Reklama

Budżet realny, czyli bieda w mieście aż piszczy!

Czwartkowe przedpołudnie, 29 stycznia br., zapowiada się w przemyskim magistracie bardzo burzliwie, odbędzie się wtedy bowiem sesja budżetowa. Dotarliśmy do projektu budżetu miasta Przemyśla na 2015 r., który radni opozycyjni, ale nie tylko, nazywają fikcją, pozbawioną jakichkolwiek szans na rozwój. Nim dojdzie do spotkania radnych, prezentujemy najważniejsze sekwencje dokumentu.

Z szefem klubu radnych PiS Bogusławem Zaleszczykiem nie udało się nam skontaktować, zaś przewodniczący klubu radnych SLD Janusz Zapotocki powstrzymał się od komentarza.

Ponad 2 mln zł dotacji dla POSiR-u

Żaden z elementów składających się na Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przemyślu nie zarobi na siebie. Dotacja przeznaczona na utrzymanie obiektów to kwota 2 mln 300 tys. zł. Najwięcej będzie trzeba dopłacić do krytej pływalni, bo aż 830 tys. zł. 745 tys. zł to dofinansowanie do hali sportowej, 400 tys. zł do stoku, 195 tys. do obiektów przy ul. 22 Stycznia, zaś 130 tys. zł do sztucznego lodowiska. Na sport dzieci i młodzieży miasto planuje wydać w 2015 roku 350 tys. zł. 

Wydatki

Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie, bo 107 mln 614 tys. 786 zł, z czego ponad 76 mln zł to wynagrodzenia dla nauczycieli różnych szczebli szkół. W budżecie prawdopodobnie zabraknie na oświatę około 9 mln zł. Ponad 53,5 mln zł – tyle miasto zamierza wydać na pomoc społeczną, prawie 28 mln zł na transport i łączność, a ponad 16,5 mln zł na gospodarkę komunalną i mieszkaniową. Administracja publiczna będzie nas kosztować w tym roku ponad 25 mln zł, z czego 22 mln 347 tys. 222 zł to utrzymanie Urzędu Miasta Przemyśla. Ochrona zdrowia czy kultura fizyczna wyglądają przy tym blado. Odpowiednio prawie 10 mln zł i ponad 5 mln zł.

 

Reklama

Dochody

Największy dochód mają przynieść oczywiście podatki, bo to kwota ponad 102 mln zł. Drugą w kolejności gałęzią dochodu ma być gospodarka mieszkaniowa, z której miasto planuje zyskać w br. 13 mln 680 tys. 874 zł oraz transport i łączność – 10 mln 981 tys. 301 zł. Kwota 114 mln 787 tys. 588 zł to tzw. rozliczenia różne, z których lwia część to subwencja oświatowa (98 mln 13 tys. 494 zł). Z ciekawostek: miasto – które ma ambicje bycia miastem turystycznym – nie planuje żadnych dochodów z turystyki, oprócz dotacji celowej z Unii Europejskiej w wysokości 7 mln 82 tys. zł. Podobnie rzecz się ma z pomocą społeczną. Tutaj także cała kwota planowanych dochodów (34 mln 363 tys. 868 zł) to dotacje unijne.

Według projektu tegoroczny budżet ma przynieść nadwyżkę w wysokości 2 mln 689 tys. zł, która ma zostać przeznaczona na spłatę zaciągniętych przez miasto pożyczek i kredytów. Dochody mają wynieść 311 mln 304 tys. 676 zł, wydatki – 308 tys. 615 tys. 676 zł.

Reklama

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2015-01-28 10:48:31

    ZGROZA POSIR ma wieksza dotacje niz np komunikacja Miejska z ktorej teoretycznie korzysta "kazdy" brak słow!! aż sie cisnie na usta "na układy nie ma rady"-dobrze miec posadke w posirze i nie martwic sie niczym, w koncu MIASTO da dotacje,rece opadaja,nie dosc ze np stara hala sportowa nie spełnia juz "prawie" żadnych wymogów,do tego dochodzi basen[mega]lodowisko i STOK!!moze czas na meskie decyzje?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2015-01-28 12:29:13

    no tak więcej, przecież rodzinkę i kolesiostwo trzeba wspierać! wszystkie stołeczki chomik wspiera, a teraz dojdą dwa kolejne ustawione przez prezia chomika hama i żyda-hajderka_ czyli posadka dyr w bibliotece oraz prezesa w PARR

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkanka - niezalogowany 2015-01-28 13:44:54

    Po co wydawać pieniądze na obiekty sportowe w mieście, bo przecież w zimie i jesieni przemyślanie jeżdżą na basen do Jarosławia i do Glorii, a w lecie jeżdżą do Ustrzyk i Brzozowa, Na stok nie opłaca się jechać, bo i tak nie ma tam gdzie co zjeść, to  lepiej jechać do Arłamowa, a lodowisko?- po co? i tak mało osób przychodzi, bo nie da rady jeździć po roztopionej i dziurawej "tafli" I takie mamy "miasto sportowe" Pozdrawiam .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama