31 stycznia br. premier Mateusz Morawiecki – na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart – powołał na stanowisko wicewojewody przemyślankę Jolantę Sawicką. Jest z wykształcenia prawnikiem.
W latach 2003 – 2015 była sekretarzem Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przemyślu. Od 2015 r. do 2016 r. pełniła funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Organizacji, Kadr i Kontroli Urzędu Miejskiego w Przemyślu, natomiast w latach 2016 – 2019 była dyrektorem rzeszowskiego oddziału KRUS w Rzeszowie. Zastąpiła na stanowisku wicewojewody przemyślankę Lucynę Podhalicz.
Rozmowa z wicewojewodą podkarpackim Jolantą Sawicką.
Czy nominacja na to stanowisko była dla pani zaskoczeniem, czy po cichu pani coś podejrzewała? Bo wśród kandydatów pojawiało się pani nazwisko.
– To było spore zaskoczenie, ale i oczywiście wyróżnienie. Mam duże doświadczenie zawodowe[paywall]. Ponad trzydzieści lat pracy w administracji, skończone trzy uniwersytety. Ostatnio otrzymałam dyplom ukończenia studiów menadżerskich. Z całą pewnością to dla mnie nowe doświadczenie, ale i wyzwanie. Jestem jednak nową osobą na tym stanowisku, dopiero się wdrażam.
Za co pani w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odpowiada?
– Za politykę społeczną, rolnictwo, kartografię, geodezję i państwowe inspekcje.
Jest pani rodowitą przemyślanką. Mieszka pani tutaj, choć przez kilka ostatnich lat pracowała w Rzeszowie. Jak pani ocenia Przemyśl?
– Obserwowałam Rzeszów i jego rozwój. Pamiętać jednak trzeba, że Rzeszów rządzi się zupełnie innymi prawami. Przemyśl jest piękny i zasługuje na błyskawiczny rozwój. Priorytetem powinna być turystyka.
Przez lata mówi się, że Przemyśl turystyką powinien stać. Tyle że od lat nie widać jasnego, klarownego planu, jak to zrobić. Tu coś się zrobi, tam coś się zrobi, ale to wszystko jest kompletnie niespójne.
– To prawda. Gdzieś brakuje punktów stycznych, gdzieś brakuje współpracy. Wszyscy czegoś chcemy, wszyscy mamy dziesiątki pomysłów, wszyscy dobrze życzymy temu miastu, a kiedy przychodzi co do czego, brakuje porozumienia. A wystarczy solidny dialog wszystkich stron. Mam tu na myśli polityków, partie, fundacje, stowarzyszenia i inne środowiska. Nie jesteśmy od tego, aby dawać pieniądze. Te każdy samorząd musi wypracować sobie sam. Ale możemy być ciałem doradczym, instytucją, która może pomóc w wielu kwestiach.
Zarówno w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, jak i w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Czy widzicie jakąkolwiek możliwość współpracy z władzami Przemyśla? Czy widzicie szansę, aby pomóc temu miastu?
– Jesteśmy naprawdę otwarci na rozmowy. Chcemy współpracować we wszystkich obszarach. Rozwój Przemyśla powinien być naszym wspólnym celem. Bez względu na przynależność partyjną, poglądy polityczne. Będę do tego dążyć ze wszystkich sił. Zawsze zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Zapraszamy władze miasta do dialogu. Oczekujemy na współpracę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pani Jolu, pamiętam Panią jeszcze jako pracownika urzędu przed tym jak Pani "plecowy" załatwił lepszą fuchę. Zresztą do urzędu też była Pani siłą wciśnięta przez "plecowego". Po wylotce z KRUS znalazła Pani chwilową przystań w urzędzie jako, że poprzednicy dali pani bezpłatny urlop. W ten sposób przetrwała Pani do czasu, aż "plecowy" znowu coś załatwi. I załatwił wysoko - wicewojewodę! Z jednej strony można pogratulować, z drugiej martwić się, bo umówmy się Pani Jolu, wybitnym pracownikiem nigdy Pani nie była. Nie żeby była pani złym pracownikiem, raczej takim dostatecznym na szynach. Takim, że cokolwiek nie zrobi to i tak się obroni, bo ktoś za nim stoi. I udało się.
Pani koleżanko z um. Nie znam Pani Joli ale śmierdzi mi Pani komentarz straszna zawiścią i okropną zazdrością... Boli Panią że ktoś poszedł wyżej, a Pani siedzi dalej na tej samej urzędniczej pensji wśród tych osiedlowych dresiarzy i wie doskonale, że już nic w Pani życiu fajnego się nie zdarzy. Trudno
A z władzami gm Bircza jest jakieś porozumienie ? Bo te drogi gminne to jakiś horror ,po prostu wójt sobie nie radzi .Może wicewojewoda przeznaczy pieniądze na tą biedną gminę
Czy ktoś coś słyszał o tej Pani wcześniej? Chciałbym tylko potwierdzić to, co mówią wszyscy o tej zacnej figurze...
Pomijając kim była, gdzie pracowała niech się weźmie za robotę i coś dla tego zadupia konkretnego zrobi . Pytam co zrobiła jako wicewojewoda Hałasik- Podhalicz , niech odpowie na to pytanie suwerena bo ja to widzę marnie , chyba nic . I apel do tych dam Sawickich , jednej w Przemyślu, drugiej w Rzeszowie , po to jesteście na tych stołkach by coś konkretnego zrealizować a nie jedynie apelować , opowiadać bajki jak wieki marszałek z Morawieckim o jakimś wyimaginowanym miliardzie które otrzymał ponoć gratis Przemyśl. Naprawdę przecież Przemyśl upadł i już się nie podniesie , wystarczy spacer po tym centrum , same obdarte kamienice , puste mieszkania i dawne lokale handlowo- usługowe , żadnych przejawów życia miejskiego , pustki już nawet na bazarach czy mostach , żadnych imprez , pustynia sportowa , totalna ruina , nie potrzeba zwiedzać ruin twierdzy bo ruiny mamy w centrum mieściny. I apel do Pilcha , co pan tam robi w tym Rzeszowie przecież jest pan członkiem i to zarządu województwa, na co pan czeka , przecież kiedyś wszyscy tak myślę bo kto was potrzebuje wrócicie do tego wolnego i królewskiego zadupia , nie będzie wam wstyd. Choma jak widać zadowolony ze swoich 16 letnich osiągnięć , spaceruje po centrum , widzi dwie wybrukowane uliczki i Domek Ogrodnika , jest okey.
Czy to ta pani Jola ktora zaczynała kariere jako kelnerka w przemyskiej pizzeri? Gdzie pozniej zostala żona szefa tegoż ze lokalu? Jezeli tak, to strach się bać takich prawników
A tak z ciekawości , kim był (jest) plecowy ? Czekamy w napięciu pani koleżanko z um.
Oj tam oj tam jedna była kielnerkąi mocno się wybiła ale nie zapomnijmy także o jednym barmanie który teraz piastuje intratny stanowisko w urzędzie miejskim. Widocznie zawód kelner/barman to początek szybkiej i wysokiej kariery pozdrawiam
A znacie kogoś kto bez znajomości dostał się do kryta bo ja nie
A ja znam takiego, co to po Irlandii autem się rozbijał, pracował dorywczo tu i tam, kierowcą był - towar po sklepach rozwoził, technikum informatyczne skończył, po powrocie posłem na sejm z przypadku został, a pod koniec kadencji prezydentem 60 tysięcznego miasta został z 6 tysiącami oszczędności na koncie i JEDNYM bitcoinem - zarządca, który swojego życia poukładać nie potrafił został szefem całego miasta. i, jak widać po półtora roku - jest jak jest, czyli nie ma niczego! Więc jeśli ktoś chce porównywać tutaj kariery, to lepiej w ogóle się nie odzywać.
Jerry ty biedny, fanatyku pisu przemyskiego.Niektórzy nie mają tytułu szlacheckiego lub tatusiów, którzy dzięki partii obsadzali siebie i całe rodziny po miejskich spółkach, urzędach i gdzie się da.Nie każdy zużywał po 2 garnitury pracując w parze (przez 3 miesiące i nie każdy jeździł zabytkowymi karetkami na sygnale po terenie pwiku).
Jerry 83.31.28.90 z tym tylko że zrówno swoja kampanię poselską (kukiz nie miał subwencji) jak i tą samorządową zrobił za środki własne bądź osób mu pomocnych, twoje guru zrobiło sobie kampanię z pracowników miejskich i budżetu Państwa czyli z pieniędzy podatników, a po przegraniu ,nic się nie stało a pieniążki poszły w pii...A i zapomniałeś wspomnieć że oprócz pracy na emigracji prowadził kilka sklepów dając zatrudnienie i płacąc podatki..
Patrząc na te życiorysy byłych i obecnie rządzących (barman, kierowca, kelnerka, ochroniarz itp.) przestaje dziwić postępująca degrengolada miasta Przemyśla. Nie ma przecież takich cudów aby przysłowiowa kucharka bez wiedzy i doświadczenia managerskiego, potrafiła dobrze zarządzać na kierowniczym stanowisku. Ruskie to już przerabiały od 1917 roku i wiadomo czym się to kończy. Niestety, my dalej brniemy w odmęty BMW (nie mylić z marką samochodu). Zdecydowana większość Narodu nie potrafi racjonalnie myśleć i uczyć się na błędach. Ogłupienie zbiorowości przemyskiej wybierającej takich nieudaczników poraża! Oni nawet na elementarne pytania wyborców nie potrafią odpowiadać (vide awiator burdelowy), żadna twórcza myśl się ich nie uczepi o jakichkolwiek dyskusjach czy realizacjach już nie mówiąc - na szersze tematy nie ma co marzyć. Jak ma być dobrze w Przemyślu skoro zamiast rozwijać, staczamy się!?
DOC - Myślisz, że twoi wytatuowani idole w magistracie robią inaczej? Wyskocz z dresów i zrób coś - przynajmniej przejrzyj na oczy (tylko nie zapomnij kaptura najpierw zdjąć)... no i wyjść z bramy, idzie wiosna
jakich sklepów? to ciekawe - bo ja wiem, że pracował w Piotrusiu... co do finansowania kampanii - za to teraz pełną gębą obecny prezydencik czerpie garściami z budżetowych pieniędzy, aby promować siebie i swoje otoczenie
Towarzyszka dzięki partii i partyjnemu"patronowi" pełniła - pełni poprzednie funkcje i taka jest prawda. Wykształcenie administracyjne, później uzupełnione przez tzw. roczny "kurs" prawa- po protestach szybko zniesiony, gdyż nie zgodny był z przepisami prawa w tym zakresie. "Rzucanie na inne odcinki" w celu "sprawdzenia się" to partyjna zasada Neokomuny. Kariera na miarę poprzedniczki też "rzucanej na różne odcinki"
Zapraszamy do dialogu ??? tylko z kim i po co. Jako przemyślanka powinna sama zaoferować miastu coś co może.
zapomniałeś dodać że po przegranych wyborach guru zasiadł w radzie nadzorczej HSW, i został dyrektorem finansowym, jakby ta huta była prywatna to mógłby co-najwyżej zasiąść na portierni i telefony odbierać, i to obsadzanie partyjnych kolesi po państwowych spółkach niczym się nie różni od KC PZPR.
prezydent powinien dupę ruszyć, nieprawdaż?
To było "odbicie" tzw, wajchy w drugą stronę. Po rządach magistrów i dwóch doktorów ekonomii lud doszedł do wniosku że gorzej i tak być nie może i wybrał tych którym do szkoły było pod górkę.Podobnie będzie w kraju, po latach rządów liberałów i prawicy kościelnej i przyjdzie czas na rządy lewicy,być może nawet tej skrajnej. Tacy po prostu są Polacy, w żaden sposób się nie uczą i nie wyciągają wniosków. Nigdy rozumnie nie wybierali i nie będą wybierać . Tacy jesteśmy w swojej masie. Jedynie Wielkopolanie się wyróżniają w tej masie, zresztą jako jedyni potrafili zorganizować i wygrać powstanie. Ale to pewnie zasługa Niemców i ich wychowywania i oddziaływania przez kilka stuleci.Co do poruszanej przez Ciebie tzw komuny, za ich czasów ci którzy mieli coś w sobie,wybijali się ponad przeciętność awansowali i często sprawowali odpowiedzialne funkcje. Bez żadnych koneksji partyjnej, znajomości, "wybitnego" nazwiska ,po prostu rządzący wiedzieli że aby to wszystko szło do przodu to ktoś musi pracować. Oczywiście pierwsze skrzypce grali działacz partyjni którzy zdobywali szlify i byli 'złotymi "dziećmi zsmp, patrz : Kwaśniewski Miller ,Cimoszewicz itd.U nas nigdy ale to przenigdy nie wygra polityk który powie rodakom prawdę, a prawda jest tylko jedna: trud,pot i łzy. Dlatego nasz kraj jest tekturowy i nic nie znaczący.
Kochana redakcjo ZP dlaczego są usuwane wpisy z forum przecież jak o pani Jolanta oraz Pan który onie się po szczeblach w urzędzie miejskim są osobami publicznymi i muszą się liczyć z opinią publiczną czy jest krytyczna czy pochwalna. Drogi administratorze nie upolityczniaj tego forum. Pozdrawiam
A gdzie sie podzial komentarz kolezanki z UM? Na forum jest jakas cenzura czy artykul sponsorowany?
Jerry jakis ty zatumaniony. Prezydent bedac poslem mial mniej na glowie i wiecej kasy!! Zazdrosc cie zzera ze ludzie wybrali i postawili na UCZCIWOSĆ? A SKAD MA BRAC KASE JAK MU PISOWSKI RZESZOW BLOKUJE?! JAK bylo ze swietem rowerowym? I nie klam ze tu nie bylo imprez. Bo na to narzekac nie mozna. Chome nic nie obchodzilo . Gdzie by on zrobil Orkiestre WOŚP? A nie byloby bo PIS zamknal sklepy w niedziele a to zawsze organizowalą galeria Sanowa. Kiedy Choma zrobil ŻUREK W RYNKU,KIEDY BYLO AZ 3 SZTUCZNE LODOWISKA KTORE DZIALAJA GDY ZIMY NIE MA I JEST NA + ? CHOMA spychal bawet Wigilie na Caritas albo na zapleczu Hali Sportowej. A teraz nie bylo dzielenia ludzi na biedniejszych i gorszych bo byla impreza w rynku dla wszystkich. Kiedy Chome interesowal los biednych ludzi i wystawil darmową wymiane ciepla?! Jak byl Choma to wszystko bylo owiane tajemnica nie do przebicia. A teraz macie wszystko jak na dloni i zle? Gdyby bylo tak za Chomy to bysmy moze nie byli tak zadluzeni bo by ludzie alarm podniesli. A ty dalej siej zamęt i niezgode. Jak widac masz w d..ie nasze miasto tylko krytykowac potrafisz jak ci uchodzcy. Wszystko za frii a i tak im zle.
Gorszego hejtu nie mogles napisac? Poczytaj wyzej moj post. Pokaz mi kiedy bylo w miescie dla dzieci az 3 lodowiska?kieedy byla wigilia w rynku dla wszystkich a nie tylko dla bezdomnych? A kiedy byl zurek dla bezdomnych s rynku?! Zebys sral tu blotem to i tak nie przebijesz szacownego Chome co to pogubil sie razem z Hamryszczakiem w liczeniu swych mieszkan az im komornik zlicytowal po dwa mieszkania na leb. Dlatego ich wlasne interesy sie liczyly a nie nasze mieszkancow. I dzis jestesmy w czarnej du..e i na bank nie przez obecnego prezydenta a przez takich dzbanow co to nie umieli krzyczec wczesniej a teraz obudzili sie z reka w nocniku i wrzeszczą!!!! Koniec z szacher macher. Postawilismy na uczciwosc i ja mamy!!! Czy ci sie to podoba czy nie. Skoro jestes przeciw ,to popierasz to zle co bylo. DOBRZE ZE SIE SKONCZYLO. A CHOMA I TAK KRZYWDY NIE MA BO MAJA LEPSZE I LEPIEJ PLATND STANOWISKA JAK MIELI. A TY BADZ FRAJER I ICH BRON.
I masz tu nastepny dowod co nie ich to wyrzucane. Ale ludzie nie sa durni i widza co sie dzieje! ŻP zapomina ze oprocz ich strony dzialaja i inne fora. Gdzie prawda po oczach mozna pisac
Szanowny Użytkowniku, komentarze naruszające Regulamin lub sprzeczne z zasadami Netykiety są blokowane przez moderatora. Pozwalamy na publikację dowolnych poglądów, o ile ich głoszenie jest zgodne z prawem. Korzystając z wolności wypowiedzi, należy uważać, by nie naruszyć praw i wolności innych osób. Warto też wiedzieć, że jeśli zostaje usunięty nieregulaminowy komentarz, który był wpisem inicjującym dyskusję, to cały wątek jest niedostępny, bez względu na treść odpowiedzi.
Szanowny Użytkowniku, komentarze naruszające Regulamin lub sprzeczne z zasadami Netykiety są blokowane przez moderatora. Pozwalamy na publikację dowolnych poglądów, o ile ich głoszenie jest zgodne z prawem. Korzystając z wolności wypowiedzi, należy uważać, by nie naruszyć praw i wolności innych osób. Warto też wiedzieć, że jeśli zostaje usunięty nieregulaminowy komentarz, który był wpisem inicjującym dyskusję, to cały wątek jest niedostępny, bez względu na treść odpowiedzi.
Ta pani była oskarżana o mobbing przez pracowników w poprzednim miejscu pracy
uliczki w centrum brukował Prezydent Majka - jeśli ktoś pamieta
Panie redaktorze może Pan zainterweniuje u Pana Prezydenta, bo coś tu nie gra. Jak wygrał wybory słyszana była piosenka :.. miasto budzi się..." coś jest nie halo to miasta popada w letarg ? a na pewno sie nie budzi ?
Podobno to okropna mobberka ...
Pani Jolu, pamiętam Panią jeszcze jako pracownika urzędu przed tym jak Pani "plecowy" załatwił lepszą fuchę. Zresztą do urzędu też była Pani siłą wciśnięta przez "plecowego". Po wylotce z KRUS znalazła Pani chwilową przystań w urzędzie jako, że poprzednicy dali pani bezpłatny urlop. W ten sposób przetrwała Pani do czasu, aż "plecowy" znowu coś załatwi. I załatwił wysoko - wicewojewodę! Z jednej strony można pogratulować, z drugiej martwić się, bo umówmy się Pani Jolu, wybitnym pracownikiem nigdy Pani nie była. Nie żeby była pani złym pracownikiem, raczej takim dostatecznym na szynach. Takim, że cokolwiek nie zrobi to i tak się obroni, bo ktoś za nim stoi. I udało się.
Pani koleżanko z um. Nie znam Pani Joli ale śmierdzi mi Pani komentarz straszna zawiścią i okropną zazdrością... Boli Panią że ktoś poszedł wyżej, a Pani siedzi dalej na tej samej urzędniczej pensji wśród tych osiedlowych dresiarzy i wie doskonale, że już nic w Pani życiu fajnego się nie zdarzy. Trudno