Reklama

20 lat Szarych Szeregów

02/10/2016 15:27

We wrześniu minęło dwadzieścia lat od założenia w Przemyślu Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Jana Kruka. Z tej okazji w ubiegłą sobotę, 24 bm., w Gimnazjum nr 3 odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, nauczyciele, młodzież oraz harcerze. Najważniejszymi gośćmi byli wiekowi już członkowie stowarzyszenia.

Normalnie stawaliśmy w szeregu, śpiewaliśmy polski hymn i wciągaliśmy na maszt biało-czerwoną flagę. Wtedy nasze drużyny miały charakter kadrowy, to znaczy każdy był na tyle wyszkolony, żeby po wojnie mógł prowadzić drużynę. Kiedy wojna się skończyła, drużyny prowadzone przez Jana Kruka zaczęły działać w Gimnazjum i Liceum imieniem Juliusza Słowackiego. Wtedy powstał szczep harcerski imieniem Jana Kruka, składający się z drugiej, ósmej i czternastej drużyny i już jako szczep jeździliśmy na obozy. W czterdziestym szóstym byliśmy w Białej koło Poznania, w następnym roku w Nowej Dębie. Żeby podtrzymać tradycję, jeździliśmy też na obozy do Huty Brzuskiej. Potem część naszych harcerzy rozjechała się po kraju, inni pracowali w Przemyślu, ale kiedy tylko można było, spotykaliśmy się. Dwadzieścia lat temu zawiązaliśmy w Przemyślu krąg Stowarzyszenia Szarych Szeregów i co roku, piętnastego lipca, w dzień śmierci naszego drużynowego Jana Kruka spotykamy się przy ognisku, na biwaku w Hucie Brzuskiej. Teraz naszym zadaniem jest podtrzymywanie tradycji. Jeździmy na obozy, gdzie spotykamy się z harcerzami, opowiadamy im nasze przeżycia z okresu okupacji i rozmawiamy o etosie harcerstwa.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości