Reklama

„Zero tolerancji” na torach

07/04/2016 18:54

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zapowiadają bezwzględne karanie osób, które lekceważą przepisy. I przypominają: znaki, wygrodzenia, zabezpieczenia i ostrzeżenia mają powstrzymać nieostrożnych pieszych przed wchodzeniem na tory oraz obiekty kolejowe. Wiadukty i mosty zbyt często dla nieostrożnych stają się drogą na skróty. Takie zachowanie jest przyczyną wypadków.

Nielegalne przechodzenie przez tory i niezachowanie ostrożności powoduje rocznie około 200 zdarzeń, z czego zdecydowana większość to te, o najtragiczniejszych skutkach. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei patrolując tereny kolejowe, ze szczególną uwagą pilnują, czy dany obiekt kolejowy nie stanowi skrótu dla pieszych. Osoby zatrzymane na nielegalnym przechodzeniu przez tory[paywall] lub korzystające bez uprawnienia z infrastruktury, narażają się na mandat lub sprawę w sądzie. Tylko w zeszłym roku SOK wystawiła łącznie 3 150 mandatów za przechodzenie w miejscach niedozwolonych. 10 % z nich dotyczyło przechodzenia przez mosty i wiadukty kolejowe.

– Dla własnego bezpieczeństwa każdy powinien pamiętać, że nie wolno przechodzić przez tory w miejscach do tego nie przeznaczonych oraz, że infrastruktura, taka jak mosty i wiadukty kolejowe, to miejsca w których mogą przebywać tylko przeszkoleni pracownicy kolei – informuje Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. –  Bezpiecznie przechodzenie przez tory możliwe jest dzięki kładkom, tunelom, przejściom, czy innym obiektom dostosowanym dla ruchu pieszych. Tylko w ostatnich latach zarządca infrastruktury wyremontował około 200 takich miejsc – dodaje.

Reklama

Dla najmłodszych, Straż Ochrony Kolei organizuje spotkania w przedszkolach i szkołach podstawowych. Funkcjonariusze informują i uczą dzieci bezpiecznych zachowań, przestrzegają przed zabawą na terenie kolejowym i przechodzeniem przez tory.

– O bezpieczeństwie pieszych i wypadkach na torach z ich udziałem zazwyczaj mówi się w momencie, gdy do takiego zdarzenia już dojdzie – mówi Paweł Boczek, zastępca komendanta głównego Straży Ochrony Kolei ds. Ochrony. – To zupełnie niepotrzebne tragedie, które najczęściej biorą się z bezmyślności. Niestety, wtedy pozostaje już tylko refleksja. W poniedziałek w Warszawie doszło do tragicznego zdarzenia. Pod pociąg wyjeżdżający z tunelu dworca Centralnego poza przejściami, wpadła kobieta. Zginęła na miejscu. W lutym w Brzegu mężczyzna nieodpowiedzialnie przechodzący wiaduktem kolejowym został śmiertelnie potrącony przez pociąg. Jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne w zdarzeniu, do którego doszło w zeszłym roku w Zabrzu. Przyczyną było przechodzenie w miejscu niedozwolonym przez wiadukt. W takich przypadkach maszyniści nie mają szans na zatrzymanie pociągu, który hamuje kilkaset metrów – ostrzega.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ertbedvg - niezalogowany 2016-04-09 09:32:14

    Przyczyną wypadków jest likwidacja strzeżonych przejazdów w Polsce , likwidacja tysięcy szlabanów , brak przejść , przejazdów , wiaduktów , dróg , mostów , itd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dociekliwa - niezalogowany 2016-04-09 23:26:24

    Wygrodzenia? ??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Rafcio - niezalogowany 2016-04-10 20:51:03

    Oszczędności i jeszcze raz oszczędności  w oświetlaniu 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości