Reklama

Burmistrz w koalicji z PiS. Zaborniak wiceburmistrzem

28/04/2015 11:25

– Myślę, że nie będzie to łatwa koalicja. Rozmowy trwały kilka tygodni. Były trudne i przychodziła myśl, żeby je przerwać. Przekonał mnie starosta, mówiąc, że najwyższy czas, by się połączyć i działać wspólnie dla dobra miasta i powiatu – mówił w poniedziałek burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, tuż po podpisaniu porozumienia między Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej Rozwój i Postęp a lokalnymi strukturami Prawa i Sprawiedliwości.

Burmistrz zapewniał, że priorytetem będzie oszczędność, również w wydatkach na Straż Miejską oraz przygotowywanie wniosków pod inwestycje z wykorzystaniem unijnego wsparcia. – Stawiamy na rozwój. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie. Chcemy wykorzystać unijne dotacje, dlatego wsparcie starosty oraz PiS, rządzącego w powiecie i sejmiku, jest tak istotne. Takie obietnice już otrzymaliśmy – mówił W. Paluch. – Musimy się dogadać w kwestii tego, co chcemy zrobić dla miasta i powiatu. Myślę, że mimo rozbieżności programowych będziemy pracować wspólnie dla dobra mieszkańców – zapewniał starosta jarosławski Tadeusz Chrzan i szef powiatowych struktur PiS. Jednym z warunków porozumienia było powołanie Marcina Zaborniaka na stanowisko wiceburmistrza. Będzie się zajmował sprawami społecznymi. – Poznałem go bardzo dobrze jako pracownika wydziału kontroli urzędu miasta. Jest kreatywnym i doświadczonym samorządowcem. Będzie się zajmował między innymi trudnymi sprawami oświaty w mieście. Dopasowywał ją do demografii.  Myślę, że poradzi sobie z problemami, chociaż nie wykluczam, że będzie musiał podejmować decyzje niepopularne dla części mieszkańców – zapewniał burmistrz.

W podpisaniu porozumienia brali udział przedstawiciele stowarzyszenia i PiS. Parafowało je pięciu radnych z liczącego 16 osób klubu pod szyldem PiS w radzie miasta. Nie było szefa klubu. Byli natomiast: Bożena Łanowy, Agnieszka Wywrót, Jacek Hołub, Tadeusz Słowik i Mariusz Walter. – Burmistrz podzielił się władzą. Przejęliśmy obowiązek współrządzenia miastem i od dziś nie ma bezpodstawnego blokowania planów – zapewniała B. Łanowy. – Połączenie przedsiębiorcy i menedżera z radnymi, ludźmi wybranymi przez mieszkańców, powinno przynieść efekty. Jeśli miasto z jednej strony będzie kierowane przez osobę patrzącą na sprawy z punktu funkcjonowania firmy, a z drugiej przez radnych, którzy nie zapominają o sprawach społecznych, możemy liczyć, że spowoduje to korzystne zmiany dla mieszkańców – uważa T. Słowik.


fot.Roman Kijanka
To oni sygnowali porozumienie zakładające współpracę między PiS a stowarzyszeniem przedsiębiorców.

Jest wiceburmistrz

Radni koalicji nie dopisali

Marcin Zaborniak zostanie w najbliższych dniach powołany na funkcję wiceburmistrza. Jest członkiem PiS. Ma wykształcenie prawnicze. W ratuszu pracuje od dawna. Zajmuje się kontrolą wewnętrzną.

Trudna przyjaźń

Nowa koalicja ma miażdżącą przewagę w radzie miasta. 16-osobowy klub w liczącej 21 osób radzie jest w stanie przegłosować każdy projekt. Działając wspólnie z burmistrzem oraz przy wsparciu rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego ma jeszcze więcej możliwości. Jednak zaraz po podpisaniu porozumienia słychać było, że tak pięknie nie jest. W koalicyjnym klubie radnych zdania są różne i nie zawsze interesy się zbiegają. Między stowarzyszeniem a lokalnymi strukturami PiS trudno mówić o tym samym kierunku działań. Wydaje się, że podpisane porozumienie wynikało bardziej z konieczności niż potrzeby realizowania podobnych zamiarów.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Adolf - niezalogowany 2015-04-28 19:16:56

    No... dużo dobrego dla PIS-uarów w mieście i powiecie... Cztery lata zmarnowane z Talibami. Szkoda Miasta i Burmistrza patrząc obiektywnie na poczynania radnych...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bono - niezalogowany 2015-04-29 10:53:33

    Od kiedy to burmistrz miasta "martwi" się o powiat ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Aldona - niezalogowany 2015-04-29 18:41:24

    Dlaczego piszecie bzdury. Przecież Burmistrz nie powołał tego pana na swojego zastępcę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama