Reklama

Dlaczego dług szpitala względem miasta jest tajemnicą?

Już kilka razy przemyscy radni, zwłaszcza z opozycji, kierowali do władz miasta zapytania o podatkowe zaległości Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Odpowiedzi nie otrzymają. To tajemnica.

O wysokość kwoty, jaką zalega miastu szpital wojewódzki prowadzony przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie za niepłacony podatek od nieruchomości pytali m.in. radni Platformy Obywatelskiej: Grażyna Stojak, Tomasz Schabowski czy Wojciech Błachowicz. Dopytywali również o to, jak miasto zamierza wyegzekwować dług. Co do tego, że takowy istnieje, nie ma wątpliwości. Czy to rząd kilku, kilkunastu, kilkuset, a może milionów złotych, nie wiadomo[paywall].

Okazuje się, że zarówno „ciekawscy” radni, jak i mieszkańcy miasta nie mogą się dowiedzieć, jaką kwotę zalega szpital. Wszystko przez tzw. tajemnicę skarbową. Poinformował o tym radnych prezydent Przemyśla Robert Choma. – Prowadzone jest postępowanie podatkowe na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa. Tym samym indywidualne dane zawarte w aktach postępowania objęte zostały tajemnicą skarbową. Jego istotą jest wyłączenie jawności danych zawartych we wszelkich dokumentach, jakie podatnik, płatnik czy inkasent składa organowi podatkowemu – tłumaczy R. Choma. – Objęcie tych materiałów tajemnicą skarbową oznacza między innymi zawężenie kręgu podmiotów, którym można dane udostępniać. Zobowiązanymi do zachowania tej tajemnicy pod groźbą odpowiedzialności karnej są między innymi prezydent miasta oraz pracownicy urzędów miast czy gmin, zajmujący się zagadnieniami podatków lokalnych – podsumował.

Trzeba mieć nadzieję, że bardzo uboga miejska kasa, dzięki podjętym krokom prawnym, dążącym do wyrównania przez szpital zaległości, wkrótce zostanie zasilona pokaźną kwotą należną za podatek od nieruchomości.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Przemyślanka - niezalogowany 2017-05-09 18:43:28

    Brawo! To są naprawdę ważne pytania! Z nich płynie wiedza, dlaczego w naszym mieście jest źle z finansami. A czy jest dobrze czy źle to widać po corocznych uchwalanych budżetach miasta. Są coraz gorsze. Cieniutkie jak gumka od...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Iza - niezalogowany 2017-05-12 13:32:05

    Popatrzcie jak platfusy troszczą się nie o miasto i szpital a o to czy dojdą do koryta. Nie oni rządzą i nie ich sprawa, może w Przemyślu są kamienice do przyjęcia i z tond ta troska.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2017-05-12 21:22:07

    Izaa-głupeczku , weź sobie słownik i gramatykę, Zobaczysz jak się pisze.... abyś znów nie pisała "z tond"...Głupeczku.  "TONDO" - to zupełnie co innego...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama