Od przeszło tygodnia w ponad stu miastach w całym kraju odbywają się demonstracje przeciw ustawom zmieniającym ustrój sądownictwa. Podobnie jest w Przemyślu. Codziennie o dwudziestej pierwszej pod Sądem Rejonowym gromadzą się ludzie, palą świece tworząc łańcuch światła, śpiewają hymn, Warszawiankę. Jedna z pań śpiewała piosenkę o wolności, którą sama ułożyła. – Chcemy weta! Precz z kaczorem dyktatorem! Wolne sądy!– skandują ludzie. Co wieczór jest ich więcej. W niedziele było około setki.
– Przyszedł czas, gdy zaangażowanie każdego z nas, lub jego brak, może zdecydować o losach naszego kraju – mówił Witold Domański z przemyskiego Komitetu Obrony Demokracji.
– Zamach na Sąd Najwyższy, którego dokonuje Zbigniew Ziobro, dotknie każdego Polaka. Dla tego w zadumie i skupieniu domagamy się od rządzących, aby uszanowali prawo obywateli do niezawisłego, niezależnego sądownictwa. Zbigniew Ziobro nazywa zamach stanu i zmianę ustroju prawnego reformą dla dobra obywateli. Tylko, że jedynymi, którzy na niej skorzystają, będą Zbigniew Ziobro i jego klika. Staną się kastą stojącą ponad prawem. Możemy ich wspólnie powstrzymać. Nasze lokalne wsparcie jest bardzo ważne zarówno dla sędziów jak i dla protestujących pod Sejmem. Okażmy im solidarność. Nie milczmy, gdy rząd podporządkowuje sobie instytucję, która ma gwarantować uczciwość wyborów. Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów. Ludzie zapalają świeczki i znicze pod ścianą budynku Sądu Rejonowego, a Domański wylicza dwadzieścia miast na Podkarpaciu, w których w tej chwili mieszkańcy podobnie protestują przed sądami.
Przed Sądem stoją przedstawiciele trzech pokoleń. Wszyscy przyszli z jednego powodu.

fot.Jacek Szwic
„Łańcuch światła” przed Sądem Rejonowym.
– Podobnie jak to jest w innych miastach protestujemy przed sądem rejonowym, ale nie jest to tylko i wyłącznie protest w obronie sądu Najwyższego, czy sędziów – wyjaśniał Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
– Protestujemy przeciwko ograniczaniu naszych praw i swobód obywatelskich, bo niezawisły i wolny sąd jest ich gwarancją. Dzisiaj może być tak, że jedna osoba mnie oskarży i ta sama osoba może mnie skazać, a przecież w demokratycznym kraju jest to nie do pomyślenia. – Patrzę na te zdradzieckie mordy, na te kanalie i jestem dumny z tego, że należę do nich – ironizował młody mężczyzna powołując się na słowa Jarosława Kaczyńskiego. Musimy protestować. To nasza ostatnia szansa. Może wreszcie prezydent Duda zrozumie, że jest prezydentem wszystkich Polaków, a nie jednej partii. Jeżeli nie zawetuje tych trzech ustaw czeka nas armagedon.

fot.Jacek Szwic
Przed Sądem stoją przedstawiciele trzech pokoleń. Wszyscy przyszli z jednego powodu.
Po godzinie protestujący rozchodzą się grupkami. Po drodze jeszcze dyskutują. Pod ścianą Sądu palą się znicze. Na pytanie jak długo potrwa ten protest? Witold Domański odpowiada – Wszystko w rękach Prezydenta. Domagamy się trzy razy weta i tak długo będziemy protestowali, aż podejmie decyzję.
W poniedziałek pod Sąd Rejonowy przyszło jeszcze więcej niż zwykle osób. Już wszyscy znali decyzję Prezydenta. – Dziękujemy, więcej chcemy! – skandowali, ale w kolejnych wystąpieniach wszyscy zaznaczali, że to jeszcze nie koniec, bo do zawetowania pozostała jeszcze trzecia ustawa, równie ważna jak pozostałe dwie, których Prezydent nie podpisze. Po odśpiewaniu hymnu padła propozycja, aby w tej sytuacji pod Sądem postawić tylko kilka zniczy, a pozostałe zanieść na ulicę Piłsudskiego, pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Tam protestujący również odśpiewali hymn i pod kamienicą zostawili płonące znicze.

fot.Jacek Szwic
Poniedziałkowy (24 bm.) protest przed siedzibą PiS.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy to jakaś nowoświecka pseudoforma apelu jasnogórskiego?
To jak to jest, grupka około 100 osobowa , co stanowi , przy założeniu ,że w P-ślu mieszka 65 000 ludzi w/g kalkulatora 0,15384615 % mieszkańców miasta ma być wysłuchana , a 99, 86 % nie liczy się . A , rozumiem , bo ten ułamek reprezentuje m, in tzw. "uprzewilejowaną kastę'. , która jest miła degeneracji wrogiej Polsce w Brukselce . Reprezentacja , która gdy " rządziła" tworzyła prawo, które pozwalało czynić z Polski PÓłkolonie , rezerwuar taniej siły roboczej , dobry rynek zbytu dla szwabskich i nie tylko towarów . A więc , Zachód traci , no to jak ma nie reagować i nie przeinaczać za zgodą Targowicy faktów . Ich to zadawala , gdy sędziowie sami się wybierają , o to jest super . To jest tak , jak gdyby posłowie czy senatorowie po upływie starej kadencji sami sie wybierali zamiast wolnych wyborów do sejmu czy senatu . PRZECIEŻ TO BY BYŁA ZWYKŁA DYKTATURA, ALE TO SAMO W SĄDOWNICTWIE
Część tych starych , tp prawnicy czynni i w tzw. stanie spoczynku . Co do tych " w stanie spoczynku" z pensją około 10 00 pln , nie może przełknąć ,ze kończy sie dla nich tak naprawdę w 2017 PRL . , Tak , PRL , który skończył sie dla wszystkich lub większości w 1989 , czyli 27 lat temu , ale oni tkwili i nadal tkwią jeszcze w nim 73 lata .
Mlodziez jak ta lala;d ;d powinni postulowac za utworzeniem geriatrii ;d
Idioci stoją pod sądem, a reszta ludzi śpi zamiast to bydło gnać.
czy oni reprezentują to towarzystwo ,któremu ustawowo zmniejszyli emeryturki?
wykadrowane jak w tvn, brawo życie, uczycie się od mistrzów!
100 osób? haha wolne żarty, nie wiem czy tu 50 ciu jest:)
Jak widać to esbecy, żony i dzieci esbeków demonstrują pod byłym Narodowym Bankiem Polskim, gdzie byli ci protestujący jak likwidowali województwo przemyskie, przez co Przemyśl stał się pospolitym grajdołem. Protestując chronicie komunistycznych sędziów, którzy mają po 15 000 zł emerytury i zarobki, chronicie układ zamknięty ?? zastanówcie się, bo niedługo nie będziecie mieli na chleb i leki.
A Ty chcesz, żeby Ziobro wybierał sędziów do sprawy? Np. by bronić Chomę gdy będziesz się z nim procesował? Albo gdy będziesz się procesował o działkę z lokalnym Biznesmenem Petro Panem namaszczonym przez Kuchcińskiego?
Co za pusta głowa może nawoływać do rozpędzania obywatelskiej mobilizacji? Za kim Ty jesteś? Za ludźmi czy za politykami? Ci ludzie nie wyszli bronić partii tylko swoich praw. Wnioskuję, że Ty obstajesz za obstajesz za partią...
A Ty reprezentujesz Kaczyńskiego? Gościa, który nigdy nie miał konta w banku a chce pomagać zadłużonym? Gościa, który nigdy nie miał rodziny a dyktuje rodzinom jak należy żyć? Gościa, który nigdy nie miał samochodu a chce podnosić opłaty paliwowe? Gościa który jest z innej planety?
Kto taki ma te 15 000 zł emerytury? wskaż palcem. Tak pierd.ić po Pisowsku to sobie można...
Ci ludzie wszyscy razem pewnie tyle nie mają... A Ty bronisz polityków, którzy bez żadnej szkoły jak minister Jaki biorą 12 tyś i śmieją się z ciemnego ludu.
Może z pięć osób przed czterdziestką. Prawda jest taka, że młodzi nie głosują za po i nowoczesną, czytają i są świadomi tej manipulacji w komercyjnych mediach
Nie, Adamie, wystarczy, że dziesiątego dnia każdego miesiąca, od siedmiu lat, w Warszawie odbywa się tzw. "akt religijny" gdybyś nie wiedział. A to jest spacer. Spacer jest zdrowy. Pozdrawiam
Gdybyś nie chciał być stary/a , jest na to sposób...A jeśli dożyjesz starości - też ci się geriatra i oddział geriatryczny przyda...wiec nie chojrakuj .
Ty możesz dostać w przyszłości za ich sprawą emeryturkę, która starczy ci jedynie na waciki.
A czy to nie jest manipulacja, kiedy w TVN na żywo leci orędzie Prezydenta, a w tym samym czasie w TV1, 2 lub INFO orędzie Premierzycy? Jak to nazwać? Dopiero potem orędzie Prezydenta puszczane jest z "taśmy".
Michał śmieszku w 2007 roku młodzież też dała się łatwo zmanipulować hasłem "schowaj babci dowód" i dostali w nagrodę za to brak perspektyw w Polsce i w większości emigrację, jesteście tak łatwi do sterowania, że aż serce pęka...
Demonstracje w całej Polsce nie opowiadały się za konkretnymi partiami – chodziło i chodzi o przestrzeganie KONSTYTUCJI – konkretnie wszystkiego co dotyczy przestrzegania prawa. Być może z Przemyśla wygląda to trochę inaczej (wielką odwagą cywilną jest demonstrować w mniejszych miastach) w porównaniu z tym co widać w większych aglomeracjach miejskich (ostatnia demonstracja w Poznaniu zgromadziła ponad 15 tysięcy ludzi w tym zdecydowaną większość stanowili młodzi – co przejawiało się w licznych ich wystąpieniach). Informacje warto czerpać nie tylko z TV – młodzi ludzie opierają swoje „sądy” głównie na tym co w internacie – a tam, patrząc na relacje foto i komentarze łatwiej wyrobić sobie zdanie. Tak na marginesie to warto działać w obronie prawa bo to jest podstawa. W wolnej chwili można poszukać informacji o Komisji Sejmu II RP powołanej w 1919 roku do Kodyfikacji prawa.
Rozumując tymi kategoriami - jakim prawem aktualnie rządzące ugrupowanie polityczne wypowiada się w imieniu "narodu"? Liczy się fakt, że są ludzie, którzy widzą nieprawidłowości w tworzeniu prawa. Brawa za odwagę cywilną.
Zamiast nawoływać do przemocy - może warto, choć chwilę, pomyśleć. Jak mówią - nie zawsze to pomaga ale z pewnością nie zaszkodzi :).
To tylko dowód na to, że nie warto bezmyślnie głosować - warto pomyśleć, poczytać i działać świadomie. Powtarzanie jak "mantry", ze ktoś wyjechał z Polski bo nie miał tu perspektyw jest też nie do końca prawdziwe - zdecydowana większość wyjechała wierząc, że w tzw. "krajach zachodnich" będzie żyło im się lepiej - i w wielu przypadkach tak jest (kraj bogatszy lepiej płaci za wykonywanie tej samej pracy). Przykładem setki tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce - zadowolonych z osiąganych w naszym kraju zarobków.
Tak było w Poznaniu - ponad 15000 ludzi (nie znaczy, że TVP to pokazywała).
Kilka dni temu prezydent polski zdradził ruch prawicowy w Polsce wetując dwie ustawy o SN co niewątpliwie przyczyni się do umocnienia lewackich rządów w Polsce oraz zapewni nietykalność przestępcom w togach. A oto link adekwatny do sytuacji;https://www.youtube.com/watch?v=Pa5TRMipukY
"Tak było w Poznaniu - ponad 15000 ludzi" - a w Srakoczanach to się ponoć most zawalił pod 1,000000 tłumem ale nikt się nie utopił bo zapomnieli rzekę wykopać
nie mają co robić to protestują , gdzie ci młodzi no gdzie
patrzac na FB to niektórym ludziom umieszczonym na zdjęciach żyje sie b. dobrze.
Jak nisko upadła platforma obywatelska w Przemyślu żeby dać się wypowiadać niepełnoletniemu dziecku? Ja rozumiem że brak tęgich głów w szeregach tej partii, ale upaść tak nisko?
Jak mowi Jan Pietrzak"całe zycie byłem w opozycji i nagle jak się zorientowałem to jestem teraz w ekipie rzadzacej"Ja tez pamietam jak robilismy w Przemyslu manifestacje to ubecja nas gnebiła.Dzis ubecja ro bi manifestacje i jakos nikt im nie przeszkadza.To sie nazywa DEMOKRACJA.
no nie wiedziałem że są jeszcze bezmózgowce w Przemyślu
Do "Doroty: , jeśli w ogóle - w co wątpię tak się zwiesz. Co ma zamiana wystąpień premiera i prezydenta . Przecież nic w tym złego nie ma i przy ich natłoku zajęć , jest możliwe , a nawet wskazane nagranie tych wystąpień i następnie" puszczenie z taśmy "
Do "Agi" , To nie jest tak . Przecież wiesz , ze w myśl prawa , jeśli prezydent - do czego ma pełne prawo - nie podpisze Ustaw/ y / , to one wracają do Władz Ustawodawczych które mogą je uchwalić już bez wymaganej zgody prezydenta
Ile ci wladimir zapłacił za te głupoty co je wypisujesz?
Świniom jak się zabierze pełne koryto z przed nosa to też głośno kwiczą i tak jest obecnie w przypadku opozycji
Czy to jakaś nowoświecka pseudoforma apelu jasnogórskiego?
To jak to jest, grupka około 100 osobowa , co stanowi , przy założeniu ,że w P-ślu mieszka 65 000 ludzi w/g kalkulatora 0,15384615 % mieszkańców miasta ma być wysłuchana , a 99, 86 % nie liczy się . A , rozumiem , bo ten ułamek reprezentuje m, in tzw. "uprzewilejowaną kastę'. , która jest miła degeneracji wrogiej Polsce w Brukselce . Reprezentacja , która gdy " rządziła" tworzyła prawo, które pozwalało czynić z Polski PÓłkolonie , rezerwuar taniej siły roboczej , dobry rynek zbytu dla szwabskich i nie tylko towarów . A więc , Zachód traci , no to jak ma nie reagować i nie przeinaczać za zgodą Targowicy faktów . Ich to zadawala , gdy sędziowie sami się wybierają , o to jest super . To jest tak , jak gdyby posłowie czy senatorowie po upływie starej kadencji sami sie wybierali zamiast wolnych wyborów do sejmu czy senatu . PRZECIEŻ TO BY BYŁA ZWYKŁA DYKTATURA, ALE TO SAMO W SĄDOWNICTWIE
Część tych starych , tp prawnicy czynni i w tzw. stanie spoczynku . Co do tych " w stanie spoczynku" z pensją około 10 00 pln , nie może przełknąć ,ze kończy sie dla nich tak naprawdę w 2017 PRL . , Tak , PRL , który skończył sie dla wszystkich lub większości w 1989 , czyli 27 lat temu , ale oni tkwili i nadal tkwią jeszcze w nim 73 lata .