Reklama

Apel do filmowców amatorów

26/02/2017 15:30

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku pojawiły się na rynku amatorskie kamery 8 mm i dość szybko modne stało się filmowanie. Utrwalano w ten sposób uroczystości rodzinne, pierwszomajowe pochody, dożynki, zawody sportowe, a nawet spacery z dziećmi za miasto.


fot.Jacek Szwic
Dyrektor MNZP Jan Jarosz apeluje o udostępnienie amatorskich materiałów filmowych.

Dzisiaj wszechobecna digitalizacja zastąpiła celuloidową taśmę, ale w domowych szpargałach, wśród rodzinnych pamiątek znajdują się jeszcze plastikowe szpule z ośmiomilimetrową taśmą.

– Chcemy ocalić od zapomnienia te, często amatorskie filmiki, na których jest zapis tamtego życia – mówi Jan Jarosz, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. – Dlatego apelujemy do mieszkańców Przemyśla, którzy być może mają takie filmy w domowych archiwach, o udostępnienie ich naszemu muzeum albo w formie darowizny, albo jedynie wypożyczając je. Wszystkie uzyskane tą drogą filmy zostaną zdigitalizowane i w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” będą pokazane podczas tegorocznej edycji „Nocy Muzeów”. Podobnie jak fotografie sprzed pół wieku, które dzisiaj nabierają wartości historycznej, również amatorskie filmy są cennym dokumentem tamtych czasów, więc apelujemy o ich udostępnienie – kończy dyrektor.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    nnn - niezalogowany 2017-02-26 19:23:13

    Nawet jesli byly to kogo stac bylo w tamtych czasach?Ale ok.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Frank - niezalogowany 2017-03-02 18:00:30

    Na przykład "Rudka" - syna nieżyjącego już architekta, który chciał nam kilka lat wstecz przemyski Rynek przemeblować. Mieszkał ów filmowiec w bloku na Kmieciach, przy ul. Wybrzeże Kościuszki 82 i filmował nasze eskapady w pobliskie nadsańskie łozy przy żółtej rurze. No ale zapewne nie ograniczał się li tylko do kręcenia kolesi z podwórka.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jarek - niezalogowany 2017-10-16 21:57:10

    HaloMam film 8mm o Przemyslu z lat 70, prosze o kontakt. Obawiam sie troche o prywatnosc osob filmowanych.j2kiebal@ryerson.ca

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama