Reklama

Czy idea powołania Akademii Sztuk w Narolu legnie w gruzach?

02/04/2016 17:39

Najbardziej wysuniętym na północ miastem powiatu lubaczowskiego jest małe, ale bardzo malownicze miasteczko Narol. Zwiedzając Roztocze, nie sposób nie odwiedzić tego miejsca, a co za tym idzie, nie zobaczyć najpiękniejszej perły architektonicznej – pałacu hrabiego Łosia.

Budynek powstał z inicjatywy Feliksa Antoniego Łosia, wybitnego polityka i mecenasa sztuki w latach 1773  – 1781. Pałac został wzniesiony w stylu barokowo- klasycystycznym i składa się z dwukondygnacyjnego budynku głównego, połączonego ćwierćeliptycznymi arkadami z dwoma pawilonami bocznymi. Całość postawiona jest na rzucie podkowy, herbowego znaku Łosiów.

Hrabia Feliks Antoni Łoś zasłynął z zamiłowania do kultury i sztuki. Pałac, oprócz funkcji rezydencjalnej, był siedzibą szkoły dramatycznej i muzycznej. Bywały tu też wybitne osobistości ówczesnego świata naukowego i artystycznego. 

Reklama

Zawody w zbieraniu kasztanów

Pani Beata, sprzedawczyni w miejscowym sklepie, wspomina tamte czasy: – Przełaziło się przez płot i zbierało kwiatki w parku za pałacem, bo było ich tam mnóstwo. Ogniska też się organizowało, głównie w niedzielne popołudnia. To było miejsce spacerów i spotkań, jeżeli nie we dwoje, to całą grupą. A potem pałac zamknięto i zatrudniono strażnika[paywall].

Brali z pałacu wszystko, co się dało

Marszałek chce zwrotu dotacji

W planie jest powołanie w pałacu ośrodka spotkań kulturalnych młodzieży z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Austrii i Węgier w celu współpracy i wymiany umiejętności w zakresie muzyki, sztuk plastycznych, filmu i literatury. Jednak w chwili obecnej znaleźliśmy się w bardzo niefortunnym położeniu, ponieważ urząd marszałkowski żąda od nas zwrotu dotacji w kwocie dwóch milionów złotych. Jest to dla nas przykre, ponieważ stworzenie Akademii Sztuki w Narolu powinno być „oczkiem w głowie” Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego, a nie tylko prywatnym przedsięwzięciem. Do wykończenia budynku brakuje nam dosłownie jednego sezonu budowlanego, a w obecnej sytuacji możemy niestety utracić obiekt, a wtedy cała idea powołania Akademii Sztuk w Narolu legnie w gruzach.


MTR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama