Reklama

Fotografika???

05/02/2026 11:28

Od 16 stycznia do końca lutego w Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), można oglądać ciekawą wystawę prac warszawskiego artysty Andrzeja Wiktora.

Autor swoją wystawę zatytułował „Fotografika”, czym sprowokował dyskusję o tym, co jest fotografią, a co już nią nie jest. Ciekawy problem w cyfrowych czasach, w których żyjemy. Oglądający, ku zaskoczeniu, na ścianach galerii nie znaleźli fotografii w takiej formie, z jaką do tej pory się spotykali. Artysta pokazał dwadzieścia trzy prace wykonane w technice heliograwiury, która zalicza się do technik tzw. alternatywnych albo szlachetnych. Dokładnie dwieście lat temu Joseph Niépce w takiej technice wykonał zdjęcie uznawane za pierwszą na świecie fotografię. W wielkim skrócie. Heliograwiura polega na przeniesieniu fotografii wykonanej metodą tradycyjną (analogową) lub cyfrowo na folie poligraficzną. Następnie kładzie się folię na płytę miedzianą pokrytą warstwą światłoczułą i naświetla. Kolejny etap to wytrawianie miejsc nienaświetlonych i powstaje gotowa miedziana matryca, którą po pokryciu farbą za pomocą prasy graficznej o dużym nacisku odbija się (drukuje) na specjalnym bawełnianym papierze. Tu pojawia się pytanie, czy efekt końcowy w postaci obrazu to jeszcze jest fotografia? W czasie wernisażu długo dyskutowano o tej technice z artystą, który nie ukrywając tajemnic tzw. kuchni, opowiadał o niuansach i szczegółach całego procesu. Wiktor pytany o to, czemu zajął się akurat tak trudną, czasochłonną techniką, przyznał, że po latach fotografii prasowej, wolność i całkowitą swobodę twórczą odnalazł w heliograwiurze. Widać to w jego ulubionym cyklu „alegorii warszawskich”, obrazów, a właściwie kolaży detali i fragmentów miasta, które – jak mówi autor – tworzą surrealistyczną rzeczywistość o charakterze onirycznym. Tu też znajdujemy odpowiedź na pytanie: "czy to jest Sztuka? Wrócę jeszcze do tytułu „Fotografika”. Otóż termin ten wymyślił i wylansował Jan Bułhak (1876  – 1950), nestor polskiej fotografii, żeby odróżnić fotografię artystyczną od zwykłej rzemieślniczej.

J.S

Reklama

Podczas dyskusji artysta chętnie opowiadał o swoim warsztacie.

Andrzej Wiktor

Urodzony w 1973 roku w Stalowej Woli. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografią zawodowo zajmuje się od 25 lat. Pierwsze kroki zawodowe stawiał jako fotograf prasowy. W 2015 r. rozpoczął przygodę z grafiką warsztatową, realizując prace w heliograwiurze i gumoleju. Łącząc fotografię hybrydową z atrakcyjnością wizualną technik, w których się specjalizuje, zyskał duże uznanie na rynku fine art. 2010 – 2024 – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2008 r. freelancer, realizuje zarówno projekty autorskie, jak i komercyjne. Jako reportażysta pracował w wielu krajach, m.in. w Czeczenii, Izraelu, Iraku, Rosji. 2007 – 2008 – fotograf dziennika „Polska The Times”. 2005 – 2007 – fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej, od 2003 członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/02/2026 11:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama