13 osób otrzymało z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wysokie odznaczenia państwowe z okazji 25. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Wśród nich są dwie osoby z naszego regionu: Jan Bartmiński z Przemyśla i Jerzy Czekalski z Lubaczowa.
Uroczystości odbyły się 9 marca br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej, wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy samorządowej i działalności na rzecz środowisk lokalnych. – Nie ma takiego odznaczenia, którym można by w stopniu wystarczającym podziękować za dokonania w ramach całości samorządu polskiego, za znaczenie reformy samorządowej dla naszej polskiej wolności – powiedział B. Komorowski. Przemyślanin Jan Bartmiński i lubaczowianin Jerzy Czekalski – obok dwóch innych osób – odznaczeni zostali Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, drugim (po Orderze Orła Białego) pod względem ważności polskim państwowym odznaczeniem cywilnym.
J. Bartmiński ma 65 lat. W 1973 r. ukończył studia z zakresu ekonomiki rolnictwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Pracował w państwowych ośrodkach maszynowych w Przemyślu i Bezwoli, a także w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Przemyślu. W 1980 r. wstąpił do „Solidarności”, współpracując z Zarządem Regionu Ziemia Przemyska. Po wprowadzeniu stanu wojennego podjął działalność na rzecz udzielania pomocy represjonowanym i członkom ich rodzin. Jako jeden z pierwszych dostarczył pomoc dla internowanych w Uhercach. W latach 80. brał także udział w kolportowaniu wydawnictw drugiego obiegu. W 1989 r. wszedł w skład regionalnego Komitetu Obywatelskiego. W latach 90. był radnym przemyskiej rady miasta, a od 1990 do 1994 r. przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa przemyskiego. W 1998 r. przez niecały rok (z rekomendacji Unii Wolności) sprawował urząd wicewojewody przemyskiego – ostatniego w historii tego województwa. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 r. kolejny raz został radnym Przemyśla, kandydując z listy Platformy Obywatelskiej. W 2014 r. bez powodzenia startował do sejmiku województwa podkarpackiego.
J. Czekalski także ma 65 lat. Jest absolwentem Wydziału Historyczno-Socjologicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. We wrześniu 1980 r. wstąpił w szeregi „Solidarności”, współorganizując struktury związku w Lubaczowie. W grudniu 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach (był tam uczestnikiem tygodniowej głodówki) i Nowym Łupkowie, zwolniony w lipcu 1982 roku. W latach 1982 – 1989 był działaczem podziemia w Lubaczowie, a w latach 80. był rozpracowywany i inwigilowany przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa. W 1987 r. współtworzył Klub Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, a następnie został jego sekretarzem. Od 1997 r. jest prezesem tej organizacji. Wcześniej został odznaczony Krzyżem Semper Fidelis (2005 r.) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2011 r.).

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No bez Przesady Czekalski zlodziej z Lubaczowa a teraz złodziej na terenie Elbudu
Niemogeskomentowac Nagrody dla czlwieka który jest kierownikiem SYNDYKÓW NA TEREN pODKARPACIA I PRACOWNIKÓW MA ANIC TYLKO ZYSK
WIADOMO USUNIECIE A CZŁOWIEK KTÓRY MA ZANIC PRACOWNIKA OTRZYMA NASTĘPNĄ NGRODE demokracja dla parti
https://www.youtube.com/watch?v=pV_19X74Y-4 https://www.youtube.com/watch?v=xgAr37zqOFchttps://www.youtube.com/watch?v=zO9akR6-W9AOkradają Cie z każdej strony, Twoje dzieci/wnuki/bliscy mieszkają za granicą, aTy dalej bądź tą masą, która podąża ślepo za tą bandą głosując na nich. Pamiętaj Polaku głosując na PO, PiS, SLD, PSL nic nie zmienisz!! Głosuj na ludzi, którzy chcą to koryto zlikwidować i zmienić system. I najważniejsze NIE WYBIERAJ MNIEJSZEGO ZŁA MIĘDZY PIS-EM A PO!!!!
No bez Przesady Czekalski zlodziej z Lubaczowa a teraz złodziej na terenie Elbudu
Niemogeskomentowac Nagrody dla czlwieka który jest kierownikiem SYNDYKÓW NA TEREN pODKARPACIA I PRACOWNIKÓW MA ANIC TYLKO ZYSK
WIADOMO USUNIECIE A CZŁOWIEK KTÓRY MA ZANIC PRACOWNIKA OTRZYMA NASTĘPNĄ NGRODE demokracja dla parti