Szukasz pracy? Masz wątpliwości i obawy związane z prawidłowym wyborem? Bądź rozważny! Rozmowa z Beatą Ochenduszką, kierowniczką Centrum Aktywizacji Zawodowej, działającego przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Przemyślu.
Czy są oferty wakacyjnej pracy dla młodych?
Beata Ochenduszka: – Powiatowy Urząd Pracy nie posiada ofert pracy sezonowej. Dla ludzi młodych, szukających pracy wakacyjnej, oferty posiadają Centra Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Przemyślu. My mamy pracę na czas określony, stałą, ale wiążącą się z umową o pracę.
Czy osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia mogą pracować?
– Jak najbardziej. Reguluje to kodeks pracy. Młodociany traktowany jest jak normalny pracownik – obowiązuje go minimalne wynagrodzenie. Niepełnoletniemu pracownikowi przysługuje 30-minutowa przerwa po 4,5 godzinach pracy. Czas odpoczynku liczy mu się jako[paywall] czas pracy. Dodatkowo młodzież pomiędzy 16 a18 rokiem życia nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę oraz w godzinach nadliczbowych i nocnych. Wskazane są prace proste, lekkie. W przypadku zawieranych przez młodocianych umów-zleceń rodzic musi wyrazić zgodę, nie ma takiej potrzeby w przypadku umowy o pracę. Zgodnie z KP nie można zatrudniać osób poniżej 16 roku życia. Owszem, zdarzają się takie przypadki, lecz wtedy potrzebna jest zgoda inspektora pracy. W takiej sytuacji można podpisać umowę na przygotowanie zawodowe młodocianego. Taką umowę regulują całkiem odmienne zasady i przepisy.
Gdzie najlepiej, najbezpieczniej szukać pracy?
– Najwięcej ofert znajdziemy w internecie. Istnieje państwowy portal Centralna Baza Ofert Pracy, prowadzony i udostępniany przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (oferty praca.gov.pl – przyp. red.), na którym są wszystkie oferty: z urzędów pracy, przedsiębiorstw itd.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ja jakie my mamy wstretne urzedniczki ta to ma z 60 lat
...."""Są tam także oferty pracy za granicą z EURES....""' tak,tak co najlepsze i lepsze z ofert lądują jak zawsze dla ""swoich rodzinnych,znajomków przydupasów i pociotków...."" dla reszty ochłap lub nic .Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej plecie takie farmazony , że aż mi jej żal.
Te wszystkie informacje znajdziemy w internecie,bo z tego co pamiętam,to już od 2013 prowadzone są kampanie [zanim podejmiesz prace] więc szkoda gazety zaśmiecać powtórkami z przerobionych tematów.Ani nowe działy otwarte dla bezrobotnych nic nie zmienią,bo to dla urzędników ,by więcej za minimum swojej pracy zarabiali i tylko na palcach można policzyć pracowitych i rzetelnych urzędników,a ta cała farbowana lisica własnymi słowami powtórzyć tego by nie powtórzyła.
ja jakie my mamy wstretne urzedniczki ta to ma z 60 lat
...."""Są tam także oferty pracy za granicą z EURES....""' tak,tak co najlepsze i lepsze z ofert lądują jak zawsze dla ""swoich rodzinnych,znajomków przydupasów i pociotków...."" dla reszty ochłap lub nic .Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej plecie takie farmazony , że aż mi jej żal.
Te wszystkie informacje znajdziemy w internecie,bo z tego co pamiętam,to już od 2013 prowadzone są kampanie [zanim podejmiesz prace] więc szkoda gazety zaśmiecać powtórkami z przerobionych tematów.Ani nowe działy otwarte dla bezrobotnych nic nie zmienią,bo to dla urzędników ,by więcej za minimum swojej pracy zarabiali i tylko na palcach można policzyć pracowitych i rzetelnych urzędników,a ta cała farbowana lisica własnymi słowami powtórzyć tego by nie powtórzyła.