Reklama

„Archipelag Skarbów” drogowskazem na drodze do szczęścia

Z programu „Archipelag Skarbów” na przestrzeni ostatnich 10 lat skorzystało w Polsce około 100 tys. młodzieży. Realizowany jest głównie w gimnazjach i w pierwszej klasie liceum. Na Podkarpaciu obecnie zaangażowanych jest w niego ok. 30 szkół, m.in. z Przemyśla, Sanoka, Jasła, Łańcuta i Rzeszowa.

Program „Archipelag Skarbów” uzyskał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przeciwdziała negatywnym zjawiskom wśród młodzieży, a jednocześnie promuje pozytywne postawy i odnosi się do wartości. Wzmacnia tym samym rodziców i wychowawców w trudzie wychowania – powiedziała rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Niedawno w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się poświęcona przedsięwzięciu konferencja naukowa „7 dźwigni skutecznej profilaktyki”, której hasłem przewodnim była skuteczna profilaktyka zagrożeń i problemów, a także wspieranie rozwoju młodzieży[paywall].

Dwa przykłady

W programie „Archipelag Skarbów” wzięło udział Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. Spotkanie prowadził psycholog dr Szymon Grzelak, a uczestniczyła w nim około 130-osobowa grupa młodzieży. Podczas  dwóch czterogodzinnych mityngów pokazywano młodzieży, że warto podejmować rozsądne wybory, kierować się w życiu zasadami, zachowywać wstrzemięźliwość od substancji psychoaktywnych, z szacunkiem odnosić się do kobiet i być asertywnym.
Uczniowie chętnie angażowali się w ćwiczenia aktywizujące. Na podsumowanie odbył się festiwal pod hasłem „Wyspy Skarbów”. Młodzież prezentowała prace własne o treści profilaktycznej.

Reklama

Uczniowie drugich klas z Gimnazjum nr 5 im. św. Jana Kantego w Przemyślu uczestniczyli w podobnym przedsięwzięciu, prowadzonym przez 3-osobową ekipę specjalnie przeszkolonych trenerów. Promowali mądre podejście do problemów współczesnych nastolatków oraz zachęcali uczestników do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy itp. Drugoklasiści wcielili się w poszukiwaczy skarbu i próbowali poznać drogi do szczęścia. Trenerzy zwracali uwagę na potrzebę tworzenia relacji i więzi opartych na zaufaniu i szacunku. Przedstawili również mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Ciekawym elementem programu był trening asertywności – uczniowie ćwiczyli opieranie się negatywnej presji rówieśników.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama