Reklama

Zawieszone pociągi. Nie ma maszynistów

Na czas wakacji spółka Polregio SA zdecydowała się na zawieszenie na Podkarpaciu kursów siedmiu linii, w tym trzech ze stacji Przeworsk i do stacji Przeworsk. Powodem jest... brak maszynistów.

  • Przyznał to sam przewoźnik w specjalnym oświadczeniu. „(...) Ze względu na trudną sytuację kadrową w zespole drużyn trakcyjnych, spółka miała przejściowe trudności z realizacją rozkładu jazdy, co wiązało się z koniecznością odwołania części pociągów kursujących w tym regionie. Odwołane kursy były realizowane autobusową komunikacją zastępczą (...)”

– można w nim przeczytać.

– Wiemy, że ta sytuacja uniemożliwia Polregio realizację obecnego rozkładu jazdy. Jako zarząd województwa stanęliśmy przed sporym dylematem. Czy udzielić zgody Polregio na czasowe zawieszenie pociągów na siedmiu liniach, które mają najniższą frekwencję pasażerów i zgodzić się na komunikację zastępczą? To było najważniejsze pytanie 

– powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.

Polregio SA, w ramach umowy z województwem podkarpackim podpisanej w 2020 r., realizuje połączenia regionalne na Podkarpaciu, także w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA), która funkcjonuje od stycznia 2021 r. Umowa na lata 2021 – 2025 przewiduje, że Polregio SA za obsługę 270 regionalnych miało otrzymać ok. 466 mln zł[paywall].

Reklama

Jakie linie zawieszone?

Zawieszonych zostało łącznie 9 linii, w tym trzy ze stacji Przeworsk. To pociąg z g. 4.27 na trasie Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów, z g. 6 Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk oraz z g. 17.02 Przeworsk – Rzeszów. Składy nie będą kursować także na trasach: Rzeszów – Dębica (g. 15.42), Rzeszów – Kolbuszowa (g. 16.20), Dębica – Rzeszów (g. 17.28) czy Kolbuszowa – Rzeszów (g. 17.31). Te połączenia mają najniższą frekwencję pasażerów.

We wspomnianym oświadczeniu spółki można przeczytać również, iż cała ta sytuacja spowodowana jest licznymi absencjami chorobowymi wśród maszynistów i trwającym procesem szkolenia kandydatów, mającym na celu uzyskanie świadectwa maszynisty.

  • „(...) Aby zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji w przyszłości, Polregio SA podjęło wszelkie możliwe działania, by jak najszybciej uzupełnić zatrudnienie w drużynach trakcyjnych, w tym między innymi podpisało list intencyjny z PKP Cargo SA na przesunięcie na potrzeby przewoźnika pasażerskiego do 300 maszynistów zatrudnionych wcześniej u operatora towarowego. Pierwsi z nich, po odbyciu obowiązkowych szkoleń pozwalających im zdobyć uprawnienia do obsługi pociągów pasażerskich, będą mogli rozpocząć pracę w Polregio SA od połowy sierpnia 2024 r.”
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/07/2024 16:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama