Lekarze przyjmują dwa razy więcej pacjentów niż zazwyczaj, a szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin. Wszystko przez grypę, która w ostatnich tygodniach mocno nadweręża zdrowie mieszkańców naszego regionu.
Lekarze potwierdzają, że od miesiąca szybko wzrasta liczba pacjentów. – Przyjmujemy dwa razy więcej osób niż zwykle. Jest to nie tylko grypa, ale różne infekcje górnych dróg oddechowych z wysokimi temperaturami i złym samopoczuciem – mówi lekarz pediatra z Przemyśla Wiesław Morawski.
Pojawiają się także powikłania, jak zapalenie oskrzeli lub płuc[paywall]. – Na szczęście nie słychać o poważniejszych powikłaniach, na przykład układu nerwowego – dodaje W. Morawski.
Uspokojenie przyniosła końcówka ferii zimowych – tendencja wzrostowa się zatrzymała i lekarze mają nadzieję na powolny spadek zachorowań. Z drugiej strony powrót dzieci do szkoły może przynieść kolejną falę zachorowań. – Statystycznie jedna trzecia moich pacjentów jest już po chorobie. To bardzo dużo – zauważa W. Morawski.
Lekarz podkreśla, że najważniejsza w profilaktyce jest higiena: mycie rąk, używanie chusteczek jednorazowych, odkrztuszanie i kichanie w łokieć (nie w dłonie, ponieważ w ten sposób łatwo zarażać osoby, którym podamy rękę). – Suplementy, choćby witamina C, mobilizują układ odpornościowy, ale nie mamy dowodów na ich skuteczność – mówi lekarz.
Warto natomiast sięgnąć po stare, wypróbowane sposoby: czosnek i cebulę. Szczególnie ten pierwszy ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. – Polecam, nie bacząc na specyficzny zapach. Jego działanie jest udowodnione – potwierdza W. Morawski.
Istotny jest odpowiedni ubiór, warto też unikać miejsc, gdzie gromadzi się dużo ludzi.
W. Morawski zaznacza, że nie powinno się bagatelizować choroby. – Oczywiście nie należy biec do lekarza od razu, gdy pojawi się katar lub kaszel, ale jeśli objawy utrzymują się dwa, trzy dni to nie warto czekać – mówi.
W związku z wysokim ryzykiem zachorowań szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin. Zrobiły tak m.in. placówki w Przemyślu i Lubaczowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.to wszystko przez PIS , oni roznoszą zarazę, jaki i demoralizują "ciemny naród" jak to określa prezes w serialu "ucho prezesa". TRAKTUJĄ NAS JAK CIEMNY LUD, NARÓD!
Napijemy się kakałka i nam przejdzie, a w wyborach samorządowych wys... amy tę gnidę zpissssssss TVP/
to wszystko przez PIS , oni roznoszą zarazę, jaki i demoralizują "ciemny naród" jak to określa prezes w serialu "ucho prezesa". TRAKTUJĄ NAS JAK CIEMNY LUD, NARÓD!
Napijemy się kakałka i nam przejdzie, a w wyborach samorządowych wys... amy tę gnidę zpissssssss TVP/