Reklama

Dęciaki Steciaka grały 45 lat

08/10/2016 17:00

W historii naszego miasta wielu jest bohaterów i niekoniecznie muszą być oni związani z jego militarnymi czy politycznymi dziejami. Takim człowiekiem legendą, choć być może dziś nieco zapomnianą, jest bez wątpienia Władysław Steciak ps. „Profesor” i jego kolejowa orkiestra dęta towarzysząca miastu we wszystkich uroczystych, wzniosłych i smutnych chwilach przez niemal pół wieku...

Twórca, inicjator, dyrygent...

Po wyzwoleniu Przemyśla spod niemieckiej okupacji już w lipcu 1944 r. „Profesor” zorganizował zespół instrumentalistów, którzy w listopadzie tegoż roku występowali w kinie „Roma”, m.in. przed gen. Karolem Świerczewskim. W 1944 roku zaczął też pracę w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej oddział Przemyśl. Pracował tam jako nauczyciel, instruktor, skrzypek solista, dyrygent chóru i 3 orkiestr: mandolinistów, symfonicznej i – po śmierci wcześniejszego dyrygenta – dętej. To ta właśnie licząca na początku 30 osób kolejowa orkiestra dęta zyskała sobie szczególne uznanie i sympatię przemyślan. Przez okres prawie 45 lat towarzyszyła mieszkańcom we wszystkich ważnych uroczystościach. 

Reklama

Pedagog i łowca talentów

 Od 1952 roku W. Steciak pracował także jako nauczyciel muzyki, m.in. w: Państwowej Szkole Muzycznej, I Liceum Ogólnokształcącym, Liceum Pedagogicznym, a także w innych szkołach i ogniskach muzycznych. Prowadził także zespół kameralny i grał w kwartecie smyczkowym Towarzystwa Muzycznego. 

Włodzimierz Steciak jest człowiekiem, który niewątpliwe pozytywnie zapisał się w XX- wiecznej historii miasta, przede wszystkim za sprawą swojej aktywnej działalności na polu łowienia i promowania nowych talentów muzycznych. Wielu jego wychowankom udało się faktycznie zrobić karierę i zaznaczyć swoją obecność nie tylko na lokalnych scenach, ale też ogólnopolskich i szerzej. Wypada tu przypomnieć : Artura i Ireneusza Zarębińskich, Roberta Kabara, Marcina Kazanowskiego oraz oczywiście Edwarda Wolanina. Ten ostatni urodzony w Przemyślu w 1961 roku był kilkakrotnie nagradzany w konkursach chopinowskich. W 1989 roku został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymał także szereg innych nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.

Reklama

Zasłużony dla kultury i dla dzieci

O tym, jak wiele Władysław Steciak uczynił dla młodych muzyków, świadczyć najlepiej może fakt, że został w 1984 r. odznaczony Orderem Uśmiechu. Wśród innych honorów znalazły się również: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztandaru Pracy I klasy, Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaka „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego” oraz „Zasłużony dla Kultury”. W 1974 roku w plebiscycie naszego tygodnika zdobył tytuł „Przemyślanina Roku”.


Mimo prób i starań rozmaitych osób związanych z orkiestrą, dyrygent nie doczekał kontynuatora i tak zakończyła się jej 45-letnia historia przemyskiej orkiestry kolejowej.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    blojan - niezalogowany 2016-10-08 22:29:55

    Wg mnie chyba od około 50 lat funkcjonuje zakład fryzjerski,  kiedyś jak byłem małolatem dla dzieci i młodzieży na ulicy Jagiellońskiej w budynku OO Reformatów, nieco dalej już dziś niestety nie funkcjonuje sklep z farbami i innymi artykułami Pana Edzia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aha - niezalogowany 2016-10-09 22:12:12

    To była orkiestra! A konik  "u fryzjera" też ciągle ten sam.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości