Reklama

Byli celnicy prawomocnie skazani za korupcję

18/11/2015 15:51

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie nie znalazł podstaw, aby zmienić lub uchylić zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie grupy byłych już funkcjonariuszy Izby Celnej w Przemyślu uznanych za winnych korupcji.

Głośne śledztwo w tej sprawie trwało kilka lat. Brali w nim udział policjanci wówczas Centralnego Biura Śledczego. Łącznie zatrzymali ponad 100 osób – głównie przemyskich celników, ale też[paywall]  podróżnych, którzy wręczali im pieniądze w zamian za odstąpienie od kontroli na granicy. Dzięki temu drudzy z wymienionych mogli przemycać papierosy. W czerwcu 2011 roku prowadząca postępowanie Prokuratura Okręgowa w Przemyślu zamknęła jeden z jego etapów. Skierowanym do Sądu Okręgowego w Krośnie (przemyscy sędziowie zostali wyłączeni z orzekania) aktem oskarżenia objęto 53 były celników Izby Celnej w Przemyślu. W czerwcu 2014 roku po 3 latach procesu wszyscy usłyszeli wyrok. 3 spośród wymienionych Temida w całości uniewinniła od zarzutów. 49 skazano za przyjmowanie łapówek, ale uniewinniono od zarzutu działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd orzekł w stosunku do nich kary od 1 roku do 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na 3 lata. Muszą również zapłacić grzywny i pokryć procesu. 44 oskarżonych zaskarżyło wyrok. Argumentowali, że w śledztwie przymuszano ich do składnia wyjaśnień obciążających samych siebie oraz współpracowników. W sytuacji, gdyby odmówili współpracy, z miejsca mogliby trafić do tymczasowego aresztu. W ub. tygodniu Sąd Apelacyjny w Rzeszowie nie wziął pod uwagę tego rodzaju zastrzeżeń były funkcjonariuszy i utrzymał w mocy postanowienie sądu pierwszej instancji.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama