Jak pory roku powracają te same tematy. Dotychczas listopad rozpieszczał. Temperatury mieliśmy wiosenne, a były i dni przypominające bardziej lato niż porę późnojesienną. A przecież bywały lata, że od połowy listopada mieliśmy zimę, jak się patrzy.
No ale wszystko wróciło do normy i w poniedziałek (19 listopada) sypnął pierwszy śnieg, a temperatury spadły poniżej zera. I niestety od razu Przemyśl, a podejrzewam, że również inne miejscowości naszego regionu, zasnuł smog. Widać to szczególnie wyraźnie ze Zniesienia.Zatem pozostaje mieć nadzieję, że inwestowanie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w tak zwane ciepło systemowe pomoże problem rozwiązać. W połowie tego roku prace prowadzono w najstarszej części miasta, a więc tam, gdzie starych palenisk jest najwięcej.
Oby tylko miasto było stać na dopłaty, bo w przeciwnym razie sprawa zostanie stłumiona w zarodku. Bo to, że mieszkańców nie stać, wiadomo od zawsze.
W czwartek, 22 listopada, zostanie zaprzysiężony nowy prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Dziennikarską wyobraźnię oraz wyobraźnię osób interesujących się polityką lokalną zaprzątały kwestie, kto z kim zawiąże koalicję. Kto z kim się dogada i jak będzie wyglądało nowe rozdanie. Ja również uległem pokusie takich rozważań.
A kwestia smogu jest o wiele ważniejszym zadaniem dla prezydenta elekta. I oby zima nie zaskoczyła drogowców. Czego sobie i Państwu życzę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mam nadzieje,ze ponure lata Przemyśla mamy już za sobą .Pozostał nie rozwiązany problem smogu jak też wiele innych ważnych dla mieszkańców a zaniechanych.Ale mam nadzieję,ze z nim sobie nowe władze dadzą radę.A z zaskoczeniem dla drogowców też zdecydowane działania rozwiążą problem od ręki.
Smog nie przybył wraz z mrozami. Już w październiku było 10, a w listopadzie do tej pory - 11 dni, z przekroczonymi dopuszczalnymi poziomami pyłów PM10.
Panie Wilgucki, do akcji NIE włączy się przemyska Straż Miejska. Skąd to wiem? Bo gdy zadzwoniłem w ubiegłą zimę pod nr 986 i zgłosiłem dyżurnemu tej formacji, iż pod wskazanym adresem palone są śmieci a z komina snuje się czarny dym spowijający okolice dworca Zasanie i Lidla, typ w czarnym mundurze odparł, żebym sobie do telewizji to zgłosił skoro zapewne tam słyszałem, że straże miejskie są zobowiązane do reagowania w tego typu sytuacjach.
A na jakiej podstawie twierdzisz że w tam były palone śmieci? Paliłeś kiedykolwiek węglem? Też będzie czarny dym w początkowej fazie spalania. A prawo nie zabrania palenia węglem.Redaktor tylko jednym zdanie wspomniał o przyczynie stanu rzeczy, ubóstwo społeczeństwa. Żaden ten czy inny zasrany rząd nie zlikwidował ubóstwa obywateli których nie stać na opalanie gazem.A ci co tym gazem ogrzewają siedzą najczęściej w niedogrzanych pomieszczeniach bo tez ich nie stać na właściwą temperaturę. I tu jest przyczyna. Ten gość ze SM miał rację, zresztą przy pensji jaką otrzymują w SM doskonale rozumieją to czego Ty nie rozumiesz.
Smog jest problemem, którego gmina nie rozwiąże. Niewiele może w tym zakresie. Samymi kontrolami palenisk domowych, dotacjami do wymiany pieców na gazowe czy elektryczne czy do termomodernizacji budynków tego nie zmieni. Może jedynie nieco ograniczyć emisję pyłów. Wielu tych, którzy palą węglem czy drewnem bardzo chętnie zmieniło by system ogrzewania na ten "ekologiczny". Problemem są niestety rachunki za wykorzystany gaz czy prąd, które zimą są dosyć wysokie. Gmina będzie do nich dopłacać, czyli wszyscy podatnicy? No tak, a ciepło z MPEC? A gmina ma środki, by dostarczyć ciepło do domów jednorodzinnych rozrzuconych po mieście? Czy jest to technicznie możliwe? A koszty tego ciepła? Jedynym, ale niestety nierealnym rozwiązaniem jest znaczna obniżka cen energii i gazu. Tak że więc nie należy wierzyć w garbate anioły i liczyć na cud, że smog nagle zniknie z miasta.
Smog nie jest problemem . Problemem z jednej strony jest ubóstwo ludzi , którzy palą śmieciami w piecach kaflowych aby sobie ręce zagrzać a z drugiej strony tzw . zaradni co potrafią palić starymi , plastikami, oponami , zużytmi pieluchami , butelkami PET i chwalić się jeszcze ,że tylko frajer kupuje węgiel czy gaz .Może jakaś normalna taryfa PGNiG dla gospodarstw domowych przynajmniej w okresie zimowym rozwiązała by częściowo problem no ale z czego będą żyli prezesi i ich całe rodziny .
Tak , np jak w tamtym roku ukaranie prawie 90 letniego samotnego dziadzi , którego złapano na tym jak palił makulaturą i drewnem z resztkami lakieru mandatem 500 zł . Takie postępowanie na pewno rozwiąże sprawę smogu w Przemyślu a z drugiej strony brak reakcji jak tzw zaradni palą zużytym olejem ,śmieciam i oponami itd .
"Stanisław" , 100/ 100 . Krótko i na temat . TAKA WŁAŚNIE JEST SZARA RZECZYWISTOŚĆ.
No i to jest właśnie ich tzw. eko - patrol.
W sumie problem nie jest sezonowy, tylko, niestety, jak się wydaje, całoroczny, ze smrodzącymi przez cały rok samochodami na czele.SKĄD SIĘ BIERZE SMOG I JAK BARDZO WINNE SĄ AUTA? - TRANSPORT-PUBLICZNY.PLAlbo weźmy taki chemtrails czyli mega chorobotwórczy syfilis rozpylany z samolotów na nasze łby łby, regularnie, przez cały boży rok.YOUTUBE.COM - TRUCIZNY ROZPYLANE NAD POLSKĄ. RAKOTWÓRCZE OPADY WNIKAJĄ DO PŁUC Albo weźmy też, chociażby, zwykłe paliwo spalane w niepojętych ilościach przez zwykłe samolotyYOUTUBE.COM - POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA I EKOLOGIA CZYLI JAK NAMI MANIPULUJĄNo i może zapytajcie jeszcze wynaturzonych chuliganów z PM itp. ile przez ostanie kilkanaście lat wycieli w pień czy też ''wypielęgnowali'' drzew, krzewów czyli zielonych płuc miasta ?!?DRZEWA I KRZEWY - SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM - POLKI.PLTak więc pomyślcie nad tym, zgoła, trochę dłużej i wyciągcie odpowiednie wnioski. Niech Smóg będzie z Wami !!!TAK ZABIJA SMOG - FAKT.PL
Do tego to doszło pod "rządami" PISoBOLSZEWIIPISoBOLSZEWICKA diagnoza problemu przez jednego jej miernotę:https://wiadomosci.wp.pl/problem-smogu-w-polsce-minister-zdrowia-konstanty-radziwill-to-zagrozenie-troszke-bardziej-teoretyczne-i-dodaje-znaczna-czesc-polakow-ciagle-pali-papierosy-6076229964542593a
Do Stanisław . Jednakże drogi Panie na palenie śmieci typu plastiki, opony , papa , zgniłe liście itd na ogródku w środku miasta między kamienicami to SM już powinna chyba zareagować , chyba ,że się mylę .
Pan Redaktor mądry człowiek , a udaje naiwnego. Miasto jest zadłużone na 152 miliony złotych. W tym roku już nie było dużych inwestycji, bo nie było na wkład własny. W ciągu 5 lat trzeba spłacić 100 milionów złotych. Np w 2020 -33 miliony złotych.Akcja może być ze smogiem , jeśli będzie program rządowy.Na razie dużo obiecują na wymianę pieców , ocieplenie domów , ale pieniędzy nie ma. Będą miejskie pokazy jak stosować w kopciuchach górne spalanie..zamiast dolnego Co ogranicza produkcję pyłów. Poszukiwany jest producent filtrów kominowych, które są o wiele tańsze , niż wymiana pieców.Mają być nasadzenia w mieście roślin które oczyszczają powietrze np . bluszcz pospolity.Zdefiniowane zostaną strefy nawietrzające Przemyśl. Chodzi o to aby nie stosować tam gęstej zabudowy , blokującej wietrzenie miasta.Jest pomysł , aby od mieszkańców mieszkań komunalnych , od osób które korzystają z opiekunek miejskich, uzyskać informację ile węgla kupują na zimę i jaką kwotę na to przeznaczają. Miasto mogłoby w ich imieniu wynegocjować tańsze ceny / większa ilość kupionego towaru/ a zatem kupić lepszej jakości węgiel. Skoro Panu leży na sercu walka ze smogiem, to niech Pan pomoże. Warto aby gazeta umieściła artykuł propagujący kwiaty doniczkowe , i kwiaty sadzone w ogródkach , które oczyszczają powietrze. Kilka z nich. Dracena odwricona, dracena wonna, gerber Jamesona , liriope szafirkowata ,rapis wyniosły, anturium andrego,, figowiec benjamina , epiremnum złociste. Ostatni akapit na zasadzie. Nie pytaj prezydenta Bakuna co zrobi dla miasta , Powiedz co Ty możesz zrobić./cytat z klasyka/.
Pracownik który wymienia w firmie okna , zwozi stare okna na ul. Mierosławskiego w Prtzemyslu w duzych ilosciach a nastepnie rozdaje te okna ludziom ktorzy nimi palą i nikomu to nieprzeszkadza .
Na razie energia i gaz idą w górę i to jak w czasach prl-u kilkadziesiąt procent.
smog niestety to zmora ostatnich lat.. ja nie wiem, czy ludziom nie zalezy.. nie ma dla nich znaczenia czym oddychaja? swiadomosc spoleczna rosnie ale jednak troche za malo, fajny czytalam artykul o smogu, kazdy powinien miec na ten temat chociaz podstawowa wiedze https://adamed.expert/czym-jest-smog-w-twoim-miescie/
Może zamiast tylko narzekać na ten smog trzeba przejść do działań. Ile osób dalej pali w piecach węglowych? No właśnie. Chyba najwyższa pora zmienić ogrzewanie na gazowe. Gdyby ktoś szukał specjalisty od ogrzewania gazowego to mogę polecić te firmę: http://andbarserwis24.pl/. Przeprowadzają montaż piecy gazowych, jak i pełen serwis.
Mam nadzieje,ze ponure lata Przemyśla mamy już za sobą .Pozostał nie rozwiązany problem smogu jak też wiele innych ważnych dla mieszkańców a zaniechanych.Ale mam nadzieję,ze z nim sobie nowe władze dadzą radę.A z zaskoczeniem dla drogowców też zdecydowane działania rozwiążą problem od ręki.
Smog nie przybył wraz z mrozami. Już w październiku było 10, a w listopadzie do tej pory - 11 dni, z przekroczonymi dopuszczalnymi poziomami pyłów PM10.
Panie Wilgucki, do akcji NIE włączy się przemyska Straż Miejska. Skąd to wiem? Bo gdy zadzwoniłem w ubiegłą zimę pod nr 986 i zgłosiłem dyżurnemu tej formacji, iż pod wskazanym adresem palone są śmieci a z komina snuje się czarny dym spowijający okolice dworca Zasanie i Lidla, typ w czarnym mundurze odparł, żebym sobie do telewizji to zgłosił skoro zapewne tam słyszałem, że straże miejskie są zobowiązane do reagowania w tego typu sytuacjach.