitlerowcy robili straszne rzeczy ale czy w taki okrutny sposób?
Ależ my też możemy usiąść z Francuzami, Anglikami i Niemcami i wypić razem piwo. Ba, nawet jak jankes się przypałęta to od biedy też możemy napić się z nim piwa. Ale, może nie zauważyłeś, żaden z nich, w przeciwieństwie do bandersynów, nie czci zbrodniarzy którzy wymordowali dziesiątki tysięcy Bogu ducha winnych starców, kobiet i dzieci tylko dlatego, że byli Polakami.
Durzo sprytniejszych banderowców zapisało sie do UB i milicji a póżniej mordowało PolakówNależy pomiętać że w każdej partii rządzie są wnuki i dzieci banderowców dodatkowo zwerbowani przez wywiady rosyjskie i ukraińskie.Teraz grozi nam Kosowoczy Krym i zielone ludzikiPowiat przemyski przy samej granicy gm Fredropol kuria grekokatolicka/ukraińska/ przy durzym prawdopodobieństwie penetrowana przez wywiady rosyjskie i ukraińskie załatwiła ponad 300 ha przy samej granicy z Ukrainą/super kanał przerzutowy /.Paportno Kalwaria Pasławska Leszczyny Sopotnik Makowa.Ci co to podpisali to szpiedzy rosyjcy i ukraińscy ,Dzieci i wnuki banderowców powinni dawno siedzieć w kryminałach o zaostrzonym rygorze/szkoda ,że nie ma kary śmierci/
@ potyliczny, viper ; Niemcy wymordowali 5 mln polskich obywateli, zrujnowali miasta i wsie, zagrabili dobra kultury ,fabryki i zakłady, w samej Warszawie w czasie powstania wymordowali 200 tys ludności cywilnej, w kancelarii kanclerz do dzisiaj wiszą obrazy "kupione " za grosze od Żydów przez Adolfa, po wojnie szereg zbrodniarzy z wehrmachtu i ss zajmowało eksponowane stanowiska w rządzie i miastach Niemiec zachodnich/RFN/ a dzisiaj Polki jeżdżą opiekować się starymi esesmanami i ich żonami. Euro nie śmierdzą. W Anglii i Francji do masowych mordów ludności cywilnej nie dochodziło, niemniej w czasie wojny ucierpiały w znacznej ilości miasta, w Londynie na skutek bombardowań były zniszczone dzielnice. Dość licytowania kto więcej wymordował i w jaki sposób, pamięć jest potrzebna ale pamięć która będzie uczyć w jaki sposób postępować aby do tego złego nigdy nie wróciło a nie pamięć w celu pielęgnowania nienawiści. Wszystkim,z obu narodowości życzę opamiętania, nie dajmy zawładnąć nienawiści naszych rozumów, nie trujmy się nienawiścią.
PONIEWAŻ KOMENTARZE O SZPIEGACH I ZDRAJCACH POLSKI W KTÓRYCH PRYM WIEDZIE KURIA GREKOKATOLICKA GDZIE W POLSCE CHCĄ ZROBIĆ KOSOWO LUB KRYM BĘDĄ ROZDAWANE ULOTKI I PLAKATY PRZEZ POLAKÓW PO ULICACH MIAST BĘDĄ TEŻ PLAKATY SYMPATYCY BANDERY I ZDRAJCY POLSKI NAS NIE UCISZĄ
Ma Pan w zupełności rację dodam tylko , że tzw. Prawdziwi PATRIOCI pod pozorem przekazywania młodemu pokoleniu ,,PRAWDY" budują u nich nienawiść. A to wracamy do spraw reparacji wojennych z Niemcami , a to wracamy do czasów ZSRR i rozliczeń a to wspominamy jak Alianci w 1939r nas nie wsparli pomocą .A od zakończenia wojny minęło już 75 lat czas więc zakopać topory wojenne i zaprzestać ciągłego odgrzebywania dawno zabliźnionych ran i szczucia na innych bo wpajamy młodym nienawiść do narodów , które sąsiadują z nami w oparciu o wydarzenia dawno minione.Szkoda , że nie wracamy do czasów z okresu ,,Krzyżaków"
Lekko przesadzasz EWAPrawie cały kwiat prawdziwych Polaków z Kresów tworzyło UB.Stąd takie wynaturzenia w tej zbrodniczej organizacji.Z ziem etnicznie polskich pracowników UB nie było a jeżeli się zdarzali to pojedyncze osoby.Np z Małopolski w UB w całym kraju pracowało 14 osób w tym 9 pochodzących z terenów Podhala.A z Wołynia z jednej wioski można było znaleźć kilka osób zatrudnionych w UB.A jakże wykształconych po 4 klasach.A UB w głównej mierze prześladowało właśnie Polaków.Do tej organizacji dobór był wyjątkowo staranny i jest mało prawdopodobne by pracowali tam osoby z mniejszości narodowych.A praca wywiadów o której sie tak "rzeczowo" wypowiadasz nie polega na tym jak to barwnie opisujesz. Tak moze i było ale najwcześniej to 100 lat temu
Do Tadeusz.Prawdę pisze ewa,ale jak nie wiesz kim jesteś to przed lustrem otwórz szeroko usta i popatrz jakie masz podniebieni
Do Tadeusza wejdz w księgi wieczyste elektroniczne PR1P 65915 ,19905 ,45911 ,34451, 59237, uważasz ,że to przypadek cud nad rzeką Sanem, bo ja i większośc Polaków uważa ze to jest zdrada Polski, a dlaczego Kuria grekokatolicka zbiera dane polskich rolników z tych terenów \przekazuje je zdrajca z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tsm we wnioskach są wszystkie dane o Polakach ktorę trafiają do Kurii drekokatolickiej,
Dotyczy ksiag wieczystych elektronicznych i wcześniejszej wypowiedzi ostatnie cyfry wpisywane po kolei 1 kw 0, 2kw 0, 3kw 6, 4kw 3, 5 kw 8, kto jest zainteresowany niech zobacz i przemyśli bo "jutro może być z podciętym gardlęm dot to POLAKÓW
Dlatego nie można pod żadnym pozorem przyznawać Ukraińcom żadnego prawa do stałego pobytu w Polsce , a już w żadnym przypadku polskiego obywatelstwa. Wiem , o czym pisze , bo pracowałem z Ukraińcami w Polsce i wiem - dali to poznać w wypowiedziach , w swoim zachowaniu ,że są wrogo usposobieni do Polski i Polaków . A co ciekawe , dotyczy do zwłaszcza tych z rejonów dawnej II RP , Ci spod winnica , są różni ,a ze wschodu Ukrainy , gdzie panuje największa bieda maja tylko nieco inne podejście do Polaków , ale tylko "nieco inne| . W sumie wredne , podejrzane , niewiarygodne typy
Z ta Bircza jest coś nie tak jak się nam wmawia.A to usunieto ja z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza,a to rozebrano pomniczek poświęcony tamtym czasom.Ludzie powiadają,że z tymi walkami też coś było nie tak i że walczyli nie tylko z UPA
Ludzie też opowiadają, że jesteś synem tryzuba i że masz czarne podniebienie
Ludzie opowiadają różne, niestworzone rzeczy...