Najbardziej wysuniętym na północ miastem powiatu lubaczowskiego jest małe, ale bardzo malownicze miasteczko Narol. Zwiedzając Roztocze, nie sposób nie odwiedzić tego miejsca, a co za tym idzie, nie zobaczyć najpiękniejszej perły architektonicznej – pałacu hrabiego Łosia.
Budynek powstał z inicjatywy Feliksa Antoniego Łosia, wybitnego polityka i mecenasa sztuki w latach 1773 – 1781. Pałac został wzniesiony w stylu barokowo- klasycystycznym i składa się z dwukondygnacyjnego budynku głównego, połączonego ćwierćeliptycznymi arkadami z dwoma pawilonami bocznymi. Całość postawiona jest na rzucie podkowy, herbowego znaku Łosiów.
Hrabia Feliks Antoni Łoś zasłynął z zamiłowania do kultury i sztuki. Pałac, oprócz funkcji rezydencjalnej, był siedzibą szkoły dramatycznej i muzycznej. Bywały tu też wybitne osobistości ówczesnego świata naukowego i artystycznego.
Pani Beata, sprzedawczyni w miejscowym sklepie, wspomina tamte czasy: – Przełaziło się przez płot i zbierało kwiatki w parku za pałacem, bo było ich tam mnóstwo. Ogniska też się organizowało, głównie w niedzielne popołudnia. To było miejsce spacerów i spotkań, jeżeli nie we dwoje, to całą grupą. A potem pałac zamknięto i zatrudniono strażnika[paywall].
W planie jest powołanie w pałacu ośrodka spotkań kulturalnych młodzieży z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Austrii i Węgier w celu współpracy i wymiany umiejętności w zakresie muzyki, sztuk plastycznych, filmu i literatury. Jednak w chwili obecnej znaleźliśmy się w bardzo niefortunnym położeniu, ponieważ urząd marszałkowski żąda od nas zwrotu dotacji w kwocie dwóch milionów złotych. Jest to dla nas przykre, ponieważ stworzenie Akademii Sztuki w Narolu powinno być „oczkiem w głowie” Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego, a nie tylko prywatnym przedsięwzięciem. Do wykończenia budynku brakuje nam dosłownie jednego sezonu budowlanego, a w obecnej sytuacji możemy niestety utracić obiekt, a wtedy cała idea powołania Akademii Sztuk w Narolu legnie w gruzach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze