Reklama

Grudzień to najcieplejszy miesiąc w roku

08/12/2022 06:46

Choć za oknem coraz szybciej zapada zmierzch, z szaf wyciągamy coraz cieplejsze ubrania, a herbata, książka i kocyk to nasi najlepsi przyjaciele, ośmielam się z pełną premedytacją stwierdzić, że grudzień to najcieplejszy miesiąc w roku. Trzydzieści jeden dni wypełnionych najpierw oczekiwaniem, potem radosnym przygotowaniem, melodią kolęd, zapachem pierników i mandarynek, które przywołują najmilsze wspomnienia z dziecięcych lat, by w końcu, u jego schyłku, z wielką pompą, lub w domowych pieleszach pożegnać stary rok i powitać ten nowy.

Grudzień to też czas, w którym ludzie są dla siebie milsi, lepsi, pełni empatii i wzajemnego zrozumienia. To taki okres w roku, gdzie nie szczędzimy tej „dychy” na zakup świeczki z Caritasu, tych kilku złotych na SMS o treści „pomagam”, czy kilkunastu minut  na obejrzenie mikołajkowego bloku reklamowego.

W tej końcówce roku czujemy wewnętrzną potrzebę dawania od siebie czegoś dobrego. Jakbyśmy podświadomie czuli, że coś się kończy i tymi dobrymi uczynkami chcieli odkupić wszelkie złości, błędne decyzje, całoroczną oziębłość. Mamy przeczucie, że lepiej będzie rozpocząć nowy rozdział swojego życia z czystą kartą i dobrym nastawieniem.

Reklama

Z jednej strony to niezwykle piękne, wzruszające i zrozumiałe, z drugiej jednak napawające refleksją, czy nie byłoby szans na to, byśmy byli tacy jak w grudniu przez cały rok? Byśmy dzień po dniu znajdywali w sobie chociaż gram dobra i dzielili się nim z innymi?  Przecież,  jak pisał Renzo Allegri w „Matce ubogich”: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie”.

Nie zapomnijmy w blasku światełek, otuleni zapachem choinki, spoglądając w niebo i wyczekując pierwszej gwiazdki o tych, którym w życiu z jakichś powodów nie wyszło. Pomyślmy ciepło o tych, którzy walczą z systemem, niesprawiedliwością, chorobą i ubóstwem. A jeśli możemy – wesprzyjmy ich w sposób rzeczywisty. Chociaż SMS-em, chociaż blokiem reklamowym, chociaż tą coroczną świeczką. By grudzień był najcieplejszym miesiącem w roku dla wszystkich.

Reklama

Tego sobie i wszystkim Państwu życzę.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama