Reklama

Antek ratownik

20/07/2022 07:30

W najnowszym wydaniu Życia Podkarpackiego opisujemy historię Antka Bobko z Przemyśla. Jedenastolatek zauważył tonących dwóch mężczyzn. Gdy zorientował się, że ratownicy już zostali powiadomieni zaczął organizować łańcuch życia. Dzięki rezolutności młodego człowieka przeżył osiemnastolatek i jego ojciec.

Sytuacja miała miejsce na plaży w Rusinowie nad Bałtykiem. Historia ta zmusza do kilku refleksji. Postawa jedenastoletniego Antka buduje  ale trochę też zawstydza. Czy w podobnej sytuacji zachowałbym zimną krew? Czy umiałbym udzielić pierwszej pomocy? Niby mówi i pisze się na ten temat bardzo często, ale gdyby przyszło co do czego, czy odważyłbym się przeprowadzić masaż serca?

Sztuczne oddychanie. Pamiętałbym o odpowiednim ułożeniu ciała osoby, wymagającej pomocy i ilości ucisków serca na minutę? Pamiętałbym - w galopadzie myśli, lęku, niepewności decyzji – o numerach ratunkowych. Opanowałbym telepiące się ręce, gdy przed tobą odchodzi człowiek? Otóż takiej pewności nie mam.

Reklama

W Przemyślu i jak sądzę w innych miejscowościach naszego regionu umieszczane są w różnych miejscach defibrylatory. Idea piękna, ale ile osób z dziesięciu potrafiłoby ich użyć w razie potrzeby. Myślę, że niewiele.

Historia Antka z Przemyśla pokazuje, oprócz jego odwagi, sens nauki udzielania pierwszej pomocy już we wczesnym wieku szkolnym. Praca u podstaw ratowników medycznych na lokalnych piknikach rodzinnych, pogadanki i szkolenia w szkołach, wspólne akcje policji, strażaków, medyków przyniosły efekty.

Reklama

Ludzie młodzi są o wiele lepiej przygotowaniu do udzielania pierwszej pomocy, niż osoby starsze. To wyzwanie dla wszystkich służb przeprowadzających szkolenia. Wyzwanie o wiele trudniejsze. Dzieci łatwiej namówić do wspólnych działań edukacyjnych, ale z starszymi warto i chyba nawet trzeba próbować. 

Z internetu pewnie można się dowiedzieć wszystkiego. W teorii. Tylko praktyczne ćwiczenia na fantomach, pod okiem zawodowców, najlepiej w warunkach symulujących konkretne zdarzenia dają minimum gwarancji prawidłowych, szybkich reakcji osób udzielających pierwszej pomocy.     

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama