Z programu „Archipelag Skarbów” na przestrzeni ostatnich 10 lat skorzystało w Polsce około 100 tys. młodzieży. Realizowany jest głównie w gimnazjach i w pierwszej klasie liceum. Na Podkarpaciu obecnie zaangażowanych jest w niego ok. 30 szkół, m.in. z Przemyśla, Sanoka, Jasła, Łańcuta i Rzeszowa.
Program „Archipelag Skarbów” uzyskał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przeciwdziała negatywnym zjawiskom wśród młodzieży, a jednocześnie promuje pozytywne postawy i odnosi się do wartości. Wzmacnia tym samym rodziców i wychowawców w trudzie wychowania – powiedziała rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Niedawno w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się poświęcona przedsięwzięciu konferencja naukowa „7 dźwigni skutecznej profilaktyki”, której hasłem przewodnim była skuteczna profilaktyka zagrożeń i problemów, a także wspieranie rozwoju młodzieży[paywall].
W programie „Archipelag Skarbów” wzięło udział Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. Spotkanie prowadził psycholog dr Szymon Grzelak, a uczestniczyła w nim około 130-osobowa grupa młodzieży. Podczas dwóch czterogodzinnych mityngów pokazywano młodzieży, że warto podejmować rozsądne wybory, kierować się w życiu zasadami, zachowywać wstrzemięźliwość od substancji psychoaktywnych, z szacunkiem odnosić się do kobiet i być asertywnym.
Uczniowie chętnie angażowali się w ćwiczenia aktywizujące. Na podsumowanie odbył się festiwal pod hasłem „Wyspy Skarbów”. Młodzież prezentowała prace własne o treści profilaktycznej.
Uczniowie drugich klas z Gimnazjum nr 5 im. św. Jana Kantego w Przemyślu uczestniczyli w podobnym przedsięwzięciu, prowadzonym przez 3-osobową ekipę specjalnie przeszkolonych trenerów. Promowali mądre podejście do problemów współczesnych nastolatków oraz zachęcali uczestników do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy itp. Drugoklasiści wcielili się w poszukiwaczy skarbu i próbowali poznać drogi do szczęścia. Trenerzy zwracali uwagę na potrzebę tworzenia relacji i więzi opartych na zaufaniu i szacunku. Przedstawili również mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Ciekawym elementem programu był trening asertywności – uczniowie ćwiczyli opieranie się negatywnej presji rówieśników.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze