Reklama

Grypa w natarciu

30/01/2017 18:00

Lekarze przyjmują dwa razy więcej pacjentów niż zazwyczaj, a szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin. Wszystko przez grypę, która w ostatnich tygodniach mocno nadweręża zdrowie mieszkańców naszego regionu.

Lekarze potwierdzają, że od miesiąca szybko wzrasta liczba pacjentów. – Przyjmujemy dwa razy więcej osób niż zwykle. Jest to nie tylko grypa, ale różne infekcje górnych dróg oddechowych z wysokimi temperaturami i złym samopoczuciem – mówi lekarz pediatra z Przemyśla Wiesław Morawski.

Pojawiają się także powikłania, jak zapalenie oskrzeli lub płuc[paywall]. – Na szczęście nie słychać o poważniejszych powikłaniach, na przykład układu nerwowego – dodaje W. Morawski.

Uspokojenie przyniosła końcówka ferii zimowych – tendencja wzrostowa się zatrzymała i lekarze mają nadzieję na powolny spadek zachorowań. Z drugiej strony powrót dzieci do szkoły może przynieść kolejną falę zachorowań. – Statystycznie jedna trzecia moich pacjentów jest już po chorobie. To bardzo dużo – zauważa W. Morawski.

Reklama

Lekarz podkreśla, że najważniejsza w profilaktyce jest higiena: mycie rąk, używanie chusteczek jednorazowych, odkrztuszanie i kichanie w łokieć (nie w dłonie, ponieważ w ten sposób łatwo zarażać osoby, którym podamy rękę). – Suplementy, choćby witamina C, mobilizują układ odpornościowy, ale nie mamy dowodów na ich skuteczność – mówi lekarz.

Warto natomiast sięgnąć po stare, wypróbowane sposoby: czosnek i cebulę. Szczególnie ten pierwszy ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. – Polecam, nie bacząc na specyficzny zapach. Jego działanie jest udowodnione – potwierdza W. Morawski.

Reklama

Istotny jest odpowiedni ubiór, warto też unikać miejsc, gdzie gromadzi się dużo ludzi.

W. Morawski zaznacza, że nie powinno się bagatelizować choroby. – Oczywiście nie należy biec do lekarza od razu, gdy pojawi się katar lub kaszel, ale jeśli objawy utrzymują się dwa, trzy dni to nie warto czekać – mówi.

W związku z wysokim ryzykiem zachorowań szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin. Zrobiły tak m.in. placówki w Przemyślu i Lubaczowie.

 

Najczęstsze objawy grypy: gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne samopoczucie, ból gardła, suchy kaszel, katar. Dodatkowo mogą pojawić się (zwłaszcza u dzieci): nudności, wymioty, łagodna biegunka. U małych dzieci gorączka może być bardzo wysoka.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    anty pis - niezalogowany 2017-01-30 21:15:45

    to wszystko przez PIS , oni roznoszą zarazę, jaki i demoralizują "ciemny naród" jak to określa prezes w serialu "ucho prezesa". TRAKTUJĄ NAS JAK CIEMNY LUD, NARÓD!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    g - niezalogowany 2017-01-31 00:18:48

    Napijemy się kakałka i nam przejdzie, a w wyborach samorządowych wys... amy tę gnidę zpissssssss TVP/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama