Reklama

Elżbieta Buczkowska najlepszą położną na Podkarpaciu

10/03/2016 15:54

Pomoc młodym mamom, uświadamianie przyszłych rodziców, towarzyszenie w pierwszych chwilach radości z posiadania dziecka to jej codzienność. O kampanii Rodzę – mam prawa i nie tylko rozmawiamy z laureatką 2. edycji konkursu „Położna na medal” Elżbietą Buczkowską.

Dlaczego została Pani położną, co skłoniło Panią do wybrania takiego zawodu?

–  Zaczęło się w szpitalu miejskim w Nowej Dębie, w dniu moich narodzin. Moja mama wyrażała się w bardzo pozytywny sposób o położnej, która towarzyszyła jej podczas mojego porodu. Po ukończeniu szkoły średniej podjęłam pracę jako salowa, na oddziale położniczym, głównie na sali porodowej. Tam, jako widz, byłam uczestniczką pierwszego porodu, który już wtedy wydał mi się czymś pięknym. Po tych kilku miesiącach postanowiłam rozpocząć naukę w tym kierunku.

Reklama

Od ilu lat jest Pani położną?

– Jestem położną od 23 lat.

Na czym polega praca położnej?

–  Położna pracuje w różnych miejscach, gdzie opiekuje się kobietami po operacjach ginekologicznych i onkologicznych; w sali porodowej, gdzie towarzyszy kobiecie podczas porodu, a także na oddziale położniczym. Ja jestem położną środowiskowo-rodzinną i opiekuję się kobietą w jej miejscu zamieszkania, kiedy wraca do domu wraz z dzieckiem. Położne środowiskowe mają pod opieką kobiety w okresie ciąży, połogu i pokwitania.

Reklama

Jak to się stało, że w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu „Położna na medal” została Pani najlepszą położną na Podkarpaciu?

– „Położna na medal” to kampania, której pomysłodawcą jest Akademia Malucha Alantan. Jej celem jest podniesienie standardów pracy położnej w zgodzie z oczekiwaniami pacjentów, ale też uświadomienie kobietom, że położna jest ich towarzyszką przez całe życie. W konkursie oceniane byłyśmy przez pacjentów za nasze podejście do kobiety i rodziny, za wiedzę, wsparcie i empatię. Bliskie są mi sprawy kobiet, cieszę się ich radościami, staram się je wspierać w chwilach trudnych. Jestem wdzięczna[paywall] za tak duże poparcie mojej pracy. Jestem ambasadorką akcji „Dobre ręce polskich położnych” Jeanette Kalyty, która pokazuje, jak bardzo zawód polskiej położnej zmienił się w ciągu kilkunastu lat. Mówi, jak ważną rolę pełni położna w życiu kobiety. Jest jej przewodniczką w drodze ku kobiecości.

Reklama

Proszę opowiedzieć o kampanii „Rodzę – mam prawa”.

–  To kampania zainicjowana przez Fundację Rodzić po Ludzku. W jej ramach, w Tygodniu Godnego Porodu zorganizowałam w Radymnie 8 marca spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Rolniczych i Zawodowych. Z kolei  13 marca zaplanowane jest spotkanie dla kobiet w ciąży w budynku przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie. W ramach tej kampanii uświadamiamy kobietom ich prawa w okresie ciąży, porodu i połogu, choćby prawo do wyboru miejsca porodu, do porodu w zgodzie z własnym ciałem, do towarzyszenia bliskiej osoby. Są to standardy opieki okołoporodowej. Jednym z nich jest prawo do nieprzerwanego kontaktu kobiety z dzieckiem, tzw. skóra do skóry przez pierwsze dwie godziny po porodzie. Propaguję rodzicielstwo bliskości, bo dziecko jest ważne. Też jest człowiekiem i dla niego poród również był trudnym przeżyciem. Za amerykańskim pediatrą Williamem Searsem, uświadamiam rodzicom, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną już w momencie pierwszego kontaktu, mającą wpływ na całe jego życie. Chciałabym także zachęcić kobiety, aby zgłaszały się do położnych od 21. tygodnia ciąży. Posiadam własną szkołę rodzenia i organizuję różne zajęcia – przygotowuję kobiety lub pary do porodu i rodzicielstwa. Zajmuję się doradztwem noszenia dzieci, jestem też instruktorką masażu dziecięcego. Zapraszam serdecznie kobiety na organizowane przeze mnie spotkanie, na które zaprosiłam Barbarę Hałys z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Dziękuję za rozmowę.

Serdecznie zapraszamy kobiety w ciąży na spotkanie z położną Elżbietą Buczkowską 13 marca, o godz. 17 w Centrum Formacji Przeciwdziałania Uzależnieniom przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie (budynek przy parafii). 


Magdalena Iwańska
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mama - niezalogowany 2016-03-11 07:50:23

    Piękna położna

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    polak - niezalogowany 2016-03-11 11:18:14

    piękna kobieta ,dobry fachowiec  extra podejscie do  ludzi no i dobrze  że mamy w Radymnie taką Panią należało się jej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama